Program do obliczeń cieplno-wilgotnościowych właściwości przegród budynku

2007-05-25 13:59

Aplikacja służy do przeprowadzania obliczeń parametrów cieplno-wilgotnościowych przegród budowlanych złożonych z jednorodnych warstw zgodnie z obowiązującą normą PN-EN ISO 13788:2003 "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania".

Przy pomocy "Kalkulatora c-w" można dobierać układ warstw przegród w taki sposób, aby zapobiec powstawaniu kondensacji pary wodnej na powierzchni którejś z warstw analizowanej przegrody oraz uniknąć rozwoju pleśni. Przy użyciu programu można sprawdzić ryzyko kondensacji pary wodnej w poszczególnych miesiącach całego roku na powierzchni kolejnych warstw i zidentyfikować warstwy najbardziej ryzykowne tzn. będące największą barierą dla pary wodnej przenikającej na zewnątrz budynku. Dodatkową zaletą programu jest możliwość skorzystania z gotowej, przygotowanej przez specjalistów z branży, bazy danych o najbardziej typowych materiałach budowlanych i ich parametrach (opracowanej na podstawie literatury technicznej). Użytkownik aplikacji ma także możliwość tworzenia, uzupełniania i aktualizowania własnej, prywatnej bazy danych o materiałach, będącej tylko do jego "własnego użytku" - tzw. baza materiałów użytkownika. Standardową funkcją programu jest każdorazowo obliczenie oporu cieplnego R oraz współczynnika przenikania ciepła U [W/m2K] badanych przegród, który powinien spełniać wymagania cieplne zawarte w Dzienniku Ustaw.

Narzędzie jest przeznaczone przede wszystkim dla projektantów, którzy chcą sprawnie kalkulować i szacować parametry cieplno-wilgotnościowe przegród w projektowanych przez nich budynkach. Korzystanie z programu wymaga podstawowej znajomości parametrów materiałów stosowanych do projektowania i wznoszenia przegród budowlanych. Z programu mogą także korzystać osoby nie zajmujące się profesjonalnie projektowaniem, ważne jest natomiast aby wiedziały z jakich warstw materiałów budowlanych zbudowana jest przegroda, którą chcą przeanalizować pod względem parametrów cieplno-wilgotnościowych. Należy pamiętać o tym, że zjawisko dyfuzji jest skomplikowane i bardzo dynamiczne w czasie, chociażby ze względu na zmiana warunków zewnętrznych i wewnętrznych. np. działanie wiatru, czy naturalnej wentylacji. Stąd trzeba analizować przyjęte warunki brzegowe i uzyskane wyniki.

"Celem Doradców Rockwool jest nie tylko ułatwianie pracy profesjonalistom z branży budowlanej: architektom, konstruktorom czy inżynierom, ale i edukowanie tych, którzy są żądni wiedzy budowlanej, np. studentów, uczniów szkół technicznych a nawet inwestorów indywidualnych. Mamy nadzieję, że udostępniony na naszych stronach internetowych "Kalkulator c-w" nie tylko będzie narzędziem wspomagającym projektowanie, ale także zaowocuje podniesieniem poziomu wiedzy uczestników rynku budowlanego oraz mniejszą ilością wadliwie zaprojektowanych i zbudowanych przegród budynków. Liczymy, że ich użytkownicy będą mogli mieszkać w zdrowych i komfortowych budynkach." - powiedziała Agnieszka Miszta, Kierownik działu doradztwa technicznego i komunikacji.

Twórcą programu jest firma Rockwool, kalkulator jest dostępny na stronie internetowej firmy (po zalogowaniu).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej