Odzysk ciepła z wentylacji w modernizowanym budynku. Rekuperatory wewnątrzścienne HRU-WALL

2016-07-29 16:13 Materiał sponsorowany
rekuperator ścienny
Autor: brak danych

Realizacja systemu wentylacji z odzyskiem ciepła na etapie projektu czy nawet budowy nie stanowi żadnego problemu. Jednak w przypadku budynku już wykończonego, użytkowanego instalacja systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie zawsze jest możliwa. Rozwiązaniem jest tu rekuperator wewnątrzścienny HRU-WALL, przeznaczony m.in. do modernizowanych budynków.

Energooszczędność i redukcja strat ciepła, to obecnie kluczowe założenia w budownictwie. Wraz ze wzrostem izolacyjności przegród budynku w bilansie energetycznym coraz większy udział ma ciepło konieczne do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Jest szereg systemów wentylacyjnych pozwalających odzyskać część traconego ciepła i wykorzystać do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na energię. W klasycznych systemach wentylacji powietrze z wnętrza budynku jest usuwane, natomiast świeże powietrze z zewnątrz ogrzewane jest do komfortowej dla użytkowników temperatury.

Dostępnych jest szereg systemów wentylacji, które umożliwiają odzyskanie części traconego ciepła i wykorzystanie go do wstępnego podgrzania podawanego powietrza zewnętrznego, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Jeśli budynek jest w trakcie projektu czy budowy, nie ma problemu z instalacją systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Jeśli natomiast budynek jest już wykończony i użtkowany, wentylacja z odzyskiem ciepła nie zawsze jest możliwa. Efektywnym, łatwym w montażu i obsłudze rozwiązaniem są rekuperatory wewnątrzścienne, które mają zastosowanie nie tylko w obiektach nowo budowanych, ale również modernizowanych.

rekuperator ścienny HRU-WALL
Autor: Alnor Systemy Wentylacji Budowa rekuperatora wewnątrzściennego HRU-WALL

Jak działa rekuperator wewnątrzścienny?

Podstawowymi elementami wewnątrzściennego rekuperaotra jednorurowego HRU-WALL są: ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator rewersyjny oraz filtr powietrza. Praca rekuperatora dzieli się na dwa cykle, następujące po sobie co 70 sekund. W pierwszym, powietrze jest wydmuchiwane - przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności. Gdy wymiennik się nagrzeje, urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku. Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza.
Najbardziej efektywne użytkowanie uzyskuje się przy wykorzystaniu pary jednostek w sąsiednich pomieszczeniach, połączonych za pomocą regulatora HRU-WALL-CONTR. Pozwala to na naprzemienną pracę - podczas gdy jeden z rekuperatorów pracuje w trybie wywiewu, w drugim powietrze jest nawiewane do wnętrza budynku, zapewniając lepszą cyrkulację powietrza.

wymiennik ciepła
Autor: Alnor Systemy Wentylacji Ceramiczny wymiennik ciepła rekuperatora HRU-WALL

Zestaw dwóch rekuperatorów dostarcza nawet 120 m³ świeżego powietrza na godzinę. Jest to optymalna ilość dla czterech osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach. Uzyskany wydatek zapewnia także skuteczne usuwanie wilgoci i wentylację łazienki oraz kuchni (1). Już cztery współpracujące jednostki wewnątrzścienne mogą pozwolić na całkowitą i w pełni kontrolowaną wentylację mieszkania. Ze względu na wykorzystanie energooszczędnego silnika napędowego oraz wentylatora o specjalnej konstrukcji, osadzonego w jednorurowej obudowie, zużycie energii elektrycznej jest bardzo niskie – średni koszt użytkowania dwóch urządzeń to niespełna 30 zł w skali roku. Jednocześnie oszczędności wynikające z odzysku ciepła wentylacyjnego pozwalają na zwrot kosztu inwestycji w ciągu 3 – 5 lat (2). Teoretycznie rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% niższe, jednak trzeba pamiętać, że żaden budynek nie jest idealnie szczelny, zatem realnie przewiduje się oszczędności rzędu 50-60%.

Sterowanie pracą rekuperatora, tryby pracy

Przeznaczone do ciągłej pracy urządzenie wyposażone jest w sterownik, który zapewnia pracę wentylatora w 3 zakresach prędkości, zależnie od wykorzystania i kubatury pomieszczenia. Ponadto przewidziano pracę w trybie „Boost”, który pozwala na czasowe zwiększenie wydatku wymienianego powietrza. Tryb można aktywować ręcznie lub z wykorzystaniem czujników monitorujących warunki panujące wewnątrz pomieszczenia. Dzięki funkcji By-Pass - jeśli różnice temperatur są niewielkie lub kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest wyższa niż w pomieszczeniu, możliwe jest przesyłanie powietrza z pominięciem wymiennika. Rekuperatory wewnątrzścienne działają wtedy jak zwykła nawiewno-wywiewna centrala wentylacyjna bez odzysku ciepła.

Eksploatacja

Zastosowane w urządzeniu materiały pozwalają na jego bezawaryjną pracę w szerokim zakresie temperatur, od -20 do nawet 50°C, dobrze sprawdzając się w naszym klimacie. Konstrukcja wentylatora pozwala natomiast na niezwykle ciche i komfortowe użytkowanie. Poziom dźwięku wynosi zaledwie 15 dB przy wydajności 20m³/h, 21dB przy 40 m³/h oraz 29 dB przy wydajności nominalnej 60 m³h (3) Jednostka może zostać zainstalowana z pomieszczeniu o dowolnym przeznaczeniu, bez negatywnego oddziaływania na przebywające w nim osoby.

dopuszczalne poziomy dźwięku
Autor: Alnor Systemy Wentylacji Tab. Dopuszczalne poziomy dźwięku A w pomieszczeniach do przebywania ludzi wg normy PN-87/B-02151/02.

Zastosowany okapnik zabezpiecza przed deszczem oraz nadaje ciekawy i estetyczny wygląd kratce zewnętrznej. Urządzenie przebadano w laboratorium TÜV Rheinland według wymogów ISO 5801, co gwarantuje rzetelność przedstawionych danych o zużyciu energii i wydajności oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wentylator zaprojektowano i testowano zgodnie z europejską dyrektywą niskonapięciową i normą EN60335-2-80, aby przystosować jednostkę do bezpiecznej pracy w warunkach domowych. Ze względu na zwartą, jednorurową budowę, montaż w istniejących budynkach jest niezwykle prosty i nie wymaga prowadzenia rozległych prac budowlanych. Nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję budynku i rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, prace ograniczają się do wykonania odpowiednich otworów wewnątrz ściany.

(1) PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania.
(2) Założono średnioroczne działanie wentylatora z wydajnością nominalną 40 m³/h przez 12 h w ciągu doby, oraz 6 h dla 20 i 60 m³/h. Ceny energii w oparciu o cennik RWE Polska i RWE Stoen Operator na dzień 20.07.2015.
(3) Poziom hałasu mierzony w odległości 3 m.

rekuperatory wewnątrzścienne dane techniczne
Autor: Alnor Systemy Wentylacji Tab. Dane techniczne wewnątrzściennych rekuperatorów jednorurowych HRU-Wall
Partnerzy

Firma Alnor Systemy Wentylacji specjalizuje się w produkcji rekuperatorów i centrali wentylacyjnych, wentylatorów dachowych, kanałowych, także zaworów, czerpni, wyrzutni wentylacyjnych, kurtyn i nagrzewnic.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej