Zabezpieczenia przeciwpożarowe. Drzwi przeciwpożarowe z systemem odcięć ogniowych

2010-08-11 9:32
Jak zatrzymać dym i ogień: drzwi z system odcięć ogniowych
Autor: D+H Chwytaki GT 50R

Rozprzestrzeniający się wewnątrz budynku dym i ogień są olbrzymim zagrożeniem zarówno dla ludzkiego życia, jak dobytku. Spacjane drzwi przeciwpożarowe z system odcięć ogniowych pozwolą na odseparowanie od siebie stref pożaru, ograniczając tym samym jego skutki. Producentem tego typu zabezpieczeń przeciwpożarowych jest firma D+H Polska.

Jak zatrzymać dym i ogień: drzwi z system odcięć ogniowych
Autor: D+H Centrale BAZ
Jak zatrzymać dym i ogień: drzwi z system odcięć ogniowych
Autor: D+H Chwytaki G+T

Drzwi przeciwpożarowe z systemem odcięć ogniowych zapewniają barierę, która zatrzymuje dym i ogień, bez konieczności borykania się z częstym otwieraniem dużej ilości drzwi, utrudniającej swobodny ruch osobowy bądź towarowy.

Drzwi ppoż zamknięte, gdy potrzeba

Idea działania systemu odcięć ogniowych, zwanego również systemem blokad drzwi przeciwpożarowych, jest prosta. Podczas codziennego użytkowania budynku, drzwi wewnętrzne są blokowane w pozycji otwartej tak, by nie utrudniały one poruszania się po budynku oraz nie tamowały ruchu. W przypadku uruchomienia ręcznego lub automatycznego wykrycia zagrożenia przez czujniki przeciwpożarowe następuje zwolnienie blokad, a wyposażone w samozamykacze drzwi ulegają automatycznemu zamknięciu. Dzięki temu ogień i dym trafia na barierę utrudniającą rozprzestrzenianie się do niezagrożonych obszarów obiektu.

Na system przeciwpożarowy w postaci odcięć ogniowych składa się zestaw elektromagnesów przytrzymujących drzwi przeciwpożarowe oraz sterujące nimi centrale BAZ 04(-N) lub BAZ 2, które są mózgiem całego układu. Centrala po otrzymaniu informacji o zagrożeniu pożarowym, zwalnia chwytak elektromagnetyczny przytrzymujący konkretne drzwi powodując ich zamknięcie. Komunikat ten może płynąć z bezpośrednio podłączonego czujnika, takiego jak np. optyczna czujka pożarowa MPD 821. Dodatkowo, BAZ 04(-N) i BAZ 2 mogą stanowić część większego systemu i być zewnętrznie sterowane przez centralę sygnalizacji pożaru (np. DF 6000), bądź centralę oddymiania RZN. W ten sposób zarządzający budynkiem ma możliwość indywidualnego dopasowania odcięć ogniowych do konkretnych potrzeb i możliwości.
Model BAZ 04-N został wyposażony w podtrzymywanie napięcia w przypadku jego zaniku. Wystarczy jeden akumulator typu 1, o pojemności 1,3 Ah by mieć pewność, że nawet w przypadku awarii zasilania system odcięć ogniowych zadziała zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku central BAZ bez akumulatorów elektromagnesy są zwalniane automatycznie w przypadku zaniku napięcia. Oczywiście, możliwość zamknięcia drzwi nie ogranicza się tylko i wyłącznie do sytuacji kryzysowej. Istnieje możliwość ręcznego zwolnienia blokady za pomocą ręcznego przycisku zwalniającego np. UT 4U. W ten sposób zarządca może w razie potrzeby ograniczyć dostęp osób do pewnych obszarów budynków.

Ogień i dym skutecznie odcięte: siła elektromagnesu w drzwiach przeciwpożarowych

Kluczem do poprawnego działania systemu odcięć ogniowych jest dobranie trzymaczy elektromagnetycznych tak, by pewnie i mocno trzymały otwarte drzwi. Dzięki szerokiej gamie chwytaków, można dopasować odpowiednie rozwiązanie do każdej sytuacji. Przykładem może być chwytak uniwersalny GT 50 R 089. Jest on wyposażony w obrotową głowicę oraz ramię o zmiennej długości, co pozwala na optymalne dostosowanie go do konkretnych drzwi. Co więcej, jest on przystosowany do montażu nawet w trudno dostępnych miejscach, co również znacznie podnosi jego wszechstronność. Jeśli jednak tego rodzaju uchwyt nie spełnia naszych oczekiwań, możemy również zastosować chwytaki ścienne i podłogowe, dzięki czemu każde, nawet najbardziej nietypowo zamontowane drzwi, będą utrzymane w prawidłowej pozycji. Poszczególne modele to również różna siła chwytu. Prawdziwym rekordzistą w tej dziedzinie jest GT 70 R 2, którego siła, z jaką trzymane są drzwi, wynosi aż 1372 N. Pozwala to przeciwdziałać nawet najmocniejszym szarpnięciom. 
System odcięć ogniowych pozwala w łatwy sposób zachować drożność korytarzy w budynku przy jednoczesnej możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się dymu i ognia. Dzięki temu, nic nie obniża komfortu korzystania z budynku przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej