Program TermoURSA. Projektowanie budynków pod kątem cieplno-wilgotnościowym

2013-06-26 18:11
Program TermoURSA. Projektowanie budynków pod kątem cieplno-wilgotnościowym
Autor: URSA

Firma Ursa wprowadza nowy program wspomagający poprawne projektowanie budynków pod kątem cieplno-wilgotnościowym.

Program TermoURSA umożliwia konstruowanie przegród budowlanych, a następnie weryfikuje poprawność ich budowy, sprawdzając na bazie obowiązujących w Polsce przepisów: izolacyjność termiczną uwzględniającą mostki termiczne, zawilgocenie wewnątrz przegrody spowodowane kondensacją pary wodnej, a także ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni na wewnętrznej stronie przegrody.

Współczynnik przenikania ciepła U jest sprawdzany na zgodność z wymogami zamieszczonymi w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dzięki zamieszczonej bazie standardowych mostków termicznych użytkownik może szybko wybrać i uwzględnić w swoim projekcie odpowiednie mostki liniowe, a także odpowiednio dobrać mostki punktowe.

Kalkulator TermoURSA pozwala również na obliczenie ewentualnego kondensatu zbierającego się w przegrodzie budowlanej w poszczególnych miesiącach roku. Dzięki temu można uzyskać dokładne dane dotyczące zarówno zawilgocenia, jak i wysychania przegrody budowlanej w każdym jej miejscu. Program sprawdza i informuje czy nie ma do czynienia z niedopuszczalnym efektem narastania w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.

Program oblicza także współczynnik temperaturowy i sprawdza, czy jego wartość nie jest mniejsza niż wymagana wartość krytyczna. Dzięki temu projektowana przegroda obliczana jest pod kątem uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni. Jest to istotne z tego względu, że pozwala na uniknięcie rozwoju grzybów i pleśni na wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej.

Bazując na danych meteorologicznych przyporządkowanych do wybranego obszaru oraz żądanych warunkach wewnątrz budynku można uzyskać dla poszczególnych miesięcy następujące dane:

  • rozkład temperatury w przegrodzie i na jej powierzchni,
  • poziom zawilgocenia i kondensatu,
  • rozkład ciśnienia pary w przegrodzie.

TermoURSA pozwala również na automatyczne wykreowanie i sprawne drukowanie indywidualnego raportu zbierającego wszystkie wprowadzone przy projektowaniu informacje oraz wyniki obliczeń i wykresy prezentujące rozpatrywany projekt.

TermoUrsa
Autor: URSA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej