Czy zabezpieczenia przeciwpożarowe rozpalą giełdowych inwestorów?

2007-05-31 12:18

Jedna z największych w Europie Środkowej firm działających w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych wypuszcza akcje. Mowa o grupie Mercor S.A., która złożyła właśnie prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego.  Oferta będzie się składać z nowej emisji akcji oraz pakietu sprzedawanego przez obecnych akcjonariuszy. Jej przeprowadzenie planowane jest na drugi lub trzeci kwartał 2007 roku.

Ambicje grupy są wysokie. Jej strategicznym celem jest zdobycie pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Obecnie, Mercor może się pochwalić dobrze rozwiniętą siecią sprzedaży, m.in. w Czechach czy na Słowacji. W naszym kraju firma posiada zakłady produkcyjne w Cieplewie, Dobrzeniu Wielkim oraz Gdańsku. Ponadto przez podmioty zależne działa także na Ukrainie i w Rumunii. Niewykluczone, że wkrótce rozszerzy działalność w  Europie Zachodniej, a także w Polsce.

Szanse są spore. Od 2004 roku wyniki finansowe firmy systematycznie się poprawiają, a w 2006 roku przychody ze sprzedaży okazały się ponad dwukrotnie wyższe od tych sprzed dwóch lat i wyniosły ponad 221 mln zł. Jest to efekt coraz lepszej koniunktury w budownictwie, a co za tym idzie zwiększającego się popytu na bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także rosnącej dynamiki eksportu.

Wyniki skonsolidowane w mln zł

 

*przy założeniu pełnej konsolidacji wyników Hasila od 1 stycznia 2006

Źródło: zaudytowane sprawozdania finansowe Grupy

Wpływy z nowej emisji przeznaczone będą zarówno na sfinansowanie dalszego rozwoju organicznego, jak i realizację kolejnych akwizycji. Firma zamierza również uregulować płatności z tytułu  przejęcia Hasila.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej