Przedszkole energooszczędne z prefabrykatów – budowa w 7 dni

2013-11-21 16:12
Przedszkole w Siemianowicach Śląskich
Autor: MultiComfort Projekt przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Pierwsze przedszkole energooszczędne realizowane w technologii prefabrykowanej

7 dni – tyle zaledwie trwała budowa energooszczędnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Przedszkole powstało w technologii szkieletu drewnianego z prefabrykatów. To, jak dotąd, największy obiekt zbudowany właśnie z prefabrykatów. Przedsięwzięcie to wzbudziło na tyle nasze zainteresowanie, że postanowiliśmy śledzić budowę dzień po dniu. Przeanalizowaliśmy również  wykorzystane w projekcie niektóre materiały budowlane i technologie. Poniżej nasze case study...

Właścicielom społecznego przedszkola w Siemianowicach Śląskich wymówiono dotychczasowy lokal - mieli 12 miesięcy na znalezienie nowej siedziby. Kupiono grunt i zadecydowano o budowie nowego obiektu na przedszkole. Autorem projektu przedszkola jest architekt - mama jednego z podopiecznych, natomiast adaptację do technologii szkieletowej, prefabrykowanej wykonała firma MultiComfort - dostawca gotowych elementów prefabrykowanych i wykonawca budowy, producent certyfikowanych prefabrykowanych domów energooszczędnych i pasywnych. O budowie nowego lokalu w technologii szkieletowej prefabrykowanej zaważył czas realizacji stanu surowego inwestycji - zaledwie 7 dni. Prace wykończeniowe mają potrwać 2 miesiące. Siemianowickie przedszkole to największa inwestycja z prefabrykatów - powierzchnia użytkowa budynku wynosi 500 m².

Inwestorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Pedagogiki Waldorfskiej w Siemianowicach, które prowadzi przedszkole. Inwestycja finansowana jest zgodnie z celami statutowymi ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie.

Technologia budowy

Ze względu na grunt nasypowy, zadecydowano o tradycyjnej płycie fundamentowej (powierzchnia 290 m²), przygotowanej miesiąc wcześniej. Fundament zaizolowano płytami styropianowymi Termonium fundament firmy Termoorganika (gr.10 cm, Λ = 0,035 W/(m·K)).

Budynek powstaje w technologii szkieletu drewnianego (drewno konstrukcyjne KVH i BSH, zabezpieczone przeciwogniowo). Przegrody zewnętrzne oparte są na konstrukcji z płyt gipsowo-włóknowych fermacell (płyta grubości 15 mm zastosowana dwustronnie), wełnie mineralnej Toprock firmy Rockwool, oraz styropianie z dodatkiem neoporu. W ścianach wewnętrzych z kolei wykorzystano dwie płyty gipsowo-włóknowe grubości 12,5 mm. Ściany prefabrykowane skręcane będą na miejscu budowy łącznikami Spax - po 5 wkrętów na każde połączenie. W ten sam sposób łączone będą elementy stropowe ze ścianami. Z kolei ściany parteru zamocowane będą do płyty fundamentowej kotwami do betonu.

Od zewnątrz wykorzystano system ociepleń BSO firmy Caparol. Dzięki zastosowanej technologii ściany budynku uzyskały współczynnik izolacyjności U = 0,13 W/(m²·K)

Dach przedszkola ma konstrukcję drewnianą - wiązary z drewna KVH wykonane w systemie Kasper. Na pokrycie dachowe wybrano dachówkę cementową Braas.

W budynku przedszkola zostaną zamontowane okna PVC firmy Izoterm na profilach Veka (w przewadze pakiet 3-szybowy). Stolarka okienna instalowana będzie metodą ciepłego montażu w warstwie izolacji z użyciem kołnierzy i taśm rozprężnych Illbruck.

Jak przystało na budynek energooszczędny, nowe przedszkole ogrzewane będzie niskotemperaturowym systemem podłogowym (Wavin), zasilanym kondensacyjnym kotłem gazowym firmy Viessmann. Budynek wyposażony zostanie również w system wentylacji z odzyskiem ciepła (3 rekuperatory firmy Frapol) - odzielnie zaprojektowano wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci i w pomieszczeniach technicznych.

Od poniedziałku 25 listopada 2013 r. będziemy codziennie zamieszczać relację z placu budowy i szczegółowe informacje o zastosowanych rozwiązaniach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej