Projekty wnętrz luksusowych apartamentów w Polsce i na świecie - rozmowa z projektantką wnętrz wieżowca Libeskinda "Złota 44"

2013-11-06 16:59
Projekty wnętrz luksusowych apartamentów w Polsce i na świecie - rozmowa z projektantką wnętrz wieżowca Libeskinda Złota 44
Autor: ADP ARCH LTD

Jak powstają najbardziej prestiżowe wnętrza w Polsce i na świecie – pytamy arch. Patrycję Zaczyńską autorkę projektów wnętrz luksusowych apartamentów w Warszawie, w powstającym obecnie wieżowcu "Złota 44" – inwestycji Orco Property Group, projektu słynnego Daniela Libeskinda.

Projekty wnętrz luksusowych apartamentów w Polsce i na świecie - rozmowa z projektantką wnętrz wieżowca Libeskinda Złota 44
Autor: ADP ARCH LTD

Jakie inspiracje towarzyszą Pani w pracy architekta wnętrz? Czy można wymienić mistrzów zawodu, którzy mieli wpływ, a może mają nadal, na Pani twórczość?
– Paradoksalnie moim pierwszym i największym mistrzem zawodu jest Santiago Calatrava – twórca ruchomej architektury wciąż mnie inspiruje - perfekcyjny z punku widzenia inżynierskiego, tworzy niezwykłe formy. Drugim mentorem jest Peter Marino - niezastąpiony inspirator nietuzinkowej, uniwersalnej przestrzeni wnętrz. Emocje zawsze budzą wybitne dzieła architektury współczesnej stworzone przez Normana Fostera – będącego ikoną architektury brytyjskiej. Generalnie w swoim życiu zawodowym, jak dotąd mogę wyróżnić dwóch mistrzów. Jeden to wspomniany już „mistrz warsztatu” Peter Marino a drugi to jak to nazywam „mistrz wsparcia” – osoba, która wiele lat temu wprowadzała mnie w tajniki zawodu w mojej pierwszej pracy w nowojorskim biurze projektów, w którym znalazłam się po skończeniu studiów w Poznaniu.

Absolwentka Architektury Politechniki Poznańskiej, a jednocześnie członek RIBA – prestiżowego stowarzyszenia architektów brytyjskich, autorka wnętrz wielu rezydencji na świecie - od Nowego Jorku po Moskwę. Jak robi się taką karierę? Czy początkiem był studyjny wyjazd w ramach wymiany studentów, np. w programie Erasmus?
– Nie byłam na praktyce studenckiej za granicą, nie skorzystałam też z żadnego programu wymiany studentów. Po ukończeniu w 2001 roku architektury w Poznaniu wyjechaliśmy z mężem (też architektem i partnerem w obecnej pracowni architektonicznej) do Nowego Jorku i tam rozpoczęliśmy pracę. Każdy z nas tworzył w innej pracowni, przez co mogliśmy wymieniać się doświadczeniami To właśnie tam otrzymałam niezbędne wsparcie i opiekę starszych kolegów, dzięki którym poznałam wszystkie podstawy techniczne, cały warsztat niezbędny architektowi do pracy. Potem były projekty prywatnych rezydencji w USA, Anglii, Moskwie, Monte Carlo … i w końcu powstała własna pracowania architektoniczna (ADP ARCH LTD składająca się z 14 osób) z biurem w Poznaniu i Londynie. Obecnie z uwagi na zaangażowanie i liczne projekty w Warszawie, w tym apartamenty w prestiżowej inwestycji Złota 44, tworzymy nowe biuro w stolicy. Podróże są oczywiście wpisane w zawód architekta, jednak czasami trudno jest zachować balans, Jestem stale w drodze, dzięki temu towarzyszą mi wciąż nowe emocje, które dodają energii, siły i są inspiracją dla nowych projektów.

„Złota 44 to nie tylko najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, to przede wszystkim styl życia” - czytamy w informacji inwestora obiektu – Orco Property Group. Co wpływa na nowy styl życia w tym apartamentowcu?
– Złota 44 to jedyny w swoim rodzaju lifstyle. Kupując apartament na Złotej nabywa się się do niego dostęp. Przede wszystkim fakt zamieszkania w budynku rezydencjalnym projektu mistrza architektury Daniela Libeskinda - laureata prestiżowej nagrody Pritzkera, nazywanej architektonicznym Oskarem. Przestrzeń zaprojektowana przez sławnego projektanta jest dziś warunkiem każdej prawdziwie luksusowej inwestycji. Nowojorski One57 zaprojektował wybitny architekt Christian de Portzamp, Icon Brickell Residences w Miami – jeden z najbardziej znanych twórców designu Philippe Starc, natomiast HSB Turning Torso w Malmo jest dziełem wspomnianego wcześniej Santiago Calatravy. Stworzone przez ADP standardy wykończenia oraz proponowany wystrój wnętrz apartamentów pokazowych na Złotej będą odpowiadały architekturze wysokiej jakości. Wnętrza w stylistyce Art Deco lub klasycznej elegancji, inspirowane motywami Dalekiego Wschodu albo w stylu modnego obecnie minimalizmu. Wszystkie jednak wykończone materiałami najwyższej jakości: marmurem, granitem i onyksem, szlachetnymi gatunkami drewna, wyposażone w kryształowe umywalki, indywidualnie projektowane drzwi na pełną wysokość wnętrz, kamienne szafki łazienkowe oraz ekrany telewizyjne będące elementami luster łazienkowych.

Zobacz: Wnętrza apartamentów w wieżowcu Złota 44

„Niekończące się wakacje takie odczucie ma towarzyszyć mieszkańcom wieżowca Złota 44”, mówiła podczas prezentacji projektów Alicja Kościesza – Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Orco Property Group. Jak projektuje się takie wnętrza? Co wpływa na poczucie luksusowego wypoczynku i swobody, czyli bycia na wakacjach… i jednocześnie w centrum tętniącego życiem miasta nieopodal Pałacu Kultury?
– Przede wszystkim możliwość stworzenia własnego indywidualnego wnętrza. To, jak oferowanie białego płótna, które tworzy piękna bazę do stworzenia własnych kompozycji . Kompozycji bliskich eksperymentom malarskim. Dla mnie jest to ważne przede wszystkim dlatego, że tworząc zawsze staram się postrzegać wnętrza jako ujęcia, kadry czy właśnie obrazy. Mój tata był artystą , mój umysł jest bardzo uwrażliwiony na tego rodzaju doznania estetyczne. Luksusowość, swobodę i szeroki wachlarz usług dodatkowych zapewnia też obecność concierge’a na Złotej 44. Pełna rekreacja będzie możliwa w centrum rekreacyjnym na 8 piętrze wieżowca. Do dyspozycji mieszkańców będzie całe piętro Le club , które projektujemy na powierzchni ponad 1000 m2, a także rozległy taras. Pomieści ono SPA z sauną i łaźnią hamam, siłownię, salę do yogi, a przede wszystkim pełnowymiarowy basen do pływania. Oprócz tego na ósmym piętrze znajdą się pomieszczenia do relaksu, bar i strefa cygar (cigar room). Nie zabraknie też pomieszczeń dla dzieci, bo wiemy, że w wieżowcu zamieszkają także rodziny z dziećmi. Dla pełnego komfortu piętro rekreacyjne podzielone zostanie na strefy: aktywną, strefę relaksu oraz taras na wolnym powietrzu. Wszyscy użytkownicy będą mogli poczuć się tam, jak na prawdziwych wakacjach w luksusowym ośrodku wypoczynkowym.

Czy klienci w Polsce różnią się od klientów, których spotyka Pani w Stanach Zjednoczonych, Anglii czy Rosji? Mają sprecyzowane oczekiwania czy pozostawiają projektantowi swobodę w planowaniu wyglądu mieszkania, wyborze kolorystyki, materiałów i mebli?
– Klienci Orco Property Group zainteresowani zamieszkaniem na Złotej nie różnią się niczym od klientów dla których pracowałam na świecie. Są bardzo podobni, dużo podróżują, bywają w najbardziej prestiżowych miejscach, mieszkają w najdroższych hotelach świata, wiedza dokładnie czego powinni oczekiwać. Mają podobne potrzeby i zapatrywania, cenią i lubią wysoki standard życia, dlatego w apartamencie na Złotej staramy się zapewnić pełną satysfakcje . Proponowane przeze mnie rozwiązania (5 standardów wykończeń, z których każdy ma jeszcze dodatkowo trzy warianty kolorystyczne) będą podstawą wyboru stylu wnętrza, rodzaju wykończenia łazienki i kuchni. Natomiast umeblowanie oraz dekoracja apartamentu w całości zależeć będzie od indywidualnych potrzeb klienta. W standardzie będzie: całkowite wykończenie ścian, posadzek, stolarka, wykończenie kuchni i łazienek, a także rolety okienne i wbudowane oświetlenie. Zawsze jednak mogę służyć pomocą w wyborze mebli, tkanin i dodatków w ramach dodatkowej umowy.

Daniel Libeskind znany jest z wielkiej dbałości o każdy szczegół realizacji swoich niezwykłych wizji architektonicznych. Jak układa się współpraca z tym wybitnym architektem? Jak wygląda na co dzień, przy realizacji apartamentów Złota 44? A może mistrz wcale nie ingeruje w Pani projekty?
– Współpraca z takim mistrzem jest wspaniałym doświadczeniem. Bardzo się cieszę, że zaproszono mnie do współpracy i doceniono moje umiejętności. Libeskind znany jest z tego, że architektura jest u niego jednością – nie ma podziału na wnętrze i zewnętrzną powłokę budynku. Jedno wynika z drugiego, idee przenikają się tak jak światło. Podobnie jest i na Złotej – linie ścian zewnętrznych wnikają do wnętrza budynku i prowadzą dalej. Wejście główne jest zaakcentowane, a wyraźnie wyodrębnione linie w posadzce wskazują kierunek, analogicznie jak ściany wewnętrzne, mające cięte ukośnie okładziny kamienne.

Praca architekta wnętrz - co jest w niej najważniejsze? 
– Praca architekta wnętrz polega nie tylko na zaproponowaniu ich wizji. Wszystko trzeba zaprojektować indywidualnie i z biżuteryjną dokładnością, dbałością o właściwe rozwiązania technologiczne. Będąc architektem z uprawnieniami zawsze podchodzę do projektowania z perspektywy także obserwatora. Pozwala mi to odbierać dodatkowe sygnały. Materiały wykończeniowe takie jak okładziny z marmuru, ozdobne listwy ścienne czy lustra projektuje się z dokładnością do 1 milimetra, podobnie jak kamienne umywalki i szafki z marmuru. Listwy podłogowe muszą być idealnie zlicowane z powierzchnią ściany, a oświetlenie łazienki - z kryształowym lustrem. W prestiżowych wnętrzach liczy się detal, szlachetne materiały ujawniające ekskluzywny design. To dlatego są one wyjątkowe i niepowtarzalne, wyrafinowane i zawsze unikatowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej