Polskie wersje rozwiązań do modelowania informacji o budynku (BIM)

2008-08-04 17:12
Polskie wersje rozwiązań do modelowania informacji o budynku (BIM)
Autor: AUTODESK S.A.

Na rynek wprowadzono polskie wersje programów dotyczących rozwiązań modelowania informacji o budynku (ang. building information modeling - BIM) - Revit Architecture, Revit Structure, AutoCad Architecture, AutoCAD Civil 3D. Ponadto, ale w wersji tylko angielskiej, dostępne są Revit MEP 2009 oraz Autodesk NavisWorks 2009.

Autodesk, Inc. wprowadził polskie wersje programów do modelowania informacji o bydynku BIM. Jest to zintegrowany proces tworzenia, a następnie wykorzystywania skoordynowanych, spójnych i przeliczalnych informacji o budynku, od etapu projektowania, poprzez budowę aż do jego użytkowania. Wykorzystując BIM, architekci, konstruktorzy, budowniczowie oraz właściciele budynków, mogą łatwo tworzyć skoordynowane cyfrowe informacje projektowe i dokumentację, a dzięki nim dokładnie przewidywać zachowanie się budynku. Dokumentacja jest czytelna, tania i szybka w tworzeniu.

Revit Architecture 2009
Oprogramowanie dla architektów i projektantów, umożliwia wczesną weryfikację koncepcji projektowych. A to dzięki lepszym możliwościom analitycznym i wizualizacji poprzez: zwiększone możliwości w zakresie projektowania zrównoważonego i łatwiejsza wymiana z aplikacjami partnerskimi oraz ulepszone funkcje wizualizacji dzięki zastosowaniu nowego silnika Mental Ray, zapewniającego rendering, większą szybkość, wyższą jakość i łatwe użycie.

Revit Structure 2009
Aplikacja dla konstruktorów, projektantów i kreślarzy, została wzbogacona o większe możliwości modelowania i tworzenia dokumentacji; współpracuje też z niedawno pozyskanymi rozwiązaniami firmy Robobat. Zawiera AutoCAD Structural Detailing, umożliwiający detalowanie i tworzenie rysunków warsztatowych konstrukcji stalowych oraz żelbetowych, a także tworzenie doskonałych rysunków szalunków.


AutoCAD Civil 3D 2009
Narzędzie dla osób pracujących w branży inżynierii lądowej, poczynając od prac geodezyjnych i projektowania, przez składanie dokumentacji i realizację modeli trójwymiarowych, służących do sterowania (poprzez GPS) maszynami na placu budowy. Wśród najważniejszych funkcji należy wymienić:

  • kompleksowe rozwiązanie do: analiz hydrologicznych i burzowych do projektowania kanalizacji burzowej, analiz wododziałów, modelowania zbiorników retencyjnych i analiz przepustów;
  • pełną funkcjonalność geodezyjną, pozwalającą użytkownikom na bezpośrednie importowanie nieprzetworzonych danych;
  • projektowanie dróg w oparciu o zadane szczegółowe kryteria, takie jak zapewnienie widoczności w dzień i w nocy oraz odcinków umożliwiających bezpieczne wyprzedzanie.

Revit MEP 2009
Program dla instalatorów, który umożliwia szczegółowe modelowanie pod specyfikacje central klimatyzacyjnych, skraplaczy przemysłowych, kompaktowych klimatyzatorów dachowych i wysokowydajnych wodnych pomp cieplnych.

Autodesk NavisWorks 2009 
Obejmuje cztery programy: Autodesk NavisWorks Review, Autodesk NavisWorks Simulate, Autodesk NavisWorks Manage oraz Autodesk NavisWorks Freedom. Poprawiają one koordynację, współpracę oraz planowanie prac projektowych i budowlanych. Dzięki najnowszej wersji NavisWorks, użytkownicy mogą łączyć modele i dane projektowe pochodzące zarówno z oprogramowania Autodesk, jak i programów innych producentów oraz podejmować trafniejsze decyzje projektowo-wykonawcze.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej