Projekty wnętrz luksusowych apartamentów w Polsce i na świecie - rozmowa z projektantką wnętrz wieżowca Libeskinda "Złota 44"

2013-11-06 16:59
Projekty wnętrz luksusowych apartamentów w Polsce i na świecie - rozmowa z projektantką wnętrz wieżowca Libeskinda Złota 44
Autor: ADP ARCH LTD

Jak powstają najbardziej prestiżowe wnętrza w Polsce i na świecie – pytamy arch. Patrycję Zaczyńską autorkę projektów wnętrz luksusowych apartamentów w Warszawie, w powstającym obecnie wieżowcu "Złota 44" – inwestycji Orco Property Group, projektu słynnego Daniela Libeskinda.

Projekty wnętrz luksusowych apartamentów w Polsce i na świecie - rozmowa z projektantką wnętrz wieżowca Libeskinda Złota 44
Autor: ADP ARCH LTD

Jakie inspiracje towarzyszą Pani w pracy architekta wnętrz? Czy można wymienić mistrzów zawodu, którzy mieli wpływ, a może mają nadal, na Pani twórczość?
– Paradoksalnie moim pierwszym i największym mistrzem zawodu jest Santiago Calatrava – twórca ruchomej architektury wciąż mnie inspiruje - perfekcyjny z punku widzenia inżynierskiego, tworzy niezwykłe formy. Drugim mentorem jest Peter Marino - niezastąpiony inspirator nietuzinkowej, uniwersalnej przestrzeni wnętrz. Emocje zawsze budzą wybitne dzieła architektury współczesnej stworzone przez Normana Fostera – będącego ikoną architektury brytyjskiej. Generalnie w swoim życiu zawodowym, jak dotąd mogę wyróżnić dwóch mistrzów. Jeden to wspomniany już „mistrz warsztatu” Peter Marino a drugi to jak to nazywam „mistrz wsparcia” – osoba, która wiele lat temu wprowadzała mnie w tajniki zawodu w mojej pierwszej pracy w nowojorskim biurze projektów, w którym znalazłam się po skończeniu studiów w Poznaniu.

Absolwentka Architektury Politechniki Poznańskiej, a jednocześnie członek RIBA – prestiżowego stowarzyszenia architektów brytyjskich, autorka wnętrz wielu rezydencji na świecie - od Nowego Jorku po Moskwę. Jak robi się taką karierę? Czy początkiem był studyjny wyjazd w ramach wymiany studentów, np. w programie Erasmus?
– Nie byłam na praktyce studenckiej za granicą, nie skorzystałam też z żadnego programu wymiany studentów. Po ukończeniu w 2001 roku architektury w Poznaniu wyjechaliśmy z mężem (też architektem i partnerem w obecnej pracowni architektonicznej) do Nowego Jorku i tam rozpoczęliśmy pracę. Każdy z nas tworzył w innej pracowni, przez co mogliśmy wymieniać się doświadczeniami To właśnie tam otrzymałam niezbędne wsparcie i opiekę starszych kolegów, dzięki którym poznałam wszystkie podstawy techniczne, cały warsztat niezbędny architektowi do pracy. Potem były projekty prywatnych rezydencji w USA, Anglii, Moskwie, Monte Carlo … i w końcu powstała własna pracowania architektoniczna (ADP ARCH LTD składająca się z 14 osób) z biurem w Poznaniu i Londynie. Obecnie z uwagi na zaangażowanie i liczne projekty w Warszawie, w tym apartamenty w prestiżowej inwestycji Złota 44, tworzymy nowe biuro w stolicy. Podróże są oczywiście wpisane w zawód architekta, jednak czasami trudno jest zachować balans, Jestem stale w drodze, dzięki temu towarzyszą mi wciąż nowe emocje, które dodają energii, siły i są inspiracją dla nowych projektów.

„Złota 44 to nie tylko najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, to przede wszystkim styl życia” - czytamy w informacji inwestora obiektu – Orco Property Group. Co wpływa na nowy styl życia w tym apartamentowcu?
– Złota 44 to jedyny w swoim rodzaju lifstyle. Kupując apartament na Złotej nabywa się się do niego dostęp. Przede wszystkim fakt zamieszkania w budynku rezydencjalnym projektu mistrza architektury Daniela Libeskinda - laureata prestiżowej nagrody Pritzkera, nazywanej architektonicznym Oskarem. Przestrzeń zaprojektowana przez sławnego projektanta jest dziś warunkiem każdej prawdziwie luksusowej inwestycji. Nowojorski One57 zaprojektował wybitny architekt Christian de Portzamp, Icon Brickell Residences w Miami – jeden z najbardziej znanych twórców designu Philippe Starc, natomiast HSB Turning Torso w Malmo jest dziełem wspomnianego wcześniej Santiago Calatravy. Stworzone przez ADP standardy wykończenia oraz proponowany wystrój wnętrz apartamentów pokazowych na Złotej będą odpowiadały architekturze wysokiej jakości. Wnętrza w stylistyce Art Deco lub klasycznej elegancji, inspirowane motywami Dalekiego Wschodu albo w stylu modnego obecnie minimalizmu. Wszystkie jednak wykończone materiałami najwyższej jakości: marmurem, granitem i onyksem, szlachetnymi gatunkami drewna, wyposażone w kryształowe umywalki, indywidualnie projektowane drzwi na pełną wysokość wnętrz, kamienne szafki łazienkowe oraz ekrany telewizyjne będące elementami luster łazienkowych.

Zobacz: Wnętrza apartamentów w wieżowcu Złota 44

„Niekończące się wakacje takie odczucie ma towarzyszyć mieszkańcom wieżowca Złota 44”, mówiła podczas prezentacji projektów Alicja Kościesza – Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Orco Property Group. Jak projektuje się takie wnętrza? Co wpływa na poczucie luksusowego wypoczynku i swobody, czyli bycia na wakacjach… i jednocześnie w centrum tętniącego życiem miasta nieopodal Pałacu Kultury?
– Przede wszystkim możliwość stworzenia własnego indywidualnego wnętrza. To, jak oferowanie białego płótna, które tworzy piękna bazę do stworzenia własnych kompozycji . Kompozycji bliskich eksperymentom malarskim. Dla mnie jest to ważne przede wszystkim dlatego, że tworząc zawsze staram się postrzegać wnętrza jako ujęcia, kadry czy właśnie obrazy. Mój tata był artystą , mój umysł jest bardzo uwrażliwiony na tego rodzaju doznania estetyczne. Luksusowość, swobodę i szeroki wachlarz usług dodatkowych zapewnia też obecność concierge’a na Złotej 44. Pełna rekreacja będzie możliwa w centrum rekreacyjnym na 8 piętrze wieżowca. Do dyspozycji mieszkańców będzie całe piętro Le club , które projektujemy na powierzchni ponad 1000 m2, a także rozległy taras. Pomieści ono SPA z sauną i łaźnią hamam, siłownię, salę do yogi, a przede wszystkim pełnowymiarowy basen do pływania. Oprócz tego na ósmym piętrze znajdą się pomieszczenia do relaksu, bar i strefa cygar (cigar room). Nie zabraknie też pomieszczeń dla dzieci, bo wiemy, że w wieżowcu zamieszkają także rodziny z dziećmi. Dla pełnego komfortu piętro rekreacyjne podzielone zostanie na strefy: aktywną, strefę relaksu oraz taras na wolnym powietrzu. Wszyscy użytkownicy będą mogli poczuć się tam, jak na prawdziwych wakacjach w luksusowym ośrodku wypoczynkowym.

Czy klienci w Polsce różnią się od klientów, których spotyka Pani w Stanach Zjednoczonych, Anglii czy Rosji? Mają sprecyzowane oczekiwania czy pozostawiają projektantowi swobodę w planowaniu wyglądu mieszkania, wyborze kolorystyki, materiałów i mebli?
– Klienci Orco Property Group zainteresowani zamieszkaniem na Złotej nie różnią się niczym od klientów dla których pracowałam na świecie. Są bardzo podobni, dużo podróżują, bywają w najbardziej prestiżowych miejscach, mieszkają w najdroższych hotelach świata, wiedza dokładnie czego powinni oczekiwać. Mają podobne potrzeby i zapatrywania, cenią i lubią wysoki standard życia, dlatego w apartamencie na Złotej staramy się zapewnić pełną satysfakcje . Proponowane przeze mnie rozwiązania (5 standardów wykończeń, z których każdy ma jeszcze dodatkowo trzy warianty kolorystyczne) będą podstawą wyboru stylu wnętrza, rodzaju wykończenia łazienki i kuchni. Natomiast umeblowanie oraz dekoracja apartamentu w całości zależeć będzie od indywidualnych potrzeb klienta. W standardzie będzie: całkowite wykończenie ścian, posadzek, stolarka, wykończenie kuchni i łazienek, a także rolety okienne i wbudowane oświetlenie. Zawsze jednak mogę służyć pomocą w wyborze mebli, tkanin i dodatków w ramach dodatkowej umowy.

Daniel Libeskind znany jest z wielkiej dbałości o każdy szczegół realizacji swoich niezwykłych wizji architektonicznych. Jak układa się współpraca z tym wybitnym architektem? Jak wygląda na co dzień, przy realizacji apartamentów Złota 44? A może mistrz wcale nie ingeruje w Pani projekty?
– Współpraca z takim mistrzem jest wspaniałym doświadczeniem. Bardzo się cieszę, że zaproszono mnie do współpracy i doceniono moje umiejętności. Libeskind znany jest z tego, że architektura jest u niego jednością – nie ma podziału na wnętrze i zewnętrzną powłokę budynku. Jedno wynika z drugiego, idee przenikają się tak jak światło. Podobnie jest i na Złotej – linie ścian zewnętrznych wnikają do wnętrza budynku i prowadzą dalej. Wejście główne jest zaakcentowane, a wyraźnie wyodrębnione linie w posadzce wskazują kierunek, analogicznie jak ściany wewnętrzne, mające cięte ukośnie okładziny kamienne.

Praca architekta wnętrz - co jest w niej najważniejsze? 
– Praca architekta wnętrz polega nie tylko na zaproponowaniu ich wizji. Wszystko trzeba zaprojektować indywidualnie i z biżuteryjną dokładnością, dbałością o właściwe rozwiązania technologiczne. Będąc architektem z uprawnieniami zawsze podchodzę do projektowania z perspektywy także obserwatora. Pozwala mi to odbierać dodatkowe sygnały. Materiały wykończeniowe takie jak okładziny z marmuru, ozdobne listwy ścienne czy lustra projektuje się z dokładnością do 1 milimetra, podobnie jak kamienne umywalki i szafki z marmuru. Listwy podłogowe muszą być idealnie zlicowane z powierzchnią ściany, a oświetlenie łazienki - z kryształowym lustrem. W prestiżowych wnętrzach liczy się detal, szlachetne materiały ujawniające ekskluzywny design. To dlatego są one wyjątkowe i niepowtarzalne, wyrafinowane i zawsze unikatowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej