Automatyka domowa RTS

2008-10-07 16:34

Automatyka domowa - piloty i przełączniki naścienne w systemie sterowania RTS wyróżniają się bardzo prostą, wręcz intuicyjną obsługą. Nowoczesne wzornictwo automatyki domowej komponuje się z wyposażeniem mieszkania oraz przełącznikami światła.

Automatyka domowa RTS

Sprawdzonym przez użytkowników i komfortowym rozwiązaniem jest system sterowania w Radiowej Technologii Somfy (RTS). Polecenia zamknięcia i otwarcia osłon okiennych wysyłane są drogą radiową. Brak okablowania między nadajnikiem na ścianie czy pilotem, a napędem znajdującym się wewnątrz rolety czy markizy, ułatwia montaż systemu.
Posługując się pilotem lub wysyłając sygnał z przełącznika systemu automatyki domowej RTS znajdującego się na ścianie można sterować roletami, żaluzjami, markizami, bramami, a nawet oświetleniem. Jeden pilot lub przełącznik umożliwia jednoczesne zamknięcie lub otwarcie osłon okiennych w całym domu. Zasięg działania nadajników wynosi do 200 metrów na otwartej przestrzeni, względnie 20 metrów w przypadku przenikania przez dwie ściany żelbetowe. Dzięki wąskiemu, charakterystycznemu pasmu częstotliwości radiowych i zastosowaniu kodów zmiennych dynamicznie, transmisja jest niezawodna i bezpieczna, ponieważ uniemożliwia zeskanowanie sygnału. Piloty i przełączniki (nadajniki) naścienne wyróżniają się prostą obsługą.

W ofercie firmy Somfy znajduje się kompletny system sterowania domem: piloty, przełączniki i sterowniki. Użytkownik może dobrać produkty dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Do wyboru są proste piloty czy przełączniki, które służą do obsługi pojedynczej osłony lub grupy osłon jednocześnie jak również takie, za pomocą których można tworzyć "scenariusze" obsługi osłon okiennych w całym domu czy mieszkaniu.

Piloty do automatyki domowej

Przykładem najprostszego pilota jest Telis 1 (dostępny w różnych wersjach kolorystycznych Pure, Lounge, Silver i Patio). Obsługuje on pojedynczą osłonę okienną lub kilka osłon jednocześnie. W przypadku kilku rolet czy żaluzji można zastosować Telis 4 (również dostępny w 4 wersjach kolorystycznych). Można nim sterować każdą osłoną oddzielnie, a dzięki kanałowi grupowemu wszystkie te osłony możemy zamknąć lub otworzyć jednocześnie. Do dyspozycji użytkownika są również programatory czasowe np. montowany na ścianie Chronis RTS, które umożliwiają wcześniejsze zaprogramowanie godzin otwarcia lub zamknięcia osłon okiennych lub sterowanie nimi np. wg wschodu i zachodu słońca.
Najnowsze rozwiązania w produktach RTS to piloty 20-kanałowe tj. Impresario Chronis RTS, które umożliwiają zaprogramowanie godzin otwarcia i zamknięcia osłon okiennych. Z ich pomocą użytkownik może utworzyć 16 scenariuszy obsługi oraz Telis Composio RTS, dzięki którym można tworzyć grupy i strefy obsługi osłon okiennych w całym domu.

Komfort w obsłudze markiz zapewnia radiowa automatyka pogodowa. Zapewnia bezpieczeństwo w przypadku silnego wiatru i dodatkowo mierzy aktualną intensywność nasłonecznienia. Jeśli więc świeci słońce, to markiza rozwija się automatycznie, a kiedy zrywa się silny wiatr osłona chowa się. Komfortowymi czujnikami są w pełni autonomiczne, tj. zasilane energią słoneczną, czujniki słoneczne Sunis WireeFree RTS czy czujniki wiatrowe, zasilane bateryjnie Eolis 3D WireFree RTS.

Produkty te można montować nie tylko w nowych osłonach okiennych, ale również w już istniejących.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej