ArAc-Multibook of Architectural Acoustics - nowa aplikacja dla projektantów i architektów z zakresu akustyki

2016-01-29 9:48
aplikacja akustyka ArAc-Multibook of Architectural Acoustics
Autor: KFB Polska

Ac-Multibook of Architectural Acoustics to bezpłatna, interaktywna aplikacja w formie multibooka. Zawiera fachową wiedzę na temat akustyki budowlanej, a jej celem jest merytoryczne, koncepcyjno-projektowe wsparcie projektantów i architektów w zakresie ochrony przed hałasem i akustyki pomieszczeń. To pierwsza tego typu aplikacja, do której użytkownik poszukujący właściwych pod względem akustycznych rozwiązań architektonicznych ma dostęp w każej chwili i miejscu.

ArAc - Multibook of Architectural Acoustics jest wynikiem współpracy pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami. Obok koordynatora projektu firmy KFB Polska nad materiałami do multibooka pracowały: Kahle Acoustics - firma konsultingowa z zakresu doradztwa akustycznego, która współpracuje z najsłynniejszymi światowymi architektami, takimi jak: Renzo Piano, Jean Nouvel, Rafael Viñoly, Terry Pawson czy Paul Andreu; Laboratorium Akustyki i Fizyki Cieplnej (ATF) z Katedry Fizyki i Astronomii na Wydziale Fizyki Katolickiego Uniwersytetu w Leuven w Belgii, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz firma gfai tech GmbH Berlin, specjalizująca się w produkcji innowacyjnych systemów pomiarowych. Aplikacja powstała przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie".

Interaktywny multibook zawiera szereg zagadnień praktycznych, które systematyzują akustyczne i architektoniczne elementy projektowe oraz obiektywne i subiektywne parametry akustyczne, dzięki którym jesteśmy w stanie opisać warunki akustyczne w danym obiekcie. Kluczowym zagadnieniem jest podział obiektów na funkcje jakie powinny spełniać wraz z wymaganiami akustycznymi w odniesieniu do danej funkcji. Akustyka architektoniczna to nauka o tym, jak osiągnąć dobry dźwięk, w każdej przestrzeni w odniesieniu do jej przeznaczenia.
Multibooka zamykają przykłady realizacji akustycznych, w kilku europejskich obiektach: KONSERTHUS w  Stavanger, KRAAKHUIS (MUSIC CENTER DE BIJLOKE) w Ghent, NOUVEAU SIECLE w Lille, MUSIKINSEL w Rheinau, ENSEMBLEHAUS w Freiburgu, CAMPUS ONE w Karlsruhe oraz VOLVO CONSTUCTION EQIUPMENT w Polsce. Case studies zostały przedstawione jako filmy instruktażowe. Każdy film opowiada o akustycznych rozwiązaniach, założeniach danego projektu oraz pokazuje w jaki sposób osiągnięto optymalne rezultaty akustyku budowlanej. Są to przykłady rozwiązań uniwersalnych, które mogą stanowić inspirację do pokonywania problemów przy wielu innych projektach. Forma filmu pozwala przede wszystkim usłyszeć przestrzeń, usłyszeć różnice akustyczne, patrząc na dane rozwiązanie i na przestrzeń architektoniczną.

Projekt stanowi innowacyjne podejście do kształcenia ustawicznego w dziedzinie akustyki architektonicznej i budowlanej. Jest formą nauczania multisensorycznego, która opiera się na zaangażowaniu różnych zmysłów. Łączy dwie dziedziny wiedzy, gdzie język fizyki przenika się z językiem obrazów.

Współpraca inżynierów KFB Polska ze specjalistami z różnych dziedzin była inspiracją do pracy nad narzędziami służącymi wymianie wiedzy. Obok świadczonych przez firmę usług akustycznych dla przemysłu, akustyki budowlanej i architektonicznej, położono nacisk na zwiększenie świadomości specjalistów o roli akustyki w projektowaniu zintegrowanym. Jest to jeden z kroków do stworzenia europejskiego centrum wibroakustycznego, w którym możliwe będzie prowadzenie projektów badawczych oraz szkolenie europejskich inżynierów w zakresie akustyki.

Aplikacja ArAc-Multibook of Architectural Acoustics dostępna w czterech językach, w formie interaktywnego PDF do ściągnięcia ze strony internetowej www.arac-multibook.com oraz na urządzenia mobilne (tablety i smartfony z systemem Android/iOS) - pobieranie. Dostępna także - ArAc Multibook.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej