Komputerowy system kosztorysowy SeKo 4.2Max

2007-05-24 5:57

Program Seko umożliwia zbliżenie metod kosztorysowania robót budowlanych do rozwiązań stosowanych w Unii Europejskiej. Głównymi atutami programu są: uniwersalność i elastyczność, kompleksowa baza katalogów normatywnych, współpraca z różnymi bazami cenowymi, z programem do harmonogramowania (Planista), Excelem, Accessem, możliwość odczytywania kosztorysów wykonanych w innych programach oraz prosta obsługa i niewielkie wymagania sprzętowe.

Firma Sekocenbud wprowadziła do sprzedaży program do kosztorysowania SeKo 4.2 Max. Program Seko umożliwia zbliżenie metod kosztorysowania robót budowlanych do rozwiązań stosowanych w Unii Europejskiej. Używają go duże i małe firmy budowlane. Stosowany jest przez firmy ubezpieczeniowe przy szacowaniu wartości ubezpieczanego majątku oraz przy ustalaniu wysokości szkody.
Głównymi atutami programu Seko są: uniwersalność i elastyczność, kompleksowa baza katalogów normatywnych, współpraca z różnymi bazami cenowymi, z programem do harmonogramowania (Planista), Excelem, Accessem, możliwość odczytywania kosztorysów wykonanych w innych programach oraz prosta obsługa i niewielkie wymagania sprzętowe.

Uniwersalność i elastyczność
Program umożliwia tworzenie kosztorysów metodą szczegółową i uproszczoną, a także łączenie tych metod w jednym kosztorysie, na każdym szczeblu agregacji robót budowlanych. Korzystając z aplikacji, w zależności od potrzeb można wykonywać kosztorysy zgodne z wszelkimi przepisami i zasadami kosztorysowania:

  • ze stanem prawnym sprzed wejścia w życie rozporządzenia (MRRiB) z dn. 13.07.2001r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych,
  • z rozporządzeniem MRRiB z dn. 13.07.2001r,
  • ze środowiskowymi metodami kosztorysowania robót budowlanych opracowanymi przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych i Zrzeszenie Biur Kosztorysowania Budowlanego w związku z wejściem w życie z dniem 12. 12. 2001r. nowej ustawy o cenach.

Obecna wersja programu pozwala na tworzenie kosztorysów metodą uproszczoną, z wykorzystaniem baz cenowych BCO i BCA ("Biuletynu Cen Robót Zagregowanych Elementów i Obiektów Budowlanych" oraz "Biuletyn Cen Asortymentów Robót") na każdym poziomie agregacji (scalenia) kosztorysu.Program daje możliwość tworzenia kosztorysów uwzględniających  różnice regionalne w cenach robót i cenach obiektów, przy wykorzystaniu zagregowanych współczynników regionalnych opracowanych na podstawie BCR ("Biuletyn Cen Regionalnych'), a zawartych w BCO w wersji elektronicznej  na CD. SeKo 4.2 zawiera moduł do rozliczania materiałów inwestora oraz moduł do tworzenia grup materiałowych, z możliwością naliczania różnej wysokości narzutów kosztów zakupu dla materiałów zawartych w poszczególnych grupach materiałowych.

Najnowsza, uaktualniona wersja SeKo 4.2 MAX umożliwia:

  • grupowe kopiowanie, przenoszenie i usuwanie składników kosztorysu na poziomie elementów, asortymentów, pozycji oraz nakładów.
  • zaznaczanie i drukowanie wybranych składników kosztorysu bezpośrednio z głównego okna programu
  • dodatkowe wyszukiwanie cen materiałów i sprzętu podczas automatycznej wyceny kosztorysu
  • widok uproszczony (oferta) dostępny na  ekranie.

Kompleksowa baza katalogów normatywnych
SeKo 4.2 MAX zawiera obecnie ponad 220 katalogów normatywnych (KNR, KNNR oraz wiele zestawów Norm Zakładowych [N.Z]).

Współpraca z innymi programami
Program umożliwia eksport kosztorysu do Planisty - programu do harmonogramowania, a także eksport wszystkich rodzajów raportów do plików w formacie DBF. Pliki w tym formacie można odczytać w arkuszu obliczeniowym Excel i bazie danych Access a za ich pośrednictwem przesłać do innych programów działających pod kontrolą Windows. Pliki takie można również przesłać internetem, następnie otworzyć i wydrukować na komputerze, na którym nie zainstalowano programu SeKo.Aplikacja konwertuje kosztorysy przygotowane w innych programach do kosztorysowania i zapisane w formacie ATH.

Współpraca z bazami cenowymi
Program automatycznie wczytuje i rozpakowuje wszystkie rodzaje baz cenowych SEKOCENBUD na dyskietkach i płytach CD. Współpracuje też z dyskietkami zawierającymi załączniki nr 2 i nr 3 do właściwego rozporządzenia, do sporządzania kosztorysów inwestorskich w zamówieniach publicznych oraz dyskietkami Orgbud-Serwisu. SeKo umożliwia również pełną współpracę z bazami cen R, M, S oraz bazami z cenami jednostkowymi robót utworzonymi przez użytkownika.

Prosta obsługa
Przy projektowaniu wyglądu okna programu SeKo zachowano standardy wprowadzone w pakiecie MS Office, toteż obsługa programu nie sprawia trudności. W razie wątpliwości w programie dostępna jest pomoc kontekstowa wywoływana klawiszem F1 oraz kompleksowa dostępna za pomocą piktogramu lub z menu Pomoc. Z myślą o początkujących kosztorysantach przygotowano broszurę "Jak zrobić kosztorys", dla zainteresowanych pełnym wykorzystaniem wszystkich funkcji programu SeKo opracowano "Podręcznik użytkownika".

Nieduże wymagania sprzętowe
Program SeKo może pracować na komputerach wyposażonych w dowolną wersję systemu Windows i ma stosunkowo nieduże wymagania sprzętowe:

  • Procesor Pentium
  • 16 MB pamięci RAM
  • 120 MB wolnego miejsca na dysku twardym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej