Kierowcy pojazdów zeroemisyjnych od lipca nie zapłacą za autostrady

2022-07-14 13:24
samochód elektryczny
Autor: gettyimages Program Mój elektryk z dopłatami do samochodów elektrycznych dostępny dla chętnych kierowców od kwietnia 2022

Już od 4 lipca bezpłatne przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych na autostradach A1, A2 i A4 wprowadza projekt „Autostrada do elektromobilności”. Jest to druga edycja programu, w pierwszej odnotowano blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów, co przyczyniło się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.

W ramach akcji kierowcy pojazdów zeroemisyjnych (elektrycznych lub zasilanych wodorem) zarejestrowani w EV klub Polska będą mogli bezpłatnie korzystać z odcinków z systemem video-tollingu:

  • A1 (Toruń – Gdańsk),
  • A2 (Konin – Stryków)
  • A4 (Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice).

W praktyce będą to drogi, na których od grudnia 2021 szlabany zostały podniesione a ruch odbywa się na zasadzie „free flow”, po wykupieniu odpowiedniego biletu. Promocja dotyczyć będzie również pozostałych szlaków, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-Toll.

Gdzie kierowcy nie zapłacą za autostradę?

Członkowie EV Klub Polska użytkujące samochody zeroemisyjne, będą zwolnione z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Są to fragmenty:

  • Gdańsk – Toruń autostrada AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś),
  • odcinek Katowice – Kraków autostrada A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice)
  • Wrocław – Sośnica autostrada A4
  • Autostrada A2 (Stryków – Konin).

Co to oznacza w praktyce? Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić około 60 zł, a autostradą A4 – 48 zł. Przejazd pozostałymi kilkusetkilometrowymi odcinkami także oznacza kilkudziesięciozłotowe oszczędności (dla A2 Konin – Stryków w obie strony jest to około 22 zł).

Jak skorzystać z promocji?

Aby skorzystać z promocji na bezpłatne przejazdy autostradami trzeba:

  • być użytkownikiem samochodu zeroemisyjnego w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych;
  • być członkiem EV Klub Polska
  • w panelu użytkownika na stronie EV Klub wypełnić formularz zgłoszeniowy

W odpowiedzi otrzymamy link, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay.

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić – szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.

Do kiedy bezpłatne przejazdy autostradami?

Niestety promocja jest czasowa. Z bezpłatnych przejazdów autostradami skorzystać można będzie od 4 lipca do końca sierpnia 2022 r.

Projekt „Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych rozwiązań w UE. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 r. pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad.

W Polsce organizatorami akcji są: EV Klub Polska, Wallbox i Autopay.

źródło: EV Klub Polska, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej