Aplikacja PLT (Płyty) i SCN (Tarcze) – zintegrowana praca CAD i MES

2013-11-12 13:21
Aplikacja PLT i SCN
Autor: KGE sp. z o.o.

Aplikacje Frilo PLT i SCN to praktyczne narzędzie dla inżynierów. Służą do zaawansowanych obliczeń konstrukcji płytowych oraz analizy ścian i tarcz. Aplikacje pozwalają na szybkie wykonanie złożonego modelu obliczeniowego poprzez wprowadzenie dowolnego konturu o prostych lub zakrzywionych krawędziach oraz modyfikację schematu za pomocą obiektów.

Najszybszą metodą wprowadzania modelu do modułów PLT+SCN jest import danych geometrycznych z oprogramowania Allplan. Dane w formacie DXF mogą zostać tutaj wykorzystane jako folie pomocnicze – podkłady. Istnieje także możliwość dowolnego definiowania warunków podparcia oraz automatycznego obliczania sztywności podporowych.
Dwutorowa współpraca Frilo-Allplan to także eksport danych dotyczących zbrojenia za pomocą otwartego formatu ASF. Dzięki czemu użytkownik ma okazję wykonać wizualizację wyników obliczeń w systemie CAD
Moduł PLT pozwala dodatkowo na przekazywanie danych do programu DLT-belka oraz B6-przebicie. Ponadto sprawny jest generator siatki MES z możliwością ustawienia elementów prostokątnych, prostokątnych z elementem przejściowym trójkątnym lub tylko elementów trójkątnych.
Obliczenia w modułach PLT+SCN są przeprowadzane na podstawie automatycznie generowanej siatki MES – wystarczy, że użytkownik poda minimalną i średnią długość krawędzi elementu.

W aplikacji PLT+SCN istnieje możliwość projektowania wg szeregu norm:
-    DIN EN 1992
-    ÖNORM EN 1992
-    EC2 / UNI EN 1992 / NTC
-    BS EN 1992
-    PN EN 1992
Użytkownicy mają również do dyspozycji funkcję automatycznej superpozycji wg zadanej normy, która pozwala m.in. na: wyłączanie poszczególnych przypadków obciążeń, przypisanie przypadku do kategorii użytkowania – wyznaczenie kombinacji obliczeniowej z oddziaływaniem wiodącym, a także możliwość definicji wzajemnie wykluczających się przypadków obciążeń. Opcje te umożliwiają przeprowadzenie dokładnej analizy stworzonego modelu.

PLT i SCN to moduły umożliwiające zaawansowane obliczenia płyt i tarcz w oparciu o metody elementów skończonych. Ich obsługa jest prosta i intuicyjna, co przekłada się na czas oraz swobodę pracy projektantów konstrukcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej