Warto budować domy energooszczędne

2009-05-22 11:05
Lumina House2
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o

W ramach projektu Domy XXI wieku powstanie w Polsce szereg domów wysokoenergooszczędnych, do których systemowe rozwiązania dostarcza firma Schüco - jeden z nich w podwrocławskiej Długołęce.

Warto budować domy energooszczędne
Autor: Schuco

Dom Lumina House to realizacja idei budownictwa niskoenergetycznego, promowanego przez firmę Schüco w ramach programu „Energia2 – oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”.

Projekt Lumina, autorstwa pracowni architektonicznej Archipelag , jest odpowiedzią na zmieniające się wymagania odnośnie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. W energooszczędnym budownictwie niezwykle istotne jest zaprojektowanie budowli w taki sposób, aby mogła ona pobierać jak najwięcej energii słonecznej, a nastepnie jak najdłużej ją w sobie zatrzymywała. Paradoksalnie, nie jest to żadna nowość. Takie zasady obowiązywały w budownictwie praktycznie do połowy XIX wieku, a pierwszym znanym projektem tego typu był już dom Sokratesa, z jednospadowym dachem, zwrócony w stronę południową i otwarty na dostęp promieni słonecznych. Równie starannie wybierano miejsce lokalizacji dawnych dworów w Polsce i stawiano je tradycyjnie frontem "na godzinę jedenastą", aby światło słoneczne mogło docierać we właściwy sposób do wszystkich pomieszczeń.

Lumina House, dzięki połączeniu odpowiedniej lokalizacji, nowoczesnych technologii i właściwych materiałów jest w stanie sam wytworzyć i zmagazynować pokaźną część energii użytkowej. Zwarta bryła budynku oraz otwarty układ pomieszczeń wewnątrz gwarantują niezakłócony obieg powietrza i dostęp naturalnego światła do pomieszczeń na wszystkich poziomach.

Dużo słońca

Taki efekt jest możliwy dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu darmowej energii, którą obdarza nas promieniowanie słoneczne. Elewacje budynku mają nieocenione wręcz możliwości wykorzystania naturalnych zasobów energii, natomiast źle zaprojektowane staną się źródłem strat.

Warto budowac domy energooszczędne
Autor: Schuco Przekrój przez okno aluminiowe Schüco AWS 75 SI

W Lumina House odpowiednio je zaplanowano wykorzystując do budowy ścian dobrze akumulujący ciepło beton komórkowy, dodatkowo ściany zaizolowano wełną mineralną oraz zastosowano pionowe okna aluminiowe z serii Schüco AWS 75. SI, o optymalnych parametrach izolacyjności termicznej (Uf = 0,9 W/(m2K), Ug = 0,5 W/(m2K)) i estetycznym wyglądzie. Strat ciepła pozwalają uniknąć także aluminiowe drzwi przesuwne Schüco ASS 70.HI, zlokalizowane od strony ogrodu oraz drzwi wejściowe Schüco ADS 75.SI - od strony ulicy (Uf = 1,6 W/(m2K), Ug = 0,5 W/(m2K)). Duże powierzchnie okienne i drzwiowe zgrupowano po stronie południowo-zachodniej i północno-zachodniej. Gwarantują one bardzo dobry dostęp światła dzięki wąskim aluminiowym profilom, nieograniczającym powierzchni oszklonej. Latem, gdy promieniowanie słoneczne jest intensywne, ochronę przed nadmiernym oświetleniem stanowią przesuwne żaluzje Schüco ALB z niewidocznym, automatycznym napędem. Moduł fotowoltaiczny Schüco, zintegrowany z daszkiem osłonowym na południowo-zachodniej ścianie budynku jest nachylony pod optymalnym kątem 30°. Wykorzystanie baterii słonecznych to szacowany zysk energii elektrycznej na poziomie 460 kW rocznie.

Naturalne instalacje

Inteligentne połączenie energooszczędnych materiałów, energii solarnej i geotermicznej daje w rezultacie budynek tani w eksploatacji i o obniżonej emisji CO2. Łączne zużycie energii w kilowatogodzinach na metr kwadratowy na rok stanowi połowę tego wskaźnika dla tradycyjnego budynku mieszkalnego i ma wartość zaledwie 39,7. W Lumina House zaprojektowano dwa systemy wentylacji: mechaniczny z rekuperacją, który ma być aktywny tylko zimą oraz grawitacyjny. Latem świeże powietrze, napływające przez pionowe okna Schüco na parterze wydostanie się z budynku przez okna połaciowe, rozłożone równomiernie po obu stronach dachu. W chłodnych miesiącach roku rekuperator będzie ograniczał straty ciepła przez wentylację. Komfort cieplny w chłodne dni zapewni także elektryczne ogrzewanie podłogowe oraz pompa ciepła, natomiast kolektory słoneczne na dachu, od strony południowej, zagwarantują mieszkańcom dostęp do taniej ciepłej wody użytkowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej