Kampania "Kształcimy Fachowców" w ramach Akademii Viessmann

2008-03-03 14:08
Akademia Viessmann'a
Autor: Viessmann

Początek lat 90. wiązał się w Polsce z intensywnym rozwojem nowoczesnych technologii budownictwa i co za tym idzie nowych rozwiązań w zakresie systemów ogrzewania. Do chwili obecnej w szkoleniach i konferencjach, jakie Akademia Viessmann w Polsce przeprowadziła od tamtego czasu, wzięło udział ponad 110.000 osób. Działalność firmy w tym zakresie trwa nadal nieprzerwanie i jest stale rozwijana, co jest wynikiem istniejących nieprzerwanie potrzeb rynkowych.

Akademia Viessmann prowadzi w Polsce (w Niemczech wystartowała już w latach 60.) działalność szkoleniową w czterech przedstawicielstwach firmy, a także poprzez udział w konferencjach czy seminariach. Ważną formą działalności jest także aktywność w prasie branżowej wykładowców Akademii oraz własne publikacje - skrypty i poradniki. Działalność Akademii została zauważona przez Polską Korporację Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji, która przyznała jej czterokrotnie wyróżnienie Złotego Instalatora za działania szerzące wiedzę na rynku polskim - w roku 1995, 2001, 2004 i 2006.

Zapotrzebowanie na wiedzę w ostatnich latach zmieniło się. Przed dzisiejszą nowoczesną techniką grzewczą wobec energooszczędnych technologii budownictwa, stawia się zupełnie inne niż kiedyś wymagania. Samo zastosowanie źródła ciepła o wysokiej sprawności już nie wystarcza do osiągania niskich kosztów eksploatacji budynku. Przy doskonałej izolacyjności cieplnej przegród budynku okazuje się, że udział ciepła dla potrzeb wentylacji i podgrzewania ciepłej wody użytkowej staje się większy niż na same potrzeby ogrzewania. Tak więc promowane od wielu lat przez firmę Viessmann systemowe rozwiązania, odgrywają już także na rynku polskim pierwszorzędną rolę. Nie sposób jest mówić dzisiaj o zagadnieniach grzewczych w oderwaniu od wiedzy na temat energooszczędnego budownictwa. Sama forma szkoleń czy też kursów, nawet wielodniowych, w przypadku wielu osób nie zaspokaja w pełni ich oczekiwań.

Obecnie Akademia Viessmann intensywnie rozwija nową na naszym rynku formę kształcenia fachowców, bowiem w roku 2003 swoją działalność rozpoczęła jedyna w Polsce prowadzona przez producenta naszej branży Policealna Szkoła Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann, która jest 2-letnią szkołą o pełnych uprawnieniach szkoły publicznej. Co ciekawe, jest to zarazem jedyna szkoła Viessmann na świecie, oprócz szkół przyzakładowych, jakie firma prowadzi w Niemczech.

Oferta firmy Viessmann w branży grzewczej jest najszerszą na rynku, występującą w wielu segmentach urządzeń, w całkowitym zakresie mocy - od 1,5 do 20.000 kW. Tak więc w bardzo wielu punktach programu nauczania szkoły możemy bazować na przykładach naszych rozwiązań technicznych. 2-letni program nauczania szkoły zawiera 10 przedmiotów zawodowych, jak poza samym ogrzewnictwem i wentylacją, m.in. sieci gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, budownictwo ogólne, ekologię, dokumentację techniczną. Bazując na programie Ministerstwa Edukacji, szkoła musi zapewnić jego realizację w ramach 700. godzin lekcyjnych, a wiedza firmy Viessmann jest bądź wplatana w elementy programu nauczania, bądź też zajęciami dydaktycznymi poszerzany jest  program. Przykładem dodatkowych zajęć mogą być tutaj wyjazdy słuchaczy do ośrodków szkoleniowych Akademii w Niemczech, gdzie możliwe jest zapoznanie się z m.in. z produkcją urządzeń firmy. Do współpracy w prowadzeniu zajęć dla słuchaczy szkoły, zapraszamy także innych uznanych producentów z branży budowlanej oraz grzewczo-instalacyjnej.

Jak się okazało, założenie szkoły policealnej było projektem przyszłościowym. Pierwsi słuchacze podjęli naukę w marcu 2003 roku - gdy spojrzymy na dane Głównego Urzędu Statystycznego to okazuje się, że rynek budownictwa w Polsce od początku lat 90. osiągnął swój najniższy próg koniunktury właśnie na początku 2003 roku. Wówczas szkoła była promowana hasłem mówiącym o zdobyciu "zawodu z przyszłością". Pierwszych 100 słuchaczy zgłosiło się do nowej szkoły w ciągu zaledwie miesiąca trwania naboru. Te osoby zakończyły naukę w 2005 roku i od razu trafiły na rozwijający się już wtedy rynek pracy.

Pierwszy nabór słuchaczy spotkał się z zainteresowaniem głównie aktywnych już zawodowo fachowców branży grzewczo-instalacyjnej, którzy chcieli podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać tytuł w zawodzie, który wykonywali. Obecnie większość słuchaczy to absolwenci szkół średnich, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą grzewczą. Do chwili obecnej absolwentami szkoły zostało ponad 350 osób. Nabór prowadzony jest raz w roku, a kolejni słuchacze podejmują naukę we wrześniu każdego roku w jednym z czterech oddziałów szkoły. Obecnie naukę podejmuje 250. słuchaczy w dziesięciu grupach. Jako absolwenci mają oni szansę zyskać zatrudnienie szczególnie u Partnerów Handlowych firmy Viessmann.

Od 2007 roku słuchacze szkoły podlegają egzaminom państwowym dla potwierdzenia kwalifikacji zawodowych, a zatem również otrzymują poza świadectwem ukończenia szkoły, dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe - także w wersji angielskojęzycznej. Taki dokument pod nazwą EUROPASS, uznawany jest w krajach Unii Europejskiej.

Rok 2008 to jubileusz 5-lecia Policealnej Szkoły Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann. Z tej okazji w maju odbędzie się trzeci ogólnopolski Kongres Słuchaczy i Wykładowców szkoły. Obecnie trwają prace wdrożeniowe nad nowym projektem - Akademią On-Line, która będzie mogła w całkowicie nowy sposób wspierać procesy nauczania współpracujących z Viessmannem fachowców oraz słuchaczy i absolwentów jego szkoły policealnej. To rozwiązanie zgodne jest z przewidywaniem, że w niedalekiej przyszłości najlepsi specjaliści i wykładowcy będą osiągalni "na wyciągnięcie ręki".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany