System automatycznego ryglowania drzwi zewnętrznych

2009-12-23 7:00
System automatycznego ryglowania drzwi
Autor: Hörmann Polska Krytyczna granica czasu: jeśli drzwi zewnętrzne z dobrym wyposażeniem zabezpieczającym wytrzymują próbę podważenia i wyważenia, większość włamywaczy wycofuje się

Prawie połowa rejestrowanych obecnie prób włamań nie udaje się dzięki prostym, ale skutecznym mechanizmom zabezpieczającym drzwi zewnętrzne – wynika z policyjnych statystyk. Nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy automatycznego ryglowania, nie tylko chronią przed włamaniem, ale podnoszą też komfort obsługi drzwi wejściowych.

Granica trzech minut, a zabezpieczenia antywłamaniowe drzwi zewnętrznych

Do standardowego wyposażenia zabezpieczającego drzwi wejściowe należą obecnie: czopy przeciwwyważeniowe po stronie zawiasów, dodatkowe rygle oraz zaczepy w ramie drzwiowej. – Te rozwiązania wydłużają czas potrzebny włamywaczowi na podważenie lub zwykłe wyważenie drzwi zewnętrznych – podkreślają policjanci z wydziałów kryminalnych policji. Jeżeli drzwi stawiają opór przez ponad trzy minuty, przestępca na ogół wycofuje się z próby włamania. Z policyjnych danych wynika, że większość tego typu przestępstw popełnianych jest w biały dzień, gdy mieszkańcy przebywają poza domem. Nocą – hałas, światło i dziwne zachowania zwracają większą uwagę sąsiadów.

Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe mają za zadanie również podnosić komfort obsługi drzwi zewnętrznych i dlatego wyposaża się je w automatyczne ryglowanie. W chwili domknięcia drzwi wejściowych, trzy stalowe haki i dwa dodatkowe rygle blokują się w zaczepach i powodują zakotwienie skrzydła drzwiowego w pięciu punktach ramy drzwiowej. To rozwiązanie wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo, nie trzeba już pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz. – Mimo to wiele osób, z myślą np. o dzieciach, chce mieć możliwość wchodzenia do domu w ciągu dnia bez użycia klucza – wyjaśnia Harald Bermes, konstruktor drzwi zewnętrznych w firmie Hörmann. Dlatego mechanizm zabezpieczający ma funkcję wyłączania automatycznego blokowania. Funkcja położenia dziennego w połączeniu z elektrozaczepem (popularnym „buczkiem“), stosowanym często w domach wielorodzinnych, umożliwia otwarcie drzwi w każdej chwili poprzez lekkie popchnięcie.

Skuteczne mechanizmy zabezpieczające, w które wyposaża się drzwi zewnętrzne:

  • haki stalowe i rygle, powodują automatyczne zakotwienie drzwi podczas domykania w ramie;
  • system automatycznego ryglowania można stosować w połączeniu z automatycznym elektrozaczepem;
  • rozeta zabezpieczona przed rozwierceniem;
  • haki blokujące.
System automatycznego ryglowania drzwi
Autor: Hörmann Polska Drzwi zewnętrzne z elementami antywłamaniowymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej