Kierowcy pojazdów zeroemisyjnych od lipca nie zapłacą za autostrady

2022-07-14 13:24
samochód elektryczny
Autor: gettyimages Program Mój elektryk z dopłatami do samochodów elektrycznych dostępny dla chętnych kierowców od kwietnia 2022

Już od 4 lipca bezpłatne przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych na autostradach A1, A2 i A4 wprowadza projekt „Autostrada do elektromobilności”. Jest to druga edycja programu, w pierwszej odnotowano blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów, co przyczyniło się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.

W ramach akcji kierowcy pojazdów zeroemisyjnych (elektrycznych lub zasilanych wodorem) zarejestrowani w EV klub Polska będą mogli bezpłatnie korzystać z odcinków z systemem video-tollingu:

  • A1 (Toruń – Gdańsk),
  • A2 (Konin – Stryków)
  • A4 (Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice).

W praktyce będą to drogi, na których od grudnia 2021 szlabany zostały podniesione a ruch odbywa się na zasadzie „free flow”, po wykupieniu odpowiedniego biletu. Promocja dotyczyć będzie również pozostałych szlaków, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-Toll.

Gdzie kierowcy nie zapłacą za autostradę?

Członkowie EV Klub Polska użytkujące samochody zeroemisyjne, będą zwolnione z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Są to fragmenty:

  • Gdańsk – Toruń autostrada AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś),
  • odcinek Katowice – Kraków autostrada A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice)
  • Wrocław – Sośnica autostrada A4
  • Autostrada A2 (Stryków – Konin).

Co to oznacza w praktyce? Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić około 60 zł, a autostradą A4 – 48 zł. Przejazd pozostałymi kilkusetkilometrowymi odcinkami także oznacza kilkudziesięciozłotowe oszczędności (dla A2 Konin – Stryków w obie strony jest to około 22 zł).

Jak skorzystać z promocji?

Aby skorzystać z promocji na bezpłatne przejazdy autostradami trzeba:

  • być użytkownikiem samochodu zeroemisyjnego w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych;
  • być członkiem EV Klub Polska
  • w panelu użytkownika na stronie EV Klub wypełnić formularz zgłoszeniowy

W odpowiedzi otrzymamy link, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay.

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić – szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.

Do kiedy bezpłatne przejazdy autostradami?

Niestety promocja jest czasowa. Z bezpłatnych przejazdów autostradami skorzystać można będzie od 4 lipca do końca sierpnia 2022 r.

Projekt „Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych rozwiązań w UE. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 r. pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad.

W Polsce organizatorami akcji są: EV Klub Polska, Wallbox i Autopay.

źródło: EV Klub Polska, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej