Program komputerowy Ecotect wymodeluje słońce i wiatr

2009-05-18 15:40
Wymodeluje i słońce i wiatr
Autor: dzięki uprzejmości Autodesk Polska

Narzędziem ułatwiającym to zadanie jest Autodesk Ecotect. Modelowanie informacji o budynku (BIM) to zintegrowany proces projektowania i wykorzystywania skoordynowanych i spójnych informacji począwszy od etapu koncepcji, poprzez tworzenie dokumentacji budowlanej i budowę, aż do użytkowania gotowego obiektu. Stosując procesy modelowania cyfrowych informacji o budynku, firmy architektoniczne mogą wykorzystywać je do tworzenia innowacyjnych projektów, sporządzania wizualizacji oraz symulowania zachowania obiektu w świecie rzeczywistym. Pozwala to kontrolować koszty, czas realizacji inwestycji oraz jej wpływ na środowisko naturalne.

Autodesk Ecotect to nowy program komputerowy, dzięki któremu zarówno architekci jak i projektanci innych branż mogą pracować w 3D używając niezbędnych narzędzi do projektowania obiektów w duchu zrównoważonego rozwoju, w tym optymalizacji zużycia energii. Program ma wiele funkcji, narzędzi i możliwości symulacji, które pomagają zrozumieć i ocenić wpływ czynników środowiskowych na budynek. Dzięki temu można je wziąć pod uwagę już we wczesnej fazie projektowania. Już na etapie koncepcji możliwa jest efektywna współpraca projektantów wszystkich branż w celu jak najlepszego zaplanowania obiektu. Ocena oddziaływania czynników zewnętrznych na budynek oraz tak pożądane dzisiaj zintegrowane projektowanie stają się znacznie łatwiejsze.

Komputerowe analizy ciepła, nasłonecznienia i akustyki

Program bada trzy obszary oddziaływań środowiskowych: ocenia wpływ słońca oraz położenia geograficznego na obiekt, dokonuje analizy akustycznej i cieplno-wilgotnościowej. Dzięki temu łatwo jest: śledzić nasłonecznienie oraz zacienienie poszczególnych elementów obiektu, obliczać ilość docierającego promieniowania, by móc jak najefektywniej pozyskiwać energię słoneczną, umieszczać kolektory i ogniwa fotowoltaiczne w optymalnym położeniu. Program umożliwia wizualizacje promieniowania słonecznego, dzięki czemu w każdej chwili możliwa jest analiza nasłonecznienia projektowanych pomieszczeń i związanej z tym oszczędności energii (zarówno cieplnej, jak i elektrycznej niezbędnej do właściwego oświetlenia wnętrz).
Dzięki analizie akustycznej, przeprowadzanej już na etapie koncepcji obiektu, można zapewnić jego przyszłym użytkownikom maksymalny komfort życia (w miejscu pracy lub zamieszkania). W każdej chwili możliwa jest również ocena wpływu wiatru na bryłę budynku oraz wizualizacja przepływów powietrza. Analiza cieplno-wilgotnościowa ułatwia projektowanie ogrzewania i optymalizację systemu wentylacji.
Ważne jest, że dane do programu można wprowadzać w wielu formatach plików.

Modelowanie informacji w 3D

Autodesk Ecotect jest kolejnym po Revit Architecture, Revit Structure, Revit MEP i Autodesk 3ds Max Design programem firmy Autodesk służącym do projektowania i tworzenia modeli w 3D - wszystkie branże pracują na jednej trójwymiarowej bryle. Modelowanie informacji o budynku (BIM) za pomocą kompatybilnych ze sobą programów to najlepszy i najbardziej efektywny sposób pracy. Ułatwia analizę projektu już na etapie koncepcji, wspiera zrównoważone projektowanie i usprawnia współpracę z inżynierami branżowymi, wykonawcami i inwestorem. Ułatwia wczesne wykrywanie kolizji i pozwala zachować spójność projektu na etapie tworzenia dokumentacji budowlanej.

Wymodeluje i słońce i wiatr
Autor: dzięki uprzejmości Autodesk Polska

Wersję testową programu Autodesk Ecotect można pobrać ze strony:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=13140016

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej