Systemy do montażu drzwi przesuwnych

2009-12-16 8:32
Ciekawy pomysł na montaż drzwi
Autor: Invado

Do montażu drzwi wewnętrznych wykorzystuje się różne systemy przesuwne: chowane w ścianę lub naścienne. Drzwi pokojowe przesuwne pomagają zaoszczędzić tak cenną w mieszkaniu wolną przestrzeń.

System do montażu drzwi przesuwnych chowany w ścianę

Ten system można wykonać na dwa sposoby.
Pierwszy polega na wykuciu w ścianie wnęki, do której, na specjalnej szynie, drzwi będą wjeżdżać podczas odsuwania. Ściana musi mieć minimum 10–12,5 cm grubości. To rozwiązanie dodaje nieco przestrzeni, która byłaby zajmowana przez tradycyjne skrzydło. Jest to jednak realizacja skomplikowana i czasochłonna i często, z przyczyn technicznych niemożliwa do wykonania.
Drugi sposób montażu przesuwanych drzwi wykonuje się w sytuacji, kiedy z powodów technicznych nie można wykuć wnęki. Wówczas przy właściwej ścianie stawia się ściankę z płyty gipsowo-kartonowej. Między ściany wmontowuje się kasetę do drzwi przesuwanych, która ułatwi rozsuwanie drzwi. Minimalnie wysuniętą do przodu ściankę można dodatkowo zaaranżować.
W skład systemu chowanego wchodzą:

  • kaseta konstrukcyjna z systemem przesuwnym „100” lub „125”,
  • ościeżnica,
  • komplet opasek na dwie strony,
  • szczotki, 
  • uszczelki,
  • pochwyt okrągły w kolorze srebrnym lub złotym.

Naścienny system montowania drzwi przesuwnych

Kolejnym rozwiązaniem jest system naścienny, którego samodzielny montaż jest łatwiejszy niż systemu chowanego w ścianę. Drzwi pokojowe przesuwne w tym przypadku również pracują w poziomie, nasuwając się na ścianę. System polega na umieszczeniu na ścianie specjalnej szyny, po której przesuwane są drzwi. Dla lepszego efektu montuje się na niej karnisz maskujący, którego kolor może być identyczny z kolorem samego skrzydła drzwiowego. Przy wykorzystaniu tego rozwiązania należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja była bardzo solidnie przymocowana, gdyż obciążenie, drgania i uderzenia mogą prowadzić do jej poluzowania – mówi M. Kapica.
W skład systemu naściennego wchodzą:

  • szyna,
  • karnisz w kolorze skrzydła,
  • pochwyt okrągły w kolorze srebrnym lub złotym.

Systemy przesuwne do montażu drzwi wewnętrznych znajdują zastosowanie zarówno w dużych pomieszczeniach, które chcemy przedzielić, jak i w tych małych, w których chcemy uniknąć obijania się drzwi o drzwi. Kiedy w domu są małe dzieci: ściana, na którą otwierają się drzwi, często jest obijana przez klamkę. Tutaj ten problem nie istnieje. Wyeliminowany jest również problem przeciągów. Tymi drzwiami nie można trzasnąć. Nie trzeba się również martwić, że drzwi, które chcemy zamontować, nie są dostępne w przesuwnej wersji – ponieważ każde skrzydło drzwiowe marki Invado może być użyte w tym systemie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej