Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Chemia budowlana

Usuwanie silikonu. Czym usunąć stary silikon?

Tagi:
silikon sanitarny

Silikon sanitarny wykorzystuje się w każdej kuchni i łazience. Po latach użytkowania wanny, kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka ciemnieje i traci szczelność. Warto go wtedy wymienić. Jak i czym usunąć stary silikon sanitarny?

Na silikonie sanitarnym, zwłaszcza w tzw. miejscach mokrych, pojawiają się z czasem nieestetyczne czarne plamy pleśni i ubytki. Warto go wtedy wymienić
Na silikonie sanitarnym, zwłaszcza w tzw. miejscach mokrych, pojawiają się z czasem nieestetyczne czarne plamy pleśni i ubytki. Warto go wtedy wymienić
Fot.: Murator

Silikon sanitarny, zwłaszcza ten wykańczający i uszczelniający styk połączeń najbardziej narażonych na działanie wody po kilku latach niszczeje. Silikonowy uszczelniacz, zwłaszcza w tzw. miejscach mokrych, po pewnym czasie użytkowania traci swoje właściwości. Na silikonie pojawiają się czarne plamki i przebarwienia. Zabrudzenia te widać szczególnie na silikonie w jasnym kolorze, szczególnie białym, a właśnie taki używany jest najczęściej. To nic innego jak pleśń – nieestetyczna i niezdrowa, która opiera się dostępnym środkom czystości.

Silikonowa fuga przestaje być szczelna - pęka i traci przyczepność do podłoża. Stary silikon trzeba usunąć, a w jego miejsce nałożyć nową warstwę. Usuwanie silikonu nie jest skomplikowane.

Jak usunąć silikon

Stary silikon usuwa się ostrym narzędziem, najlepiej szpiczastym nożykiem, takim np. do cięcia płyt gipsowych lub też odpowiednim rodzajem noża kuchennego. Zadanie to wymaga precyzji i uwagi – łatwo bowiem uszkodzić i zarysować powierzchnię ceramiczną płytek czy akrylową wanny. Najprawdopodobniej jednak nie uda nam się usunąć całości materiału i tutaj niezastąpione są środki chemiczne. Można wypróbować tradycyjny rozpuszczalnik, jakim jest np. aceton, ale lepiej skorzystać z oferty producentów specjalnych preparatów do usuwania resztek silikonu sanitarnego. Mają one przeważnie konsystencję żelu i stanowią mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Co ważne, nie śmierdzą, jak np. aceton, a wręcz przeciwnie, mają często nawet przyjemne zapachy. Mogą natomiast powodować matowienie powierzchni z tworzyw sztucznych, lepiej więc taką powierzchnię zabezpieczyć, np. wygodną do użycia taśmą malarską. Cienką warstwę preparatu nakłada się na resztki silikonu pędzelkiem. Po 10-15 minutach zmiękczone pozostałości silikonu łatwo zeskrobuje się szpachelką. W razie potrzeby czynność tę trzeba powtórzyć. Pędzelki i specjalne szpachelki dostępne są zazwyczaj w zestawie razem z preparatem. Oczyszczoną powierzchnię przemywa się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i osusza. Tak przygotowaną szczelinę można wypełniać nową warstwą silikonu.Czym usunąć silikon - wybrane środki

Silicone Remover Soudal
Preparat do usuwania silikonu HG
Sili-Kill Den Braven
Środek do usuwania silikonu Knauf
Środek do usuwania silikonu Remover Tytan
Zmywacz do silikonu Lakma

Jak usunąć stary silikon. FILM instruktażowy


Silikony sanitarne w Tuznajdziesz.pl

 

Wybierz droższy silikon sanitarny, wzbogacony specjalnymi dodatkami, a możesz być pewny, że prace związane z jego wymianą będzie można przeprowadzić później, niż gdy zastosujemy silikon tańszy.

Sprawdź na Tuznajdziesz.pl >>>

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: