Autodesk DWF Composer i VIZ 2005

2008-11-25 13:55

Autodesk Inc., producent oprogramowania do projektowania i przetwarzania danych wprowadził na rynek: Autodesk VIZ 2005 - program do podglądu projektów oraz DWFTM Composer - narzędzie umożliwiające pełny cyfrowy proces współpracy przy tworzeniu projektu.

Autodesk® DWFT Composer to narzędzie pozwalające na pełny cyfrowy proces współpracy nad projektami. Rozwiązanie to wpływa na skrócenie czasu tworzenia, zmniejszenie liczby błędów, a w konsekwencji - redukcję kosztów. Aplikacja umożliwia efektywniejszą współpracę - od projektowania i korygowania po zintegrowanie zmian z oryginalnym plikiem CAD bezpośrednio w programach z rodziny Autodesk 2005. Taki poziom integracji sprawia, że przeglądanie i ocena projektu są spójne i pozwalają zespołom konstruktorów oraz użytkownikom na lepszą wymianę danych projektowych.
Nowe rozwiązanie pozwala na wykorzystanie formatu Autodesk Design Web FormatT (DWFT) do współdzielenia inżynierskich danych projektowych oraz usprawnienia komunikacji między członkami rozbudowanych zespołów konstruktorskich. Program został przygotowany z myślą o tych którzy biorą udział w procesie weryfikacji projektu, ale nie mają potrzeby instalowania pełnego oprogramowania do projektowania. Tacy członkowie zespołu często wykonują swą pracę w różnych miejscach i zazwyczaj polega ona na tradycyjnym (kosztownym i nieefektywnym) nanoszeniu poprawek na papierze lub elektronicznie - z użyciem aplikacji nie dostosowanych do współdzielenia danych projektowych i inżynierskich.
Aplikacja jest alternatywą dla osób zawodowo zajmujących się projektowaniem w branży budowlanej, mechanicznej i zarządzania infrastrukturą, których praca wymaga niezwykle sprawnego i efektywnego współdziałania, umożliwiającego dostarczanie projektów na czas i przy założonym budżecie.
W odróżnieniu od aplikacji wykorzystujących format PDF lub formaty graficzne, Autodesk DWF Composer oferuje kompletną integrację naniesionych poprawek w oprogramowaniu z rodziny AutoCAD 2005.

Korekta
Program pozwala użytkownikom przeglądać pliki DWF i DWG z dużą dokładnością, obejmując takie detale jak warstwy, podglądy i wymiary. Z pomocą Sheet Set Navigator można wybierać listy, zakładki i podglądy zaznaczeń zapewniające szybsze przeglądanie zestawów arkuszy. Aplikacja umożliwia użytkownikowi dokładne pomiary z użyciem Dimension Tool, podobnie jak w AutoCAD.

Zaznaczanie
DWF Composer oferuje pełny zakres narzędzi do korekty i zaznaczania; to rozwiązanie pozwala członkom zespołów projektowych na wymiany uwag z wykorzystaniem podkreśleń, adnotacji i komentarzy wprost na zestawie arkuszy. Narzędzie umożliwia też pracę z wieloma typami dokumentów na jednej przestrzeni roboczej - tak, że użytkownik może dodawać obrazy, szkice i specyfikacje dotyczące ram czasowych projektu lub rachunki za materiały.

Przeglądanie zmian
Program umożliwia śledzenie zmian dokonanych przez członków zespołu projektowego oraz poruszanie się pomiędzy poszczególnymi poprawkami przy użyciu funkcji zakładki. Co więcej, plik DWF z naniesionymi korektami może być otwarty bezpośrednio w produktach z rodziny AutoCAD 2005 wraz z uwzględnionymi zmianami. Twórca projektu może szybko ustosunkować się do naniesionych poprawek i przekazać informacje zespołowi projektowemu. W efekcie praca może być ukończona szybciej, a na każdym jej etapie zachowane jest też bezpieczeństwo i spójność projektu.

Oprogramowanie dla DWF
Aplikacja jest oprogramowaniem do przeglądania i weryfikacji projektu, przygotowanym specjalnie dla formatu DWF. Pliki DWF - charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami - są łatwiejsze do przesyłania niż pliki w formatach macierzystych lub alternatywnych (takich jak PDF). Zachowują przy tym szczegółowe informacje o projekcie, pozwalają użytkownikowi zobaczyć je w zapisanej wersji. Pliki te są gotowe do przeglądania, przesyłania przez sieć i drukowania. DWF jest formatem umożliwiającym łatwą i efektywną komunikację w zespole projektowym. Format ten jest również zintegrowany z oprogramowaniem z rodziny CAD.

Autodesk® VIZ 2005
- oprogramowanie przeznaczone dla projektantów, którzy potrzebują narzędzia do realistycznego podglądu projektów w fazie tworzenia, wymiany pomysłów oraz do wymiany informacji z klientami.
Najważniejsze zmiany wprowadzone do VIZ 2005 to dodatkowe funkcje modelowania, rozbudowane możliwości wymiany informacji z innymi produktami Autodesk oraz skuteczniejsze zarządzanie danymi projektowymi.

Współpraca z oprogramowaniem projektowym Autodesk
Większość programów Autodesk oferuje możliwość tworzenia trójwymiarowych projektów. Zwiększone zapotrzebowanie na wizualizacje z fotograficzną jakością oraz większa świadomość możliwości tkwiących w narzędziach do cyfrowej wizualizacji sprawiają, że rośnie zainteresowanie narzędziami typu Autodesk VIZ. Zastosowanie go wraz z innymi programami do projektowania Autodesk pozwala klientom uczynić ich projekty bardziej przejrzystymi, realistycznymi i dokładnymi.
Wzmocnione możliwości współpracy między aplikacją i innymi programami pozwala na lepsze wykorzystanie istniejących informacji o projekcie. Dane utworzone na etapie rozwijania projektu oraz procesu walidacji (w programie AutoCAD lub też w specyficznych dla branży rozwiązaniach bazujących na narzędziu AutoCAD) mogą być dalej rozwijane w tym programie.
Dzięki zaawansowanej opcji "File Link" klienci mogą szybciej przetwarzać jeszcze więcej danych, a w rezultacie zwiększać transfer danych projektowych między modelem wizualnym i wspomagającymi aplikacjami.

Renderowanie
Wraz z Autodesk VIZ 4 projektanci zyskali silnik do całościowego renderowania iluminacyjnego pozwalającego na dodawanie szczegółów i realizmu do najbardziej wymagających symulacji projektu. VIZ 2005 bazuje na tej technologii z dodatkiem techniki renderingu określanej jako mental ray®, czyli systemu renderingu oświetlenia, wykorzystującego zaawansowany, całościowy system oświetlenia do tworzenia wspaniałych efektów wizualnych w postaci wyrazistych kolorów, przesunięć, uzyskiwania wrażenia głębokości pola oraz rozmazywania w ruchu. Jednocześnie uproszczono wykonywanie powtarzalnych zadań.

Modelowanie i workflow
Oprócz rozszerzonej interoperacyjności oraz ulepszeń renderingu, w VIZ 2005 projektanci znajdą zarówno nowe narzędzia do modelowania, jak też znaczące usprawnienia w zarządzaniu danymi projektowymi. Funkcje te mają znaczący wpływ na szybkość i wydajność projektowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej