Wentylacja piwnicy. Jakie przewody sprawdzą się w wentylacji piwnicy?

2018-01-20 13:34 Materiał sponsorowany
przewod wentylacyjny vilpe
Autor: Vilpe Przewód wentylacyjny Ross jako czerpnia

Na rynku pojawił się uniwersalny przewód wentylacyjny, który oprócz swej podstawowej funkcji - wentylacji piwnicy, ma również inne zastosowanie w systemach wentylacji. Jak w łatwy sposób można zapewnić skuteczną wentylację piwnicy, zwłaszcza tej, w której nie przewidziano okien?

Konieczna wentylacja piwnicy

Co prawda budowa domów podpiwniczonych traci na popularności, ale kiedy już zdecydujemy się na piwnicę, nie wolno zapominać o odpowiedniej wentylacji. Piwnica może być zawsze dodatkową przestrzenią nie tylko na kotłownię, ale i siłownę, saunę, łazienkę. Efektywnym rozwiązaniem jest oczywiście system wentylacji mechanicznej, ale jego koszt jest dość duży. Jeśli w piwnicy przewidziane są okna i zaplonowano w niej kotłownię, wentylację pozostałych pomieszczeń piwnicy może pośrednio realizować kanał wentylacji grawitacyjnej właśnie kotłowni.
Wentylacja piwnicy może być również zapewniona własnymi kanałami wentylacyjmi. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, ważny jest dobór odpowiednich przewodów wentylacyjnych.

Wentylacja piwnicy - wielozadaniowe przewody Ross

Specjalnie do wentylacji piwnic wszystkich typów budynku przeznaczone są kanały wentylacyjne Ross. Znajdują zastosowanie zarówno w wentylacji wywiewnej, jak i nawiewnej. Jeśli w piwnicy lub budynku znajdują się np. kotły grzewcze, kominki, prysznice, sauny, rekuperatory czy urządzenia wentylujące – przewody wentylacyjne Ross mogą zapewnić dopływ powietrza z zewnątrz, także w systemach wentylacji mechanicznej. Mogą być również wykorzystywane do wentylacji szybów wind czy przestrzeni podpodłogowych. Przewody wentylacyjne Ross pełnią funkcję również czerpni w przypadku systemów usuwania niebezpiecznego stężenia radonu z podpiwniczenia.

wentylacja piwnicy vilpe
Autor: Vilpe Przykłady zastosowania przewodów wentylacyjnych Ross do wentylacji piwnicy

Przewód wentylacyjny - budowa

Przewody wentylacyjne Ross zaprojektowano je tak, aby przepływ powietrza odbywał się niemal bez oporów, zapobiegając niedrożnościom przewodów. Głowica zabezpiecza przewody wentylacyjne przed opadami atmosferycznymi. Uniemożliwia dostęp małym zwierzętom. 

Przewody wentylacyjne Ross dostępne są w trzech średnicach: ø125, ø160 oraz ø200 mm. Średnicę należy dobrać do wielkości przepływu powietrza. Długość przewodu Ross jest w pełni regulowana. Wygląda estetycznie i dostępny jest on w sześciu kolorach, dzięki czemu można go dobrać np. do koloru elewacji.

wymiary przewodow wentylacyjnych vilpe
Autor: Vilpe Wymiary przewodów wentylacyjnych

Montaż przewodu wentylacyjnego

Przewód wentylacyjny Ross łatwo się montuje. W komplecie jest głowica, przewód pionowy, wkręty montażowe, kolanko, pierścienie centrujące oraz kołnierz ścienny ułatwiający prowadzenie przewodu przez ścianę. Przewód wykonany jest z wysokiej jakości mieszanki polipropylenu (PP), odpornego na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV. Materiał jest chemicznie obojętny, nadaje się do recyklingu i może być stosowany w zakresie temperatur od –30 do +80°C, a czasowo od –40 do +120°C.

Partnerzy

SK Tuote powstała w Finlandii jako firma rodzinna specjalizująca się w nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących mocowań i produktów do wentylacji dachowej. Produkty firmy SK Tuote znane są pod marką VILPE®.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej