Badanie termowizyjne: lepsze ogrzewanie podłogowe z wylewką anhydrytową

2011-09-22 14:16
Jastrych na ogrzewaniu podłogowym. Badanie termowizyjne.
Autor: Lafarge Cement SA Porównanie przewodzenia ciepła

Asortyment firmy Lafarge Beton został wzbogacony o energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego, o nazwie Agilia™ Sols A. Produkt jest przeznaczony na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Efektywność przewodnictwa cieplnego została poddana badaniom termowizyjnym.

Wylewka Agilia™ Sols A jest przeznaczona na posadzki z ogrzewaniem podłogowym i może być stosowana na warstwie pośredniej, na warstwie termoizolacyjnej i/lub wygłuszającej. Wysokie parametry wytrzymałościowe produktu pozwalają na zastosowanie o połowę cieńszej warstwy na instalację, w porównaniu do tradycyjnego jastrychu cementowego.
Spółka Lafarge w celu porównania efektywności przewodnictwa cieplnego standardowego jastrychu cementowego oraz wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A, wykonała badanie termowizyjne. Pomiar został zrealizowany na inwestycjach w Poznaniu (Strzeszyn Grecki) oraz w Wolsztynie.

Wylewka Agilia™ Sols A - parametry techniczne:

  • współczynnik przewodzenia ciepła - 2,0 [W/mK],
  • współczynnik rozszerzalności cieplej - ok. 0,012 [mm/mK] ,
  • produkt niepalny - klasa materiału budowlanego A1,
  • gęstość objętościowa – 2200 ±100 kg/m3,
  • parametry wytrzymałościowe na zginanie – od 4MPa do 7MPa,
  • nie wymaga zbrojenia,
  • parametry wytrzymałościowe na ściskanie – od 20MPa do 40MPa

Ogrzewanie podłogowe na jastrychu cementowym i anhydrytowym Agilia™ Sols A - badanie*

Doświadczenie zostało wykonane kamerą termowizyjną Flir T640, o rozdzielczości 640 x 480 i czułości termicznej 50 mK. Pierwsze badanie było przeprowadzone na inwestycji, gdzie został zamontowany system ogrzewania podłogowego wodnego. Badanie termowizyjne przeprowadzone na jastrychu cementowym wykazało, że posadzka bardzo nierówno przewodzi ciepło.
Ogrzewanie podłogowe zostało włączone 3 dni przed rozpoczęciem pomiaru.
Temperatura przewodów grzewczych wynosiła 50°C. Jastrych przekazuje maksymalne ciepło wyłącznie nad rurą instalacji (stopniowo oddając 10°C), zmniejszając jego oddawanie im dalej od źródła ciepła, czyli przewodu wodnego ogrzewania podłogowego.

Pomiar wylewki Agilia Sols™ A

Pomiar przeprowadzony na wylewce anhydrytowej Agilia Sols™ A wykazał, że powierzchnia z jastrychem anhydrytowym równomiernie oddaje ciepło na całej płaszczyźnie.
Konsystencja produktu sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe także przy tym badaniu zostało włączone 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru.
Temperatura przewodów grzewczych wynosiła 40°C. Doświadczenie wykazało, że wylewka Lafarge cechuje się niespotykanymi jak dotąd właściwościami przewodzenia ciepła.
Ponadto, zastosowanie wylewki Agilia™ Sols A, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej, pozwala na wykonanie nawet 300 m2 powierzchni z ogrzewaniem podłogowym, bez konieczności wykonania dylatacji. Podczas gdy robienie poprzecznych szczelin dylatacyjnych jest niezbędne w przypadku tradycyjnych podkładów cementowych ze względu na duże ryzyko wystąpienia pęknięć.

Energooszczędność z wylewką Agilia™ Sols A

Parametry produktu pozwalają na wykonanie cieńszej warstwy wylewki, przy zachowaniu równej powierzchni. Produkt dzięki wysokiemu wskaźnikowi przewodności cieplnej sprawia, że efektywność ogrzewania podłogowego (w warunkach domowych), jest podwyższona.
Przewodność cieplna przy zastosowaniu wylewki firmy Lafarge, może być nawet dwukrotnie wyższa, niż w przypadku tradycyjnego jastrychu cementowego.
Elastyczna i płynna konsystencja wylewki gwarantuje przykrycie rur ogrzewania podłogowego wraz z ich otuleniem i sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane. Na stopień przewodzenia i oddawania ciepła w pomieszczeniu, wpływa także bardzo niska porowatość Agilii™ Sols A.
Zastosowanie wylewki anhydrytowej w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ponadto, produkt przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla (który jest wytwarzany w procesie ogrzewania wody) do atmosfery.


* Prawidłowość wykonania wszystkich pomiarów potwierdziła pracownia badań i analiz termograficznych TERMOENERGIA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej