Wentylacja ogrodu zimowego

2009-05-07 14:01
Wentylacja ogrodu zimowego
Autor: Reynaers Polska Wentylacja naturalna - okno dachowe

Wymiana powietrza jest podstawą funkcjonowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. Już na etapie planowania powinno się przeanalizować zarówno wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze parametry ogrodu, jak również oczekiwania względem zastosowania poszczególnych jego części. Należy pamiętać, że im mniejszy i niższy jest ogród zimowy, tym szybciej dojdzie do jego przegrzania.

Wentylacja naturalna

Najprostszym i najtańszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (przesuwne lub harmonijkowe) oraz okna. Jednak żeby utrzymać optymalną temperaturę w oranżerii, zwłaszcza w bardzo słoneczne letnie dni, pojedyncze drzwi mogą nie wystarczyć. W naszym klimacie warto przeanalizować zastosowanie urządzeń stworzonych do wentylacji ogrodów zimowych. Niedrogim i skutecznym rozwiązaniem są okna dachowe. Dają one możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego i często wilgotnego powietrza. Jeśli inwestorowi zależy na obniżeniu kosztów inwestycji, można zrezygnować z automatyki i zastosować do otwierania zwykłą korbę. Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska radzi, że należy wziąć pod uwagę także możliwe niedogodności okna dachowego: „Jeżeli zapadnie decyzja o montażu okna dachowego i zewnętrznych rolet dachowych, chroniących dach przed zbytnim nasłonecznieniem, nie będzie można stosować ich jednocześnie, ponieważ otwarte okno dachowe będzie się znajdowało w linii przesuwu rolety. Należy się zdecydować na jedno albo drugie rozwiązanie”.

Wentylacja wymuszona

Dla zapewnienia maksymalnego komfortu przebywania w ogrodzie zimowym o każdej porze roku, przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, zapewniające utrzymanie nawet stałego mikroklimatu. Określa się ją inaczej jako wentylację wymuszoną.
Elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej mogą być sterowane zarówno automatycznie jak i ręcznie. Kompletny system zawiera elementy automatyki pogodowej: wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz małą stację pogodową do sterowania parametrami tych urządzeń.
Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu, natomiast nawiewniki zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych. Ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego.
Do poprawnego funkcjonowania wentylacji wymuszonej potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z tymi ustawionymi przez nas, a następnie ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie steruje temperaturą, wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie do centralki innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. rolet dachowych.

Klimatyzacja

Jeśli wnętrze ogrodu zimowego ma być błyskawicznie schłodzone lub nagrzane, należy wybrać  klimatyzację. Chcąc w szybki sposób kontrolować warunki termiczne we wnętrzu, można zainstalować wydajne i nowoczesne klimatyzatory, które precyzyjnie „pilnują” zadanej temperatury. Ważne jest jednak, żeby były to jednostki dwufunkcyjne, z możliwością chłodzenia i grzania powietrza”. Systemy te są stosunkowo drogie zarówno w zakupie jak i późniejszej eksploatacji, są jednak najskuteczniejsze w przypadku regulacji temperatury „na życzenie”, w nieregularnie używanym ogrodzie zimowym.

Wybór optymalnego sposobu wentylacji zależy od przeznaczenia ogrodu zimowego. Jeśli w ogrodzie są egzotyczne rośliny, to trzeba zwrócić uwagę na stabilny mikroklimat wewnątrz. Gdy jednak ogród jest słabo nasłoneczniony i służy, np. jako okazjonalne miejsce spotkań, to do jego prawidłowej wentylacji wystarczą drzwi harmonijkowe i okno dachowe. Takie rozwiązania proponuje firma Reynaers Polska. Dzięki kompatybilności systemowej, w prosty sposób można stosować różne elementy użytkowe, np. drzwi otwierane lub przesuwne, czy okna dachowe otwierane korbką lub siłownikiem elektrycznym. Wszystkie produkty są objęte 10-letnią gwarancją systemową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej