Program do obliczeń cieplno-wilgotnościowych właściwości przegród budynku

2007-05-25 13:59

Aplikacja służy do przeprowadzania obliczeń parametrów cieplno-wilgotnościowych przegród budowlanych złożonych z jednorodnych warstw zgodnie z obowiązującą normą PN-EN ISO 13788:2003 "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania".

Przy pomocy "Kalkulatora c-w" można dobierać układ warstw przegród w taki sposób, aby zapobiec powstawaniu kondensacji pary wodnej na powierzchni którejś z warstw analizowanej przegrody oraz uniknąć rozwoju pleśni. Przy użyciu programu można sprawdzić ryzyko kondensacji pary wodnej w poszczególnych miesiącach całego roku na powierzchni kolejnych warstw i zidentyfikować warstwy najbardziej ryzykowne tzn. będące największą barierą dla pary wodnej przenikającej na zewnątrz budynku. Dodatkową zaletą programu jest możliwość skorzystania z gotowej, przygotowanej przez specjalistów z branży, bazy danych o najbardziej typowych materiałach budowlanych i ich parametrach (opracowanej na podstawie literatury technicznej). Użytkownik aplikacji ma także możliwość tworzenia, uzupełniania i aktualizowania własnej, prywatnej bazy danych o materiałach, będącej tylko do jego "własnego użytku" - tzw. baza materiałów użytkownika. Standardową funkcją programu jest każdorazowo obliczenie oporu cieplnego R oraz współczynnika przenikania ciepła U [W/m2K] badanych przegród, który powinien spełniać wymagania cieplne zawarte w Dzienniku Ustaw.

Narzędzie jest przeznaczone przede wszystkim dla projektantów, którzy chcą sprawnie kalkulować i szacować parametry cieplno-wilgotnościowe przegród w projektowanych przez nich budynkach. Korzystanie z programu wymaga podstawowej znajomości parametrów materiałów stosowanych do projektowania i wznoszenia przegród budowlanych. Z programu mogą także korzystać osoby nie zajmujące się profesjonalnie projektowaniem, ważne jest natomiast aby wiedziały z jakich warstw materiałów budowlanych zbudowana jest przegroda, którą chcą przeanalizować pod względem parametrów cieplno-wilgotnościowych. Należy pamiętać o tym, że zjawisko dyfuzji jest skomplikowane i bardzo dynamiczne w czasie, chociażby ze względu na zmiana warunków zewnętrznych i wewnętrznych. np. działanie wiatru, czy naturalnej wentylacji. Stąd trzeba analizować przyjęte warunki brzegowe i uzyskane wyniki.

"Celem Doradców Rockwool jest nie tylko ułatwianie pracy profesjonalistom z branży budowlanej: architektom, konstruktorom czy inżynierom, ale i edukowanie tych, którzy są żądni wiedzy budowlanej, np. studentów, uczniów szkół technicznych a nawet inwestorów indywidualnych. Mamy nadzieję, że udostępniony na naszych stronach internetowych "Kalkulator c-w" nie tylko będzie narzędziem wspomagającym projektowanie, ale także zaowocuje podniesieniem poziomu wiedzy uczestników rynku budowlanego oraz mniejszą ilością wadliwie zaprojektowanych i zbudowanych przegród budynków. Liczymy, że ich użytkownicy będą mogli mieszkać w zdrowych i komfortowych budynkach." - powiedziała Agnieszka Miszta, Kierownik działu doradztwa technicznego i komunikacji.

Twórcą programu jest firma Rockwool, kalkulator jest dostępny na stronie internetowej firmy (po zalogowaniu).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej