Skuteczny system wentylacji kuchni bez głośnej pracy wyciągu

2017-07-19 12:26 Materiał sponsorowany
system wentylacji Cicha Kuchnia VILPE
Autor: VILPE/Romuald Sołdek Kuchnia z okapem w systemie wentylacji Cicha Kuchnia VILPE

Wentylacja w kuchni powinna być wyjątkowo skuteczna. Na rynku dostępny system wentylacji mechanicznej, przeznaczony specjalnie do kuchni, w którym to głośną pracę okapu zastępuje wentylator dachowy. Jak działa innowacyjny system wentylacji Cicha Kuchnia VILPE?

 

  • jaki jest skuteczny system wentylacji kuchni, eliminujący głośną pracę okapu,
  • jak działa system Cicha Kuchnia VILPE®,
  • jak zamontować poszczególne elementy systemu wentylacji kuchni

 

Wentylacja kuchni

Z punktu widzenia wentylacji kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem, w którym chyba najwięcej emitowanych jest zapachów, ale także wilgoci czy różnego typu zanieczyszczeń. Przez kuchnię usuwana jest również część zanieczyszczeń z innych sąsiadujących pomieszeń, ponieważ naturalny przepływ powietrza (wentylacja grawitacyjna) odbywa się w kierunku kanału wywiewnego projektowanego właśnie w kuchni.
W kuchni nie można obyć się bez okapu, który usuwa wszelkie zapachy i parę bezpośrednio znad kuchenki czy płyty grzewczej podczas gotowania. Okapy kuchenne wyposażone są w silniki i różne stopnie pracy, w zależności od wydajności. Włączony okap kuchenny hałasuje. Na pierwszym biegu może niewiele, bo około 50 dB, ale i efektywność jego pracy jest wówczas niewielka. Skutecznie pracujący okap o dużej mocy bywa naprawdę głośny. Czy jest alternatywa?

Okap bez silnika i wentylator dachowy - Cicha Kuchnia VILPE

Cicha Kuchnia VILPE to innowacyjny system wentylacji kuchni, wentylacji mechanicznej, której pracy nie słychać. Składa się z trzech elementów:

  • bezsilnikowego okapu kuchennego,
  • wydajnego wentylatora dachowego,
  • przejścia dachowego.

System wentylacji jest łatwy i wygodny w montażu, nie tylko w nowo wybudowanym domu, ale również juz istniejącym, np. przy modernizacji systemu wentylacji.

1. Bezssilnikowy okap kuchenny

Okap bez silnika wchodzący tworzący system wentylacji VILPE wizualnie niczym nie różni się od tradycyjnych okapów i może występować w różnych wersjach: ściennej, wyspowej, podszawkowej czy sufitowej. Oferowane są także urządzenia specjalnie przeznaczone do lokali gastronomicznych. Okapy bezsilnikowe wyposażone są również w stopnie regulacji mocy.

2. Wentylator dachowy

Nowoczesne wentylatory dachowe pozwalają wyeliminować wszelkie nieprzyjemne zapachy towarzyszące gotowaniu, a także kurz i wilgoć. Sprzęt ten coraz częściej zastępuje nie zawsze skuteczną wentylację grawitacyjną. Silnik w wentylatorze dachowym przejmuje pracę silnika w okapie. Rozwiązanie dostępne jest dla każdego rodzaju pokrycia dachowego i różnej średnicy przewodu wentylacyjnego, także na murowanym dukcie. Wentylator dachowy pracuje praktycznie bezawaryjnie, jest energooszczędny i oferowany w wielu wariantach wilkości i mocy.

wentylatory dachowe
Autor: brak danych

3. Przejście dachowe

Ważny element, łączący całość w szczelny i bezpieczny system. W ofercie znajdują się modele i kolory, które można dopasować do każdego pokrycia dachowego.

wentylator dachowy
Autor: VILPE Wentylator dachowy z widocznym przejściem, uszczelniającym cały system wentylacji kuchni
wentylacja kuchni z wentylatorem dachowym
Autor: VILPE

Przykładowe rozwiązania systemu wentylacji Cicha Kuchnia VILPE®

wentylacja kuchni Vilpe
Autor: VILPE Wentylacja kuchni - Cicha Kuchnia VILPE® - wentylator dachowy E220P i okap ścienny, bezsilnikowy, model Prestige
system wentylacji kuchni z wentylatorem dachowym
Autor: VILPE Wentylacja kuchni - Cicha Kuchnia VILPE® - wentylator dachowy ECo190P i okap szafkowy bezsilnikowy, model Vega

Zasady montażu systemu wentylacji

Ze względu na kompatybilność systemową produkty VILPE są proste i łatwe w montażu, zapewniają szczelne i trwałe połączenia z pokryciem dachowym. Właściwy montaż systemu jest podstawą efektywnego i bezawaryjnego działania wentylacji. Instalację należy zatem wykonać precyzyjnie, przestrzegając zaleceń montażowych, przede wszystkim dotyczących przewodu wentylacyjnego:

  • średnica przewodu nie może być mniejsza niż 12,5 cm,
  • należy ograniczyć ilość załamań,
  • należy stosować zaokrąglone kolanka i łagodne redukcje, unikać wszelkich ostrych kątów w przewodzie, które utrudniają swobodny i szybki przepływ powietrza,
  • zalecanym przewodem elektrycznym do połączenia wentylatora z okapem jest kabel 3x1,5 mm.
Montaż stelaża do okapu wyspowego wentylacji
Autor: VILPE/Romuald Sołdek Montaż stelaża do okapu wyspowego wentylacji w systemie Cicha Kuchni VILPE
Montaż wentylatora dachowego na kominie wentylacyjnym
Autor: VILPE/Romuald Sołdek Montaż wentylatora dachowego na kominie wentylacyjnym w systemie Cicha Kuchnia VILPE

Montaż wentylatora dachowego - film instruktażowy

Pozostałe kursy:

Partnerzy

SK Tuote powstała w Finlandii jako firma rodzinna specjalizująca się w nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących mocowań i produktów do wentylacji dachowej. Produkty firmy SK Tuote znane są pod marką VILPE®.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej