Oprogramowanie dla architektury i budownictwa

2007-11-15 10:00

Prognozowanie eksploatacji budowli, kosztorysowanie, planowanie prac budowlanych, tworzenie projektów i dokumentacji... - nowe oprogramowanie dla profesjonalisty.

Dostępne są już nowe wersje rozwiązań dla architektury i budownictwa - Revit Architecture 2008 oraz AutoCAD Architecture 2008.

Platforma Revit została zaprojektowana specjalnie dla potrzeb Modelowania Informacji Budynku (ang. Building Information Modeling, BIM). BIM to tworzenie i wykorzystywanie skoordynowanych, spójnych i przeliczalnych danych o projekcie budowlanym. Takie informacje są niezbędne do usprawnienia procesu decyzyjnego na etapie projektowania, tworzenia dokładnej dokumentacji konstrukcyjnej, prognozowania eksploatacji budowli, kosztorysowania i planowania prac budowlanych, a także zarządzania i eksploatacji obiektów. Revit zapewnia utrzymanie koordynacji, aktualności i dostępu do danych w zintegrowanym środowisku cyfrowym. Revit Architecture 2008 pozwala architektowi pracować holistycznie, w oparciu o cały budynek, a nie w oparciu o oderwane elementy, takie jak zrzuty pięter czy przekroje i elewacje budynków.

Nowe funkcje Revit Architecture 2008

  • lepsze zarządzanie sprzężonymi informacjami modelu i lepsza obsługa plików zgodnych ze specyfikacją DWF;
  • wtyczka Google Earth umożliwia publikowanie modeli Revit w module kartograficznym Google Earth;
  • lefektywna interoperacyjność z oprogramowaniem animacyjnym Autodesk 3ds Max pozwalająca na szybsze uzyskiwanie wśród wszystkich zainteresowanych consensusu w sprawie projektu.
    Revit Architecture 2008 zapewnia również nowe funkcje w obszarze projektowania zrównoważonego, poprzez analizę rodzaju i zużycia materiałów, energii i oświetlenia. Dzięki ulepszonemu językowi programowania gbXML (Green Building Extensible Markup Language), możliwe jest szybkie przeprowadzanie analiz energetycznych i symulacje zachowań budynku, z użyciem narzędzi dostępnych.

Nowe możliwości AutoCAD Architecture 2008

AutoCAD Architecture 2008 jest oprogramowaniem zapewniającym architektom największą wydajność tworzenia projektów i dokumentacji z użyciem oprogramowania AutoCAD. Program ułatwia użytkownikom znającym rozwiązanie AutoCAD automatyzację pracochłonnych prac kreślarskich, dzięki czemu dokumentację projektową mogą kompletować szybciej i prościej:
automatyczne przeskalowywanie rysunków (gdy użytkownik tylko zmieni podziałkę rysunku, wszystkie adnotacje, w tym wymiarowanie, etykiety i linie odniesienia zostaną automatycznie uaktualnione);

  • zmiana widoku elementów konstrukcyjnych i budowlanych (na przykład drzwi i ich wychyłu) obecnie jest tak prosta, jak zamiana rysunku w AutoCAD;
  • funkcja porównania z nowym rysunkiem, dostępna poprzez program subskrypcji Autodesk, wyróżnia na rysunku różnymi barwami elementy, które zostały zmienione, dodane lub z niego usunięte przez innych członków zespołu projektowego. Umożliwia śledzenie zmian stylów, klas odporności ogniowej, czy innych właściwości niegraficznych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej