Gdynia Waterfront: klimatyzacja biurowca z wykorzystaniem wody morskiej

2015-07-13 16:29
Otwarcie nowej iwnestycji Gdynia Waterfront miało miejsce 4 czerwca 2015
Autor: Pracownia Projektowa FORT z Gdańska Otwarcie nowej iwnestycji Gdynia Waterfront miało miejsce 4 czerwca 2015

Nową inwestycję w centrum Gdyni, między Sea Towers a Skwerem Kościuszki, wyróżnia nietypowy system klimatyzacji. W kompleksie Gdynia Waterfront budynki, biurowy i hotelowy, chłodzone są wodą morską.

O instalacji klimatyzacji z wykorzystaniem wody morskiej mówi Tomasz Okuszko, Project Manager  firmy Vastint Poland, inwestora Gdynia Waterfront.

Z uwagi na lokalizację oraz specyficzne rozwiązania instalacji wewnątrz budynków Gdynia Waterfront, inwestor zdecydował się udoskonalić zastosowane rozwiązania pro-ekologiczne na projekcie i wyposażył budynki w instalację chłodzenia wodą morską (tzw. sea cooling).

Sama inwestycja w tego typu instalacje jest oczywiście możliwa jedynie w przypadku budynków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie morza lub dużych i głębokich zbiorników wody. Przykładowo Amsterdam ma instalację miejską wody lodowej i pobiera wodę z głębokiego sztucznego jeziora powstałego po kopalni odkrywkowej.  Zwrot z inwestycji to ok. 7-9 lat.

Instalacje klimatyzacji biurowca i hotelu oparte są na systemie belek chłodzących, pracujących na niskich parametrach wody lodowej ok. 15-16°C. Dzięki temu przez znaczną część roku możliwe jest chłodzenie bez  potrzeby uruchamiania agregatów chłodu. Instalacja pracuje w tzw. trybie free cooling. Także dla trybu pracy, w którym źródłem chłodu są agregaty, układ pozwala na pracę skraplaczy przy relatywnie niskich temperaturach (24/30°C zamiast 35/40°C w przypadku zastosowania tzw. suchych chłodnic). Z uwagi na to, że agregaty chłodu są największymi odbiornikami prądu, emisja CO2 w tego typu budynkach jest nieporównywalnie niższa niż w standardowych obiektach.

Woda morska jako medium chłodzące jest pompowana do wnętrza budynku, gdzie poprzez system tytanowych wymienników chłodu (tytanowych z uwagi na agresywność wody morskiej) następuje schłodzenie obiegu wody lodowej w budynku oraz oddanie ciepła z instalacji do morza. W przypadku, gdy temperatura wody w morzu jest wyższa niż 16°C automatyka budynkowa uruchamia  agregaty chłodu, które obniżają temperaturę wody lodowej w systemie do optymalnych parametrów. Woda morska, w tym przypadku, jedynie wstępnie schładza wodę w wewnętrznym obiegu wody lodowej oraz odbiera ciepło z budynku.

Ponieważ tego typu instalacja ma znacznie wyższą sprawność energetyczną w porównaniu do systemów, w których stosowane są suche chłodnice (dry cooler), wielkość pomp i innych urządzeń jest odpowiednio mniejsza, a więc również niższe są koszty eksploatacji.

Dla najemców budynków Gdynia Waterfront zaletami takiego rozwiązanie mają być niskie koszty utrzymania powierzchni oraz wysoka bezawaryjność systemu. Instalacja pracuje na niskich parametrach ciśnienia (niewiele ponad 1 bar), a także, pomimo tego, że działa automatycznie, ma dodatkowy system zabezpieczeń, pozwalający na połączenie poprzez bypass np. w przypadku konserwacji lub zablokowania jednego z wlotów wody morskiej przez ewentualne zanieczyszczenia w morzu. Dodatkowo, zastosowano całkowicie bezobsługowy układ filtracji. Czyszczenie filtrów odbywa się automatycznie, nie zakłócając pracy układu.

Więcej o Gdynia Waterfront >>

Nowa inwestycja Gdynia Waterfront – kompleks zlokalizowany jest tuż obok Sea Tower
Autor: Pracownia Projektowa FORT z Gdańska Nowa inwestycja Gdynia Waterfront – kompleks zlokalizowany jest tuż obok Sea Tower
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej