Benefity pracownicze - co oferują pracodawcy swoim pracownikom poza wynagrodzeniem?

2023-02-22 11:05
benefity pracownicze
Autor: gettyimages Jakie benefity są atrakcyjne dla pracowników?

Benefity pracownicze to dodatkowe, pozapłacowe, świadczenia zachęcające do pracy w danej firmie. Jakie są najpopularniejsze benefity dla pracowników? Czy samochód służbowy jest benefitem czy narzędziem pracy? Jakimi benefitami pracowniczymi kuszą pracodawcy? Jakie bonusy w pracy są mile widziane?

Spis treści

  1. Co to są benefity pracownicze?
  2. Jakie są najczęściej stosowane benefity?
  3. Od czego zależy wielkość benefitów?
  4. Szkolenia – najczęściej stosowane benefity
  5. Samochód służbowy benefitem czy narzędziem?
  6. Czy praca zdalna jest benefitem?
  7. Benefity w firmach z branży budowlanej

Pozyskanie dobrych pracowników i zatrzymanie ich firmie często wymaga dodatkowych środków ze strony pracodawców. Celem jest nie tylko utrzymanie wysokiej jakości pracy i jej efektywności, lecz także komfort pracowników. Nie mniej istotne jest budowanie wokół firmy pozytywnej atmosfery, która może zachęcać do tego, żeby wartościowi pracownicy skierowali do niej swe kroki.

Co to są benefity pracownicze?

Benefity są to tak zwane pozapłacowe, bezgotówkowe dodatki do wynagrodzenia. Dodatkowe świadczenia dla pracowników są powszechnie stosowanym narzędziem mającym zachęcić pracowników do zatrudnienia się w danej firmie oraz pozostania w niej na długo. Benefity mogą zaspokajać indywidualne potrzeby pracowników.

Oferta benefitów jest bardzo zróżnicowana – od opieki medycznej, karty na lunch lub wycieczki w góry, po samochód służbowy. Benefity mogą być w całości finansowane przez przedsiębiorstwo. W wielu przypadkach część ich kosztu pokrywają firmy.

Jakie są najczęściej stosowane benefity?

Serwis eGospodarka.pl podaje, że do najczęściej występujących benefitów należy zaliczyć:

  • szkolenia zawodowe,
  • świadczenia medyczne,
  • polisy na życie.

Takie dane przedstawiono w raporcie „Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2022 roku” przygotowanym przez firmę Sedlak & Sedlak na podstawie Raportów płacowych – wiosna 2022 zebranych od 682 przedsiębiorstw, w większości (60%), zatrudniających od 201 do 1000 osób (43%). Pracownicy chcą się rozwijać, podnosić swoje kwalifikacje jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Wiele firm umożliwia także rozwój osobisty przez finansowanie kursów językowych.

Najrzadziej występującymi benefitami są dodatkowo płatny urlop, przyznanie akcji przedsiębiorstwa oraz dopłaty do żłobka lub przedszkola.

Od czego zależy wielkość benefitów?

Wielkość benefitów jest uzależniona od funkcji, którą dana osoba pełni w firmie, oraz kryterium dochodowego. Nie można porównywać wartości samochodu klasy premium, który jest do dyspozycji także w dni wolne od pracy, na przykład z kartą na basen lub do spa. Również te same świadczenia, np. koszt opieki medycznej lub wysokość bonów kafeteryjnych, mają najczęściej zróżnicowaną wysokość.

Szkolenia – najczęściej stosowane benefity

Inwestowanie w rozwój pracowników przynosi obopólne korzyści. W wielu firmach pracownicy mogą korzystać ze szkoleń zawodowych oraz kursów językowych, których koszty pokrywa pracodawca. Wg wyżej wymienionego raportu 97% firm biorących udział w badaniu oferuje szkolenia swoim pracownikom.

Samochód służbowy benefitem czy narzędziem?

Samochód dla wielu pracowników, np. sprzedawców, jest niezbędnym narzędziem pracy. Jednak w wielu firmach mogą oni używać go również w celach prywatnych, ewentualnie ze zwrotem kosztów benzyny wykorzystanej w czasie takiego z niego korzystania. Wtedy należy go traktować jako dodatkowe wynagrodzenie.

Samochód służbowy, bez ograniczeń w używaniu, jest ważnym elementem przyciągającym pracowników wyższego szczebla. W przypadku kadry zarządzającej ważny jest również dobór modelu marki premium. Bywa, że pracownik ma możliwość wyboru marki, która mu odpowiada. Klasa samochodu dla pracowników najwyższego szczebla jest jednym z elementów budowania renomy firmy, kreowania jej wizerunku. W wielu firmach samochody służbowe są w leasingu i benefitem dla pracowników jest możliwość wykupienia ich o atrakcyjnej cenie.

Czy praca zdalna jest benefitem?

Po doświadczeniu pandemii wróciliśmy już do pracy w biurach. Jednak wielu pracowników polubiło pracę bez konieczności wychodzenia z domu. Pracodawcy mogli też przekonać się, że firmy nie tracą z tego powodu. Dlatego wśród benefitów oferowanych przez przedsiębiorstwa pojawiła się również możliwość pracy zdalnej w określonym wymiarze.

Benefity w firmach z branży budowlanej

Sektor budowlany to jeden z filarów gospodarki. Mimo że odczuwa skutki kryzysu firmy nie zrezygnowały z dodatkowych świadczeń dla pracowników.

W firmie Velux pracownicy mogą korzystać z prywatnej pomocy medycznej i dodatkowego ubezpieczenia na życie. W razie choroby albo nieszczęśliwego wypadku wymagających wysokich kosztów leczenia mogą uzyskać wsparcie z finansowe z Fundacji Pracowniczej. Firma opłaca również Pracownicze Plany Emerytalne. Na co dzień pracownicy mają do dyspozycji świeże owoce, przekąski oraz napoje. Pracodawca oferuje także karnety sportowe i kulturalne i sponsoruje udział w wydarzeniach sportowych. Integracja pracowników i ich rodzin, budowanie dobrej atmosfery odbywa się między innymi podczas pikników dla pracowników i ich rodzin.

Joanna Firsowicz, Ferro Group HR Director, przedstawia takie dodatkowe benefity dla pracowników spółek z grupy Ferro: “Dbamy o naszych pracowników, oferując im prywatną opiekę medyczną oraz dofinansowanie karty rekreacyjno-sportowej. W ciągu roku pracownicy mają 2 dodatkowe dni wolne od pracy, a w każdym miesiącu możliwość wykonywania pracy zdalnej przez 10 dni roboczych. Przysługują im także bony żywnościowe na posiłki oraz dodatek urlopowy. Mogą również podnosić kompetencje językowe na specjalnie zorganizowanych kursach językowych dla małych grup. Nie bez znaczenia jest też rabat pracowniczy na firmowe produkty”.

Beata Martuś-Kołbon, zastępca dyrektora ds. personalnych w firmie Fakro, informuje, że: “Każdy pracownik może wybrać świadczenie, które budzi jego zainteresowanie, rozwija zawodowo czy pozwala efektywnie wykorzystać czas wolny. Po pandemii jeszcze bardziej zyskała na ważności opieka medyczna oraz dostęp do grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Pozostała także z nami praca w systemie zdalnym i hybrydowym. Od kilku lat zapewniamy również pracownikom bezpłatne, zorganizowane dowozy do pracy, co jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale także ekologicznym. Nasi pracownicy chętnie korzystają z bezpłatnej nauki języków obcych. Mają także możliwość dofinansowania lub finansowania do studiów, kursów i szkoleń.

Popularnością cieszy się oferta rekreacyjna: dostęp do kart sportowych, bezpłatne wejściówki na basen, a zimą bezpłatne vouchery dla całych rodzin na Sankolandię w Muszynie, dostęp do biletów na wybrane imprezy kulturalne i sportowe. Pracownicy korzystają także z wielu wydarzeń integracyjnych adresowanych dla zespołów, z którymi współpracują, a także dla całych rodzin. W okresie świątecznym przekazujemy pracownikom dodatkowe świadczenia pieniężne. Oczywiście korzystają z rabatów pracowniczych na zakup produktów Fakro”.

Monika Lipińska, kierownik działu personalnego w firmie Creaton wymienia takie formy wspierania i zachęcania pracowników: "Oferujemy benefity dopasowane do indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności dbamy o możliwości rozwoju pracowników poprzez udział w różnych szkoleniach i specjalistycznych kursach, w tym zajęciach językowych. Ponadto osoby zatrudnione w naszej firmie uczestniczą w zajęciach rekreacyjno-sportowych oraz wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Umożliwiają to między innymi oferowane przez nas karty Flexi Pass oraz MultiSport. Zapewniamy również prywatną opiekę zdrowotną w ramach rozbudowanych pakietów medycznych. Udzielamy wsparcia w zakresie finansowania wyprawki szkolnej, wręczamy okolicznościowe paczki i karty podarunkowe. Firmową tradycją stały się organizowane corocznie pikniki rodzinne, podczas których pracownicy i ich najbliżsi mogą liczyć na dobrą zabawę oraz niespodzianki dla najmłodszych".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej