Czy klimatyzator można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2023?

Organy skarbowe uznają prawo do odliczenia wydatków na zakup klimatyzatora, ale pod pewnym warunkiem. Wyjaśniamy, kiedy montaż klimatyzacji można uznać za element termomodernizacji?
Spis treści
- Na czym polega ulga termomodernizacyjna
- Kiedy klimatyzatora nie można odliczyć od ulgi?
- Klimatyzator z funkcją grzania - czy można odliczyć od ulgi?
- Klimatyzator jako element przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
Na czym polega ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego przez odliczenie od jego podstawy kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w istniejącym już domu podatnika. Jest przewidziana jako wsparcie finansowe w przypadku realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, czyli mających na celu podniesienie standardu energetycznego budynku – przede wszystkim jego ocieplenia oraz wymiany urządzeń grzewczych na nowoczesne, energooszczędne i niskoemisyjne.
W efekcie termomodernizacji zmniejszają się koszty ogrzewania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ulega zmniejszeniu zapotrzebowanie na energię elektryczną danego budynku.
Żeby skorzystać z ulgi, należy sprawdzić, czy przewidziane urządzenia i materiały oraz planowane prace są wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych ( z aktualizacją z 2021 r.).
Wśród urządzeń, których zakup i montaż uprawnia do ulgi, są:
- urządzenia grzewcze,
- instalacje solarne i fotowoltaiczne,
- wentylacja mechaniczna,
- a także materiały do ociepleń i stolarka okienna i drzwiowa.
Jeśli chodzi o jakość powietrza, ulga termomodernizacyjna przysługuje w przypadku instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. Klimatyzatory nie są uwzględnione w wykazie.
Kiedy klimatyzatora nie można odliczyć od ulgi?
Jeśli w domu, w którym mieszkamy, chce się zainstalować klimatyzację, żeby poprawić komfort podczas letnich upałów, to, niestety, zakup i montaż klimatyzatora nie zostanie uznany jako koszt kwalifikujący do zmniejszenia podstawy do opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Klimatyzator z funkcją grzania - czy można odliczyć od ulgi?
Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję grzania, można więc je także w pewnym zakresie wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń, na przykład w okresie przejściowym wiosną lub jesienią. Są inwestorzy, którzy używają wyłącznie klimatyzatorów do ogrzewania domu. Nie każdy klimatyzator się do tego w pełni nadaje. Jednak, jeśli zainwestujemy w klimatyzator z efektywną funkcją grzania, możemy próbować odliczyć poniesione koszty od ulgi termomodernizacyjnej.
Klimatyzator jako element przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
Nadzieję na odliczenie kosztów klimatyzatora w ramach ulgi termomodernizacyjnej daje interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1091.2021.3.AKU), w której stwierdził on, że prawo do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej będzie przysługiwało tym podatnikom, którzy zakupili klimatyzację z możliwością ogrzewania w ramach realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz wykażą związek poniesionego wydatku z wyżej wymienionym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.
Pozytywna interpretacja dotyczy konkretnej sytuacji opisanej przez podatnika. Jego budynek jest ogrzewany za pomocą instalacji gazowej. Żeby zmniejszyć zużycie gazu ziemnego zamontowano dwa klimatyzatory o mocy 2,5 i 3,5 kW z funkcją grzania, które są zasilane energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu realizowane są zadania zgodne z celem termomodernizacji, które przywołał inwestor. Są to:
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczoną na potrzeby ogrzewania do budynków mieszkalnych,
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji.
Klimatyzator z funkcją grzania można potraktować jako pompę ciepła powietrze-powietrze. Jest on zasilany ze źródeł odnawialnych, przez co zmniejszyło się zapotrzebowanie na gaz – paliwo kopalne i nieodnawialne.
W sprawach podatkowych można zwrócić się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o interpretację, czy dane przedsięwzięcie zostanie uwzględnione w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Interpretacja jest indywidualna. Nie można więc zakładać, że jeśli jeden inwestor w podobnej sytuacji skorzystał z ulgi, to i nam zostanie ona przyznana. Można jednak w uzasadnieniu wniosku o interpretację przywołać podobne orzeczenie dyrektora KIS.