Siłowniki do okien

2005-09-09 18:15

Elementem systemu automatyki domowej są m.in. siłowniki elektryczne do okien (automaty uchyłu). Siłowniki elektryczne dzieli się na dwie grupy: automaty uchyłu i automaty ryglujące.

Uruchomienie siłowników elektrycznych do okien może nastąpić:

  • ręcznie - za pośrednictwem przełącznika elektrycznego,
  • automatycznie - przez wykorzystanie czujników reagujących na: temperaturę, wilgotność, działanie wiatru, opady deszczu, oraz regulatora czasu.

Siłowniki elektryczne przeznaczone są do:

  • automatycznego otwierania i zamykania okien uchylnych, odchylnych, rozwiernych i dachowych (także trudno dostępnych i wysoko zamontowanych) njako alternatywa do mechanicznych otwieraczy naświetli,
  • kontrolowanego przewietrzania naturalnego połączonego z funkcją oddymiania w przypadku pożaru,
  • do nadzorowania okien i drzwi w systemach ochrony obiektów.

Podstawowym siłownikiem w ofercie firmy jest siłownik elektryczny typu LM. Stosuje się go do okien o powierzchni skrzydła nie przekraczającej 0,8 m² i ciężarze skrzydła nie większym niż 28 kg.
Urządzenie to zasilane jest napięciem stałym 24V (konieczny jest zasilacz). Pozwala na uzyskanie uchyłu od 120 do 350 mm w zależności od zastosowanej wersji automatu. Siła zamykania i otwierania wynosi 200N (dla szerokości uchyłu do 300 mm) lub 150 N (dla szerokości uchyłu 350 mm), prędkość otwierania to około 8 mm na sekundę. Urządzenie znajduje się w obudowie o wymiarach 360x30x41 mm w kolorze białym (inne kolory dostępne są na zamówienie). Montuje się je na skrzydle lub ościeżnicy przy zastosowaniu specjalnych zestawów montażowych.
Do okien większych i cięższych firma poleca siłowniki uchyłu typu EM. Mogą one być stosowane do automatycznego uchylania i zamykania okien o maksymalnej powierzchni skrzydła 1,30 m² i ciężarze do 40 kg. Podobnie jak automaty LM wymagają zasilania napięciem stałym 24 V. Umożliwiają uzyskanie uchyłu w zakresie od 189 do 603 mm w zależności od wersji urządzenia. Siła otwierania i zamykania skrzydła wynosi 300N, a prędkość - ok. 9 m/sekundę.
Do większych okien stosuje się automat uchylny typu FM. Górna granica możliwości tych urządzeń to skrzydło o wymiarach 2,20 m² i wadze do 63 kg. Siłowniki elektryczne dostępne są zarówno w wariancie zasilanym napięciem stałym 24 V jak i w wariancie dostosowanym do napięcia sieciowego 230 V. Przy zastosowaniu automatów FM uzyskuje się szerokość uchyłu 194-800 mm. Siła zamykania i otwierania tych urządzeń wynosi od 200N do 500N, a prędkość - podobnie jak automatach typu EM - ok. 9 mm/sekundę.
Do zasilania i sterowania automatami uchyłu służą zasilacze typu ZS-220V/24V DC o zasilaniu 0,5 do 0,6 A, służą one do zasilania całego systemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej