Modelowanie informacji o budynku

2007-05-25 11:38

Ilość zainstalowanych programów Autodesk Revit Building przekroczyła 100 000 stanowisk. Aplikacja przygotowana została specjalnie dla potrzeb modelowania informacji o budynku (ang. building information modeling, BIM). Pozwala architektom i inżynierom pracować na projekcie budynku jako całości, a nie w kontekście oddzielnych planów pięter, poszczególnych sekcji czy elewacji.

 

Taka liczba zarejestrowanych użytkowników oznacza, że program jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań dla modelowania informacji o budynku w branży architektonicznej i budowlanej.
Dzięki technologii parametrycznego zarządzania zmianami, są one automatycznie uwzględniane we wszystkich elementach projektu, włączając modele, rysunki, zestawienia, sekcje, plany i renderingi. Znacząco upraszcza to proces weryfikacji projektu i nanoszenia poprawek. Aplikacja jest dostępna jako pojedynczy produkt, a także jako element pakietu Autodesk AutoCAD Revit Series, który pozwala użytkownikom wprowadzać BIM w ich własnym tempie i korzystać z platformy Revit bez rezygnowania z pracy w AutoCAD.

Standardowa platforma projektowa w ARSA Bomerski&Piątkowski

Jest to jedna z pierwszych pracowni architektonicznych w Polsce, które zdecydowały się na wykorzystanie najnowszej technologii - oprogramowania Autodesk Revit Building.
"Zauważalną zmianą na polskim rynku budowlanym jest coraz większa presja klientów na skracanie czasu przygotowania projektu. Nowe potrzeby inwestorów wymagają innego podejścia firm architektonicznych - coraz bardziej liczą się terminy, coraz trudniej sprostać wymaganiom w tym zakresie. Revit pomaga nam zdecydowanie skrócić czas przygotowania dokumentacji i tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów" - ocenia Andrzej Bomerski.
Praktycznie od początku wykorzystania oprogramowania architekci doceniali łatwość obsługi oraz czytelność i przejrzystość projektu. "Revit daje błyskawiczny kontakt z projektowanym obiektem, pozwala na spenetrowanie każdego fragmentu. To daje możliwość większej kreatywności" - ocenia Andrzej Bomerski. "Już po wstępnych prezentacjach oceniliśmy, że jest to przełom w technologii. Dla nas jest to program dopasowany do potrzeb architekta, umożliwiający naturalny tryb pracy, bez potrzeby czasochłonnego dostosowania się do wymogów programu."
Pod koniec 2005 roku firma otrzymała duże zamówienie na obiekty kubaturowe na autostradzie. W sumie oznacza to zaprojektowanie i przygotowanie dokumentacji dla blisko 20 budynków biurowych, budynków warsztatowych, wiat, zadaszeń, wewnętrznych stacji paliw. W związku z tym projektem pracownia zadecydowała o ostatecznym przejściu na platformę na wszystkich stanowiskach. "Mieliśmy już wcześniej okazję sprawdzić, że wykorzystanie aplikacji daje nam ogromne oszczędności w fazie projektowania - po pierwsze wszystkie czynności wykonywane są szybciej, po drugie - tworzymy dokumentację zdecydowanie wyższej jakości. Stąd też decyzja o całkowitym przejściu na to oprogramowanie była dla nas zupełnie naturalna." - wyjaśnia Andrzej Bomerski.Do realizacji zlecenia powołany został zespół sześciu osób. Dzięki wbudowanym funkcjom pracy zespołowej w programie możliwe jest skuteczne zorganizowanie i nadzór nad zadaniami w grupie. Wielu projektantów jednocześnie opracowuje jeden model wirtualny, przy czym współdzielenie danych odbywa się bez żadnych kolizji, ponadto program na bieżąco śledzi wprowadzane zmiany. Aplikacja umożliwia zapanowanie nad całością projektu, sprawia, że niezależnie od liczby osób pracujących nad projektem, wszystkie zmiany są pod kontrolą.Pracownia projektowa przy realizacji projektu dla autostrady współpracuje z bardzo wymagającym klientem.
"Naszym partnerem jest konsorcjum złożone z wielu podmiotów. W tego typu konfiguracji liczba zmian oraz przygotowywanych wariantów mnoży się. Revit umożliwia nam, dzięki cyfrowemu modelowi, zapanowanie nad wszystkimi poprawkami i mimo ogromu szybko wprowadzanych korekt, daje nam praktycznie bezbłędną dokumentację architektoniczną. Bez tej aplikacji realizacja tego projektu w czasie założonym przez naszego klienta byłaby niemożliwa. Po roku pracy z Autodesk Revit możemy śmiało powiedzieć, że prace przebiegają ok. 40-70% szybciej, w zależności od wykonywanej czynności." - ocenia Andrzej Bomerski.
Pracownia planuje m.in. szersze wykorzystanie oprogramowania w fazie kontaktów z klientem przy wykorzystaniu formatu DWF umożliwiającego podgląd 2D i 3D dokumentacji nawet poprzez pocztę internetową.

 ARSA Bomerski&Piątkowski jest firmą architektoniczną działającą na rynku od ponad 15 lat. Pracownia ma ugruntowaną pozycję, zatrudnia 10 osób. Realizuje projekty budowlano-wykonawcze dla różnych odbiorców. Zakres dokumentacji projektowych tworzonych przez pracownię jest bardzo szeroki - od realizacji domów jednorodzinnych, poprzez budynki jedno- i wielorodzinne, biurowe, administracyjne, sieci ekspozytur bankowych, obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe, aż do kilkunastu stacji paliw, salonów motoryzacyjnych i wielu innych projektów.

 

Modelowanie informacji o budynku
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej