Program komputerowy Ecotect wymodeluje słońce i wiatr

2009-05-18 15:40
Wymodeluje i słońce i wiatr
Autor: dzięki uprzejmości Autodesk Polska

Narzędziem ułatwiającym to zadanie jest Autodesk Ecotect. Modelowanie informacji o budynku (BIM) to zintegrowany proces projektowania i wykorzystywania skoordynowanych i spójnych informacji począwszy od etapu koncepcji, poprzez tworzenie dokumentacji budowlanej i budowę, aż do użytkowania gotowego obiektu. Stosując procesy modelowania cyfrowych informacji o budynku, firmy architektoniczne mogą wykorzystywać je do tworzenia innowacyjnych projektów, sporządzania wizualizacji oraz symulowania zachowania obiektu w świecie rzeczywistym. Pozwala to kontrolować koszty, czas realizacji inwestycji oraz jej wpływ na środowisko naturalne.

Autodesk Ecotect to nowy program komputerowy, dzięki któremu zarówno architekci jak i projektanci innych branż mogą pracować w 3D używając niezbędnych narzędzi do projektowania obiektów w duchu zrównoważonego rozwoju, w tym optymalizacji zużycia energii. Program ma wiele funkcji, narzędzi i możliwości symulacji, które pomagają zrozumieć i ocenić wpływ czynników środowiskowych na budynek. Dzięki temu można je wziąć pod uwagę już we wczesnej fazie projektowania. Już na etapie koncepcji możliwa jest efektywna współpraca projektantów wszystkich branż w celu jak najlepszego zaplanowania obiektu. Ocena oddziaływania czynników zewnętrznych na budynek oraz tak pożądane dzisiaj zintegrowane projektowanie stają się znacznie łatwiejsze.

Komputerowe analizy ciepła, nasłonecznienia i akustyki

Program bada trzy obszary oddziaływań środowiskowych: ocenia wpływ słońca oraz położenia geograficznego na obiekt, dokonuje analizy akustycznej i cieplno-wilgotnościowej. Dzięki temu łatwo jest: śledzić nasłonecznienie oraz zacienienie poszczególnych elementów obiektu, obliczać ilość docierającego promieniowania, by móc jak najefektywniej pozyskiwać energię słoneczną, umieszczać kolektory i ogniwa fotowoltaiczne w optymalnym położeniu. Program umożliwia wizualizacje promieniowania słonecznego, dzięki czemu w każdej chwili możliwa jest analiza nasłonecznienia projektowanych pomieszczeń i związanej z tym oszczędności energii (zarówno cieplnej, jak i elektrycznej niezbędnej do właściwego oświetlenia wnętrz).
Dzięki analizie akustycznej, przeprowadzanej już na etapie koncepcji obiektu, można zapewnić jego przyszłym użytkownikom maksymalny komfort życia (w miejscu pracy lub zamieszkania). W każdej chwili możliwa jest również ocena wpływu wiatru na bryłę budynku oraz wizualizacja przepływów powietrza. Analiza cieplno-wilgotnościowa ułatwia projektowanie ogrzewania i optymalizację systemu wentylacji.
Ważne jest, że dane do programu można wprowadzać w wielu formatach plików.

Modelowanie informacji w 3D

Autodesk Ecotect jest kolejnym po Revit Architecture, Revit Structure, Revit MEP i Autodesk 3ds Max Design programem firmy Autodesk służącym do projektowania i tworzenia modeli w 3D - wszystkie branże pracują na jednej trójwymiarowej bryle. Modelowanie informacji o budynku (BIM) za pomocą kompatybilnych ze sobą programów to najlepszy i najbardziej efektywny sposób pracy. Ułatwia analizę projektu już na etapie koncepcji, wspiera zrównoważone projektowanie i usprawnia współpracę z inżynierami branżowymi, wykonawcami i inwestorem. Ułatwia wczesne wykrywanie kolizji i pozwala zachować spójność projektu na etapie tworzenia dokumentacji budowlanej.

Wymodeluje i słońce i wiatr
Autor: dzięki uprzejmości Autodesk Polska

Wersję testową programu Autodesk Ecotect można pobrać ze strony:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=13140016

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej