Szkło LM Dry - rozwiązanie problemu parowania szyb w oknach
Guardian wprowadza szkło LM Dry. Nowe szkło pokryte jest specjalną powłoką zapobiegającą kondensacji pary wodnej. Produkt ma rozwiązać problem parowania zewnętrznych szyb okiennych, zwłaszcza w oknach energooszczędnych.
Kondensacja pary wodnej - problem okien energooszczędnych
Zjawisko kondensacji pary wodnej, czyli parowania szyb okiennych występuje, gdy ciepłe, wilgotne powietrze na zewnątrz budynku styka się z chłodniejszą szybą okienną. Problem parowania szyb okiennych jest dość częsty w przypadku okien energooszczędnych, w których stosuje się szyby zespolone o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Szyby okienne skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz domu, przez co zewnętrzna szyba pozostaje chłodna i narażona jest na zjawisko kondensacji pary wodnej, zwłaszcza w przypadku podwójnych lub potrójnych przeszkleń. W ten właśnie sposób okna energooszczędne mogą parować i tracić przejrzystość.
Szkło LM Dry - zalety
Ograniczenie parowania szyb okiennych to główna zaleta nowego rodzaju szkła, ale nie jedyna. Szyby okienne z powłoką LM Dry są odporniejsze na osadzanie się brudu, przez co dłużej pozostają czyste.
Gdzie można stosować szyby okienne pokryte LM Dry?
Jest to szkło uniwersalne. Można je stosować w oknach montowanych w domach jedno- i wielorodzinnych, jak i biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej. Szkło to przewidziane jest również do stosowania w oknach dachowych, świetlikach, ogrodach zimowych oraz wszędzie tam, gdzie wymagane jest potrójne zespolenie, szczególnie narażone na zjawisko kondensacji pary wodnej i zabrudzenia.
Opracowaną przez Guardiana powłokę LM Dry można nanosić na szkło SunGuard (szkło przeciwsłoneczne, selektywne) oraz ClimaGuard (szkło niskoemisyjne, zmniejszające straty energii nawet o 50% w porównaniu ze szkłem tradycyjnym).
Autor: Guardian Częstochowa Sp. z o.o.
W lewym oknie zastosowano szybę antykondensacyjną LM Dry, w prawym tradycyjną