Szklane dachy

2009-05-12 11:41
Szklane przekrycia
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Świetlik z funkcją wentylacji i oddymiania

Wielkopowierzchniowe szklane dachy dają duże możliwości kształtowania architektonicznego budynku. Coraz więcej inwestorów docenia estetyczne i użytkowe walory szklanych dachów, a wszystko za sprawą szerokiej oferty systemów aluminiowych o wysokiej izolacyjności termicznej.

Szklane przekrycia
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Świetlik z oknami dachowymi AWS 57 RO

Pomieszczenia, w których na co dzień przebywają ludzie, powinny być doświetlane w sposób naturalny. Takie światło, jako najzdrowsze, ma istotny wpływ na samopoczucie osób przebywających w budynku, zaś w miejscu pracy sprzyja poprawie jej wydajności. Obiekty wielkopowierzchniowe, np. galerie handlowe czy hipermarkety najczęściej zapewniają odpowiednie warunki doświetlania wnętrz rozproszonym światłem dziennym ze względu na dużą powierzchnię dachu. W budynkach tego typu najbardziej efektywnym sposobem stałego dostarczania równomiernie rozproszonego światła naturalnego są naświetla, świetliki dachowe lub całe szklane dachy, które cechują się kilkukrotnie większą efektywnością w porównianiu z oknami umieszczonymi w ścianach zewnętrznych. Okna dachowe, dostępne w ofercie firmy Schüco, dostarczają wielu możliwości kształtowania architektonicznego budynku z uwzględnieniem jego parametrów oświetleniowych, wentylacyjnych oraz związanych z oddymianiem.

Szklane dachy - więcej światła

Systemy świetlików dachowych i przeszkleń dachowych firmy Schüco umożliwiają architektom kreowanie niepowtarzalnych, jasnych przestrzeni. Ich zasadniczym atutem jest bezpretensjonalna estetyka oraz możliwość wariantowego wykorzystania, tak wysoko cenione we współczesnym budownictwie. Łączenie okien dachowych z serii Schüco AWS 57 RO z systemami fasadowymi Schüco SMC 50, FW 50+ i FW 60+ i ich odmianami umożliwia swobodę kształtowania konstrukcji. Okna dachowe z serii AWS mogą być, zarówno komponentem dużych konstrukcji świetlików, jak i przekryć dachowych o kącie nachylenia od 7 do 75°. Lekkie konstrukcje aluminiowe, umieszczone wprost nad ciągami komunikacyjnymi, mogą stanowić ciekawy łącznik pomiędzy częściami użytkowymi budynku.
Dostępne są różne warianty wzornicze produktu – z niską lub wysoką ramą, z ukrytymi bądź widocznymi wkrętami mocującymi, a także oryginalne formy trapezowe. Aluminiowe ramy, w przeciwieństwie do konstrukcji stalowych, zmniejszają obciążenie dachu, dlatego możliwe jest wykonywanie nawet wielkich okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2 i masie do 120 kg, przeszkolonych szybami o grubości od 26 do 48 mm. Dzięki wąskim profilom okiennym uzyskuje się dużą transparentność przekrycia doprowadzając do środka znaczne ilości światła.

Szklane przekrycia
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Okno AWS 57 RO z napędem łańcuchowym

Oszczędność energii przez szklane dachy

Dostęp światła dziennego do obiektów o większych gabarytach to ogromna oszczędność energii elektrycznej.
Stosowanie świetlików dachowych i przeszkleń dachowych o niskich współczynnikach przenikania ciepła  ma uzasadnienie ekonomiczne. Produkty występują w wersji standardowej – izolowanej termicznie lub o podwyższonej izolacyjności cieplnej (AWS 57 RO.HI), co umożliwia zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzewania. Trzy elementy uszczelniające, na które składają się: zewnętrzna i wewnętrzna uszczelka obwodowa oraz uszczelka środkowa zapewniają szczelność na wodę opadową przy ciśnieniu 1200 Pa. Jako wypełnienie okien stosuje się szyby zespolone, które mogą być ze szkłem chroniącym przed włamaniem, o większej lub mniejszej przepuszczalności światła, antyrefleksyjnym lub stopniowanym, inaczej stepowanym (gdy szyba zewnętrzna jest większa niż wewnętrzna, tworzy się stopień, z angielskiego step).

Wygoda użytkowania

W dachach o niewielkim pochyleniu, problem wody deszczowej i zabrudzeń, gromadzących się przy listwie wykończeniowej rozwiązano przez montaż ram obwodowych, opcjonalnie z płaskim zakończeniem na dole lub z szybą warstwową.

Okna Schüco AWS 57 RO mogą być stosowane jako element naturalnej wentylacji oraz systemu oddymiania (jako klapa dymowa w przypadku pożaru zgodnie z normą EN 12101-2). Zawiasy umożliwiają otwarcie skrzydła pod kątem do 90°. Ułatwieniem eksploatacyjnym pozwalającym na obsługę manualną, jest montaż napędu łańcuchowego nawierzchniowego lub ukrytego (który może być obsługiwany centralnie albo miejscowo).

Okna Schüco AWS 57 RO mogą być wykonane w klasie odporności przeciwwłamaniowej WK2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej