Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Podłogi, posadzki

Montaż paneli podłogowych

Tagi:
Arbiton
,
folia izolacyjna
,
jak układać panele
,
montaż paneli laminowanych
,
montaż paneli podłogowych
,
panele laminowane
,
panele podłogowe montaż
,
podkład
,
podłoga
,
podłoga pływająca
,
porady dla wykonawców

Profesjonalnie zamontowane panele podłogowe służą użytkownikom przez lata. Aleksander Warczygłowa, specjalista marki Arbiton, radzi jak prawidłowo położyć panele.

Przed przystąpieniem do montażu paneli, należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże, które powinno być przede wszystkim suche oraz czyste. Ponadto w razie uszkodzeń trzeba je naprawić za pomocą masy szpachlowej. Podobnie w przypadku dużych nierówności, dobrze jest zastosować wylewkę samopoziomującą. Dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów z podłogą.

Fot.: Arbiton

Na tak przygotowanym podłożu kładziemy warstwę folii izolacyjnej oraz właściwy podkład (można zastosować tzw. podkłady 2 w 1 zawierające warstwę folii). Kiedy na posadzce spoczywa już warstwa niezbędnej izolacji, powinniśmy jeszcze przez 1–2 dni pozostawić zapakowane panele w pomieszczeniu, by mogły się odpowiednio zaaklimatyzować.
Przystępując do właściwej pracy, musimy najpierw obliczyć szerokość ostatniego rzędu paneli – jeśli się okaże, że będzie mniejsza niż 50 mm, należy przyciąć pierwszy rząd paneli, by ostatni mógł osiągnąć właściwą szerokość. Przy obliczeniach nie zapominajmy także o dylatacji – tj. o odległości między ścianą a panelami, dzięki której podłoga może swobodnie pracować. Zazwyczaj zostawia się na nią od 10 do 15 mm.

Pierwszy rząd paneli układamy piórem do ściany, a za pomocą klinów dylatacyjnych utrzymujemy właściwą wielkość dylatacji, po czym przystępujemy do układania kolejnych rzędów. Każdy z nich rozpoczynamy od tzw. panela resztkowego, pozostałego z poprzedniego rzędu (jego długość nie powinna być mniejsza niż 200 mm). Następnie mocujemy pozostałe panele o pełnej długości.

Jeśli kładziemy podłogę typu klick (czyli z systemem zatrzaskowym), nie potrzebujemy kleju – po prostu umieszczamy pióro we wpuście i kładziemy na podłożu. Następnie dociskamy każdy rząd za pomocą specjalnych dobijaków. Musimy to robić ostrożnie, by nie uszkodzić paneli. Z kolei w przypadku podłóg mocowanych klejem w pierwszej kolejności pokrywamy górną część pióra warstwą kleju, po czym wkładamy do spustu i dalej postępujemy tak, jak z podłogami typu klick. Dobrze jest też mieć przy sobie wilgotną szmatkę, by na bieżąco wycierać nadmiar kleju. Kiedy dotrzemy do ostatniego rzędu, ostrożnie dopasowujemy go za pomocą pręta montażowego, po czym wyciągamy kliny dylatacyjne.

Ułożoną w ten sposób podłogę pozostaje  trzeba estetycznie wykończyć za pomocą listew oraz profili podłogowych.


Fot.: Arbiton
Fot.: Arbiton
Fot.: Arbiton

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: