Nowy program Autodesk VIZ 4

2002-07-24 6:43

Projektanci mogą bardziej intuicyjnie wykonywać swoją pracę, koncentrując się przede wszystkim na jakości projektu, bez konieczności poświęcania uwagi skomplikowanym technikom grafiki komputerowej, które wcześniej wydawały się niezbędne.

Firma Autodesk Inc. wprowadziła na rynek nowy program o nazwie Autodesk® VIZ 4. Jest zaawansowaną wersją programu do modelowania trójwymiarowego, renderingu i animacji, znanego pod nazwą 3D Studio VIZ®.
Nowy produkt jest w pełni zgodny z najnowszym programem do profesjonalnej animacji trójwymiarowej Discreet 3ds maxTM. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z łatwych w obsłudze i bezpośrednio dostępnych funkcji symulacji oświetlenia, a tym samym tworzyć bogatsze obrazy, w realistyczny sposób przedstawiające projektowane obiekty w różnym oświetleniu. Trójwymiarowa wizualizacja pozwala zarówno klientom i zespołom projektowym przeglądać i oceniać różne wersje tego samego projektu.


W odróżnieniu od wcześniejszych wersji programu, Autodesk VIZ 4 łączy dwa rozwiązania: oparty na oświetleniu rozproszonym rendering nowej generacji oraz technikę oświetlenia punktowego. Projektanci mogą bardziej intuicyjnie wykonywać swoją pracę, koncentrując się przede wszystkim na jakości projektu, bez konieczności poświęcania uwagi skomplikowanym technikom grafiki komputerowej, które wcześniej wydawały się niezbędne. Technika oświetlenia punktowego pozwala na rzeczywiste rozmieszczenie źródeł światła, a następnie na podgląd efektów oświetlenia i precyzyjny dobór jego parametrów. Natężenie światła można określać w jednostkach fotometrycznych (np. lumenach lub kandelach), według standardów światła dziennego lub - w przypadku sztucznych źródeł światła - za pomocą formatów danych zgodnych ze standardem IES (Illuminating Engineering Society).
Wykorzystując narzędzie i-drop®, użytkownicy mogą pobierać do projektów realizowanych w programie Autodesk VIZ wirtualne źródła światła bezpośrednio ze stron internetowych ich producentów. Dzięki nowym funkcjom symulacji oświetlenia i podłączania plików użytkownicy programu mogą nie tylko tworzyć bogatsze prezentacje finalne, ale także przeglądać, oceniać i przekazywać pomysły podczas powstawania projektu. Inną zaletą aplikacji jest jej elastyczność, która umożliwia dostosowanie poziomu wizualizacji do konkretnych zadań - od szybkich, interaktywnych studiów projektowych po zaawansowane prezentacje multimedialne.
Nowa wersja programu zawiera rozszerzoną funkcję podłączania plików, która ułatwia współpracę tego programu z innymi rozwiązaniami projektowymi. Dzięki temu łatwiej zintegrować pracę stanowisk projektowych począwszy od tworzenia rysunku technicznego poprzez zaawansowane modelowanie i rendering.
Program jest dostępny na całym świecie w wersji anglojęzycznej. Klienci, którzy przed dokonaniem zakupu chcieliby przetestować program, mogą skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej działającej przez 15 dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej