Wentylacja poddasza - automatyczny nawiewnik okienny

2009-03-25 15:16
Nawiewni V40P
Autor: Fakro Sp. z o.o. Automatyczny nawiewnik V40P

W systemie wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa przez nawiewniki okienne do pomieszczenia dzięki różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Fakro wprowadza automatyczny nawiewnik okienny stosowany w oknach dachowych, zapewniający skuteczną wentylację poddasza.

Wentylacja okienna na poddaszu

Różnica ciśnień zależy od różnicy temperatur oraz siły podmuchu wiatru. W okresie zimowym oraz w czasie wietrznej pogody przez ten sam otwór w tradycyjnych nawiewnikach okiennych przepływa kilkakrotnie więcej powietrza niż w normalnych warunkach. Powoduje to napływ zimnego powietrza w ilości przekraczającej nawet kilkakrotnie zalecane wartości, doprowadzając do wyziębienia pomieszczenia.

Automatyczny nawiewnik okienny V40P zastosowany w oknach dachowych FAKRO niezależnie od różnicy ciśnień oraz wielkości podmuchu wiatru, wpuszcza do pomieszczenia zawsze tą samą, optymalną ilość powietrza. Chroni przed wychłodzeniem pomieszczenia, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania. Z przeprowadzonych badań wynika, że jeden automatyczny nawiewnik zamontowany w oknie dachowym to oszczędność około 50 zł na jeden sezon grzewczy.
Wydajność nawiewnika wzrasta wraz ze wzrostem różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, aż do osiągnięcia wartości optymalnej. Przy dalszym wzroście różnicy ciśnień wielkość przepływu powietrza utrzymywana jest na stałym poziomie. Sprężysta przesłona pneumatyczna w nawiewniku odchyla się zmniejszając powierzchnię przekroju kanału, ograniczając ilość przepływającego powietrza. Taka sytuacja występuje np. przy nagłych podmuchach wiatru oraz w okresie zimowym.

Nawiewnik V40P
Autor: Fakro Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej