System SAP ERP w projektach deweloperskich

2010-06-09 14:02
OSIEDLE_72dpi.jpg
Autor: brak danych

Dotychczas w Polsce z systemu SAP ERP korzystały głównie przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, ale w związku z postępującą profesjonalizacją sektora budowlanego, jest on coraz częściej wykorzystywany w projektach deweloperskich.

O systemie

SAP ERP to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów informatyczny służących do zarządzania zasobami średnich i dużych przedsiębiorstw. Umożliwia on obsługę wszystkich obszarów działalności firm takich, jak finanse, kontroling, gospodarka materiałowa, logistyka, zakupy oraz sprzedaż i dystrybucja. Z systemu SAP ERP korzystają największe korporacje międzynarodowe, jak również duże polskie przedsiębiorstwa, np. PKN Orlen, KGHM, Lotos czy sieć sklepów Żabka. Dzięki elastyczności systemu, można go przystosowywać do obsługi firm ze wszystkich branż.

SAP ERP wykorzystywany w projektach deweloperskich jest inwestycją bardzo korzystną ze względu na możliwość dokładnego śledzenia nakładów poniesionych na prace budowlane z dokładnością do każdego domu czy mieszkania. Menadżerowie mogą analizować koszty nie tylko materiałów czy prac, ale nawet zużytych czy zniszczonych palet, co w przypadku dużej budowy może mieć znaczenie dla jej opłacalności.
W przypadku projektu budowlanego informacje zgromadzone w systemie są szczególnie przydatne działowi kontrolingu i magazynom. Sprawne zarządzanie kosztami ułatwia pracę i umożliwia dokładną analizę wydatków.” mówi Grzegorz Kołodziejczyk, prezes firmy konsultingowej Nubiz.

Kontrola kosztów materiałów i usług w przypadku branży budowalanej jest kluczem do powodzenia każdego projektu deweloperskiego. Zwłaszcza w przypadku większych, droższych, ekskluzywnych realizacji ważne jest, by kontrola ta odbywała się z dokładnością do każdego mieszkania, apartamentu czy domu. Niestety tradycyjne narzędzia branżystów nie są w stanie sprostać skomplikowanym wymaganiom firm deweloperskich i konieczne jest użycie zaawansowanych systemów informatycznych klasy ERP.
Z takiego założenia wyszła firma Toya z Wrocławia, czołowy producent i dystrybutor ręcznych narzędzi i elektronarzędzi. Toya prowadzi budowę luksusowego osiedla mieszkaniowego w okolicy własnego pola golfowego w Krynicznie pod Wrocławiem. Firma postanowiła zarządzać budową domów przy użyciu systemu SAP ERP. W swojej głównej działalności Toya stosuje oprogramowanie SAP już od 10 lat teraz zdecydowano się przygotować roll-out używanego dotychczas systemu i dodatkowo wdrożyć moduł PS (Project System), aby efektywnie zarządzać budową domów i apartamentów.
Osiedle TOYA GOLF to będący w trakcie realizacji projekt deweloperski obejmujący budowę domów wolnostojących, domów w zabudowie szeregowej i apartamentów w willach miejskich. Osiedle znajduje się w sąsiedztwie rozległych terenów zielonych, oddalone jest od centrum Wrocławia zaledwie o 9 km.

Projekt wdrożenia przeprowadziła firma Nubiz Sp. z o.o. z Wrocławia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej