Dachy

Zielony dach. Ogrody na płaskich dachach

Tagi:
dach płaski
,
garaż
,
izolacja dachu
,
ogród
,
zielony dach

Zielone dachy są atrakcyjnym elementem budynków mieszkalnych na obszarach intensywnej zabudowy miejskiej oraz czesto stosowanym sposobem zagospodarowania dachów garaży na osiedlach mieszkaniowych. Lokale mieszkalne, które mają zadbany i funkcjonalny zielony dach mogą być nawet o 30% droższe niż podobne nieruchomości bez tak urządzonego ogrodu. Zielony dach wykonuje się na dachu odwróconym bądź na dachu płaskim klasycznie ocieplonym.

Zielony dach na dachu płaskim nad garażem
Zielony dach na dachu płaskim nad garażem
Fot.: Andrzej Szandomirski

Zielony dach - same zalety dla mieszkańców osiedli mieszkaniowych

Zielone dachy są już stałym elementem osiedli mieszkaniowych. Powstają zwykle nad garażami bądź na dachach budynków (na stropie nad ostatnią kondygnacją). Garaż z zielonym dachem to również większa powierzchnia ogrodu (cenna na małej działce).

Zielony dach polepsza mikroklimat przez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin (filtrowanie około 10-20% szkodliwych substancji z powietrza). Dzięki roślinom rosnącym na dachu zmniejsza się ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji, bo gromadzą one 50-90% jej objętości. Zatrzymana woda paruje po pewnym czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Dachy, na których zaplanowano ogród, redukują hałas w budynku o mniej więcej 8 dB. Są też dobrą izolacją termiczną – zimą akumulują ciepło (co przynosi oszczędności energii rzędu 30%), a latem chronią przed nagrzewaniem (przy nasłonecznieniu temperatura na dachu może osiągać 80°C, zaś na dachu obsadzonym roślinami zaledwie 30°C). Z kolei wykorzystywanie do ich budowy materiałów pochodzących z recyklingu – na przykład polietylenu, kauczuku, EPS – obniża koszty inwestycji.


Konstrukcja zielonego dachu

Dachy z zielenią mają strukturę wielowarstwową, a rodzaj i liczba warstw są dobierane do rodzaju podłoża i planowanego zazielenienia, obciążeń i funkcji użytkowej budynku.
W nowych budynkach zielone dachy wykonane są zwykle w układzie odwróconym (w porównaniu z klasycznym ułożeniem warstw stropodachu, w którym hydroizolacja jest ułożona na termoizolacji), czyli na spodzie znajduje się hydroizolacja, a na niej jest ułożona izolacja termiczna. Dzięki takiemu układowi hydroizolacja dachu jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed bezpośrednim wpływem czynników zewnętrznych (temperatury, promieniowania UV, sił ssących wiatru). Dodatkowo temperatura na powierzchni hydroizolacji jest stabilna bez względu na warunki atmosferyczne. Nie ma ryzyka kondensacji pary wodnej, a więc zachowana jest stabilność energetyczna całej przegrody. Inne rozwiązania stosuje się na stropodachach o klasycznym układzie warstw. Na hydroizolacji układa się geowłókninę chłonno-ochronną, a na niej drenaż, który przykrywa się geowłókniną filtracyjną.

Warstwy zielonego dachu na dachu odwróconym
Warstwy zielonego dachu na dachu odwróconym
Fot.: Agnieszka i Marek Sterniccy
Zielony dach na dachu klasycznie docieplonym
Zielony dach na dachu klasycznie docieplonym
Fot.: Agnieszka i Marek Sterniccy

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: