Audyt budynku: program obliczeniowy wspierający proces modernizacji i remontu, pobierz DEMO

2011-01-11 15:25
Wsparcie procesu modernizacji i remontu – BuildDesk Energy Audit
Autor: BuildDesk Polska Sp. z o.o.

Od dnia 19 marca 2009 roku funkcjonuje "Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów", zastępująca funkcjonującą prawie 10 lat tzw. Ustawę Termomodernizacyjną. Podobnie jak wcześniejsza ustawa, określa ona zasady uzyskania premii zarówno termomodernizacyjnej jak i remontowej oraz kompensacyjnej. Oprócz podstawowych warunków dotyczących rodzaju budynku, zakresu prac i uzyskanych efektów, podstawą do złożenia wniosku o premię termomodernizacyjną jak i remontową jest audyt budynku: energetyczny lub remontowy.

Wytyczne do zawartości audytu energetycznego określone zostały w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu budynku: energetycznego i remontowego.

Audyt budynku: kompleksowy program

BuildDesk Energy Audit (BDEA) jest oprogramowaniem dedykowanym do audytów energetycznych, zarówno na potrzeby termomodernizacji jak i premii remontowej. Służy do przeprowadzenia audytu budynku - energetycznego oraz przygotowania wydruku w postaci elektronicznej zgodnie z wytycznymi Ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Obliczenia dokonywane są w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego, remontowego… oraz zgodnie z normą PN-EN ISO 13790:2008. Dzięki opracowaniu przygotowanemu przez  program obliczeniowy otrzymujemy gotowy audyt budynku: energetyczny lub remontowy, który wystarczy dołączyć do wniosku o premię.

Proste wprowadzanie danych

Sposób pracy z programem odwzorowuje proces przeprowadzania audytu. Zgodnie z analizą budynku przechodzimy kolejno przez zakładki (Dane budynku, Przegrody, Ogrzewanie, Strefy budynku, Usprawnienia) wypełniając danymi odpowiednie pola - pracując systematycznie oszczędzamy czas i nie zapomnimy o żadnym potrzebnym elemencie audytu.

Praca z programem obliczeniowym opiera się na prostym procesie. Najpierw uzupełniamy dane dotyczące budynku, inwestora jak i osoby wykonującej audyt budynku. Następnie definiujemy budynek i jego podstawowe dane, dotyczące geometrii i powierzchni, konstrukcji i wcześniejszych prac budowlanych, etc. Po wprowadzeniu danych dotyczących wszystkich przegród, dla ułatwienia optymalizacji użytkownik ma możliwość grupowania przegród wielowarstwowych (ścian) jak i typowych (okna, drzwi). Pozwala to później w prosty i łatwy sposób analizować usprawnienia dla całej grupy przegród. Kolejnym etapem jest wprowadzenie informacji na temat systemu ogrzewania oraz systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Następnie, podobnie jak w przypadku BDEC PRO, użytkownik definiuje strefy, zyski wewnętrzne, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne dla tych stref oraz system wentylacji. Po uzupełnieniu tych danych może przejść do zakładki Usprawnienia, gdzie uzyskuje podstawowe informacje na temat obecnego stanu budynku.

Zmiany usprawnień i analiza wyników

Użytkownik pracując z programem po wprowadzeniu wszystkich danych ma możliwość wprowadzania poszczególnych usprawnień i wyliczania dla nich wariantów. Może on modyfikować i wyliczać warianty dla kilku wprowadzonych modernizacji poprawiających sprawność systemu grzewczego. W każdym momencie może cofnąć się i zmienić usprawnienie, usunąć je, dodać inne i ponownie przeliczyć warianty.

W zakładce Usprawnienia – Warianty optymalizacji użytkownik otrzymuje po wykonanym audycie informacje o możliwych wariantach z przedstawionymi danymi na temat całkowitych planowanych kosztów inwestycji, rocznych oszczędności kosztów energii, procentowych oszczędności energii, kwoty kredytu jak i informacje na temat warunków wynikających z ustawy, czyli poziomu 16% kosztów całkowitych oraz dwukrotnej rocznej oszczędności energii. Pozwala to na wygodny wybór wariantu usprawnień.

Wersja instalacyjna i online

BDEA jest dostępne zarówno w wersji online, przez przeglądarkę internetową i utworzone na serwerze BuildDesk konto, jak również do pobrania w wersji instalacyjnej.

BDEA podobnie jak BDEC PRO zostało stworzone w oparciu o generację audytów za pomocą serwera BuildDesk. Użytkownik dokonuje wszystkich obliczeń w programie komputerowym, modyfikuje i zapisuje projekt bądź to online (aktywne konto użytkownika) lub dla wersji instalacyjnej programu u siebie na komputerze. W chwili generowania audytu remontowego lub termomodernizacyjnego, łączy się z serwerem loguje na swoje konto i generuje opracowanie w formie pdf. Zarówno projekt jak i audyt budynku są dostępne na jego koncie.

Możliwość modyfikacji i zmian

Jako, iż audyt budynku w przeciwieństwie do świadectwa charakterystyki energetycznej podlega weryfikacji i może zaistnieć potrzeba jego modyfikacji, program BDEA dopuszcza w ramach danego projektu możliwość generacji kolejnych audytów dla danego projektu bezpłatnie. Jednakże modyfikacji może ulec tylko obszar usprawnień – stan aktualny analizowanego budynku musi pozostać niezmieniony, a modyfikacja musi zostać wykonana na tym samym projekcie w wersji online programu.

Audyt budynku a certyfikat

Jako, że audyt zakłada modernizację, a to w większości przypadków zmienia charakterystykę energetyczną budynku, po przeprowadzeniu modernizacji należy wykonać nowe świadectwo charakterystyki energetycznej. Program BuildDesk Energy Audit pozwala na zarówno eksport jak i import danych do programu BuildDesk Energy Certificate Professional oraz programu BuildDesk Eko Efekt. Wystarczy zaimportować projekt z programu BDEA do programu BDEC PRO lub BDEE i w nim, uzupełniając tylko kilka informacji, wystawić świadectwo dla budynku po przeprowadzonej modernizacji lub efekt ekologiczny planowanej modernizacji.

Pakiety kredytów i konto Pro Audyt

Podobnie jak w przypadku BDEC PRO program obliczeniowy BDEA jest dostępny bezpłatnie, a dopiero generacja audytów odbywa się po zakupie pakietu kredytów lub konta Pro Audyt.

W celu dokonania zakupu pakietu kredytów należy najpierw zalogować się na swoim koncie (to samo konto, co dla programu BDEC PRO) lub zarejestrować pod adresem http://www.builddesk.pl/oprogramowanie lub http://bdec.builddesk.pl/, a następnie przejść do zakładki Kredyty i konta Pro, gdzie system przeprowadza przez zakup kredytów. Pakiety kredytowe mogą być wykorzystywane zarówno do celów generacji audytów za pomocą programu BDEA jak również opracowań wykonanych programem BDEC PRO czy efektów ekologicznych BDEE..
Dla osób zajmujących się na co dzień przygotowywaniem audytów utworzone zostało specjalne konto Pro Audyt. Umożliwia ono generację opracowań audytów bez ograniczeń przez okres obowiązywania konta. Ponadto pozwala ono na generację jednego świadectwa energetycznego dziennie.
Również dla użytkowników konta Pro Max (BDEC PRO) została udostępniona możliwość generacji audytów bez ograniczeń.

Łatwość obsługi i wygoda

Dzięki BuildDesk Energy Audit proces przygotowania audytu energetycznego jest bardziej komfortowy, a przede wszystkim krótszy. Nie ma konieczności zakupu i instalacji żadnego innego oprogramowania. Połączenie zalet wersji offline i online pozwala z jednej strony na komfort wprowadzania danych offline nawet na obiekcie, z drugiej na ciągłą aktualizacje szerokich baz danych technologii i materiałów oraz samego oprogramowania po połączeniu z serwerem BuildDesk.

Zasada płatności za skończony, kompletny audyt budynku (system taki sam jak w przypadku programu obliczeniowego BDEC PRO) jest wyjątkowo atrakcyjna dla użytkowników, często wykonujących audyty energetyczne, jako zajęcie dodatkowe a połączenie z BDEC PRO pozwala użytkownikom świadczyć pełne usługi z zakresu doradztwa zarówno w obszarze auditingu jak i certyfikacji. BuildDesk Energy Audit to oszczędność czasu i (własnej) energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej