Wymiarowanie zamocowań

2008-11-06 8:49

Program PROFIS (z ang. PROFessional Information System) to zaawansowane narzędzie przeznaczone do projektowania zakotwień.

 

Zalety programu:

 • wiarygodność otrzymywanych wyników,
 • swobodny dobór ilości kotew,
 • swobodne kształtowanie płyty podstawy,
 • rysunki CAD,
 • aprobaty techniczne (zamieszczone w programie w trybie do edycji i wydruku).

Wysoki poziom wizualizacji 3D nie tylko ułatwia korzystanie z programu, ale także pozwala na swobodę podczas projektowania. W prosty i łatwy sposób można otrzymać projekty pewnych i bezpiecznych zamocowań, zgodnych z europejskimi wytycznymi.
PROFIS zawiera w swojej bazie wszystkie niezbędne dokumenty do projektowania zamocowań przy użyciu techniki kotwienia.

Weryfikację zastosowanego zamocowania umożliwiają zamieszczone w programie dokumenty do wydruku (w formacie "PDF"):

 • aprobaty techniczne dopuszczające produkt do sprzedaży w Polsce,
 • "Podręcznik techniki mocowań",
 • raporty z badań ogniowych z Brunszwiku lub Warrington,
 • teoria ETAG Aneks C - wytyczne Europejskiego Instytutu Aprobat Technicznych w zakresie kotew metalowych do betonu,
 • teoria SOFA (SOlution for FAstenings) - metoda Hilti oparta na ETAG Aneks C,
 • teoria Hilti wymiarowania obciążeń dynamicznych.

Program zapewnia wiarygodność otrzymanych danych, ponieważ bazuje na zweryfikowanych metodach obliczeń. Raport wygenerowany przez aplikację może być bardzo szczegółowy; dzięki temu w prosty i łatwy sposób można sprawdzić poprawność zaprojektowanego połączenia.
Rozwiązania, które umieszczono w programie PROFIS, ułatwiają i skracają proces wymiarowania zamocowań kotwowych. Takie możliwości programu jak swobodne kształtowanie płyty podstawy, swobodny dobór ilości kotew i rysunki CAD sprawiają, że zaprojektowane zamocowania są pewne i bezpieczne oraz zgodne ze standardami projektowania zakotwień, a czas wykonania projektu - znacznie krótszy.
PROFIS oferuje szerokie możliwości dowolnego tworzenia kształtu mocowanego elementu (brak ograniczeń w projektowaniu płyty podstawy). Elastyczność tego parametru pozwala na szybkie i pewne projektowanie zamocowań nawet w najbardziej nietypowych warunkach.

Program pozwala na projektowanie zamocowań w dowolnej konfiguracji i likwiduje ograniczenia dotyczące:

 • ilości kotew,
 • rozstawu kotew,
 • geometrii połączenia przy użyciu dowolnej ilości kotew.

Aplikacja eliminuje czasochłonny dobór układu kotew i dopasowywanie najbardziej zbliżonego standardowego modelu ETAG. Moduł obliczeniowy, umożliwiający projektowanie niestandardowych geometrii zamocowania, opiera się na opracowanej przez Hilti metodzie SOFA. Metoda ta bazuje w dużym stopniu na wytycznych ETAG. Wieloletnie doświadczenie i badania firmy w zakresie techniki kotwienia potwierdziły, że metoda SOFA może być wykorzystywana do wymiarowania zakotwień. Program wyposażono w opcję eksportu rysunków do plików CAD. Po zaprojektowaniu konkretnego zamocowania szybko i łatwo można wyeksportować plik z rysunkiem CAD kotwy dobranej w projekcie i wstawić do dokumentacji projektowej. Współpraca aplikacji z programami CAD ułatwia i znacznie przyspiesza tworzenie tej dokumentacji.

Dokumentacja, w której określone są wszystkie istotne parametry, nie dopuszcza wątpliwości i dowolności rozwiązań. Jest to potwierdzenie profesjonalizmu i zachowanie najwyższych zasad bezpieczeństwa w zamocowaniach oraz wyeliminowanie sytuacji przypadkowych. Na naszych stronach Hilti dostępna jest wersja light programu (program jest w pełni funkcjonalny, ale nie zawiera aprobat technicznych oraz nakładek w innych językach).

Program wprowadziła na rynek firma Hilti.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej