Szklane dachy

2009-05-12 11:41
Szklane przekrycia
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Świetlik z funkcją wentylacji i oddymiania

Wielkopowierzchniowe szklane dachy dają duże możliwości kształtowania architektonicznego budynku. Coraz więcej inwestorów docenia estetyczne i użytkowe walory szklanych dachów, a wszystko za sprawą szerokiej oferty systemów aluminiowych o wysokiej izolacyjności termicznej.

Szklane przekrycia
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Świetlik z oknami dachowymi AWS 57 RO

Pomieszczenia, w których na co dzień przebywają ludzie, powinny być doświetlane w sposób naturalny. Takie światło, jako najzdrowsze, ma istotny wpływ na samopoczucie osób przebywających w budynku, zaś w miejscu pracy sprzyja poprawie jej wydajności. Obiekty wielkopowierzchniowe, np. galerie handlowe czy hipermarkety najczęściej zapewniają odpowiednie warunki doświetlania wnętrz rozproszonym światłem dziennym ze względu na dużą powierzchnię dachu. W budynkach tego typu najbardziej efektywnym sposobem stałego dostarczania równomiernie rozproszonego światła naturalnego są naświetla, świetliki dachowe lub całe szklane dachy, które cechują się kilkukrotnie większą efektywnością w porównianiu z oknami umieszczonymi w ścianach zewnętrznych. Okna dachowe, dostępne w ofercie firmy Schüco, dostarczają wielu możliwości kształtowania architektonicznego budynku z uwzględnieniem jego parametrów oświetleniowych, wentylacyjnych oraz związanych z oddymianiem.

Szklane dachy - więcej światła

Systemy świetlików dachowych i przeszkleń dachowych firmy Schüco umożliwiają architektom kreowanie niepowtarzalnych, jasnych przestrzeni. Ich zasadniczym atutem jest bezpretensjonalna estetyka oraz możliwość wariantowego wykorzystania, tak wysoko cenione we współczesnym budownictwie. Łączenie okien dachowych z serii Schüco AWS 57 RO z systemami fasadowymi Schüco SMC 50, FW 50+ i FW 60+ i ich odmianami umożliwia swobodę kształtowania konstrukcji. Okna dachowe z serii AWS mogą być, zarówno komponentem dużych konstrukcji świetlików, jak i przekryć dachowych o kącie nachylenia od 7 do 75°. Lekkie konstrukcje aluminiowe, umieszczone wprost nad ciągami komunikacyjnymi, mogą stanowić ciekawy łącznik pomiędzy częściami użytkowymi budynku.
Dostępne są różne warianty wzornicze produktu – z niską lub wysoką ramą, z ukrytymi bądź widocznymi wkrętami mocującymi, a także oryginalne formy trapezowe. Aluminiowe ramy, w przeciwieństwie do konstrukcji stalowych, zmniejszają obciążenie dachu, dlatego możliwe jest wykonywanie nawet wielkich okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2 i masie do 120 kg, przeszkolonych szybami o grubości od 26 do 48 mm. Dzięki wąskim profilom okiennym uzyskuje się dużą transparentność przekrycia doprowadzając do środka znaczne ilości światła.

Szklane przekrycia
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Okno AWS 57 RO z napędem łańcuchowym

Oszczędność energii przez szklane dachy

Dostęp światła dziennego do obiektów o większych gabarytach to ogromna oszczędność energii elektrycznej.
Stosowanie świetlików dachowych i przeszkleń dachowych o niskich współczynnikach przenikania ciepła  ma uzasadnienie ekonomiczne. Produkty występują w wersji standardowej – izolowanej termicznie lub o podwyższonej izolacyjności cieplnej (AWS 57 RO.HI), co umożliwia zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzewania. Trzy elementy uszczelniające, na które składają się: zewnętrzna i wewnętrzna uszczelka obwodowa oraz uszczelka środkowa zapewniają szczelność na wodę opadową przy ciśnieniu 1200 Pa. Jako wypełnienie okien stosuje się szyby zespolone, które mogą być ze szkłem chroniącym przed włamaniem, o większej lub mniejszej przepuszczalności światła, antyrefleksyjnym lub stopniowanym, inaczej stepowanym (gdy szyba zewnętrzna jest większa niż wewnętrzna, tworzy się stopień, z angielskiego step).

Wygoda użytkowania

W dachach o niewielkim pochyleniu, problem wody deszczowej i zabrudzeń, gromadzących się przy listwie wykończeniowej rozwiązano przez montaż ram obwodowych, opcjonalnie z płaskim zakończeniem na dole lub z szybą warstwową.

Okna Schüco AWS 57 RO mogą być stosowane jako element naturalnej wentylacji oraz systemu oddymiania (jako klapa dymowa w przypadku pożaru zgodnie z normą EN 12101-2). Zawiasy umożliwiają otwarcie skrzydła pod kątem do 90°. Ułatwieniem eksploatacyjnym pozwalającym na obsługę manualną, jest montaż napędu łańcuchowego nawierzchniowego lub ukrytego (który może być obsługiwany centralnie albo miejscowo).

Okna Schüco AWS 57 RO mogą być wykonane w klasie odporności przeciwwłamaniowej WK2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej