Prolux. Nowe okna firmy OKNOPLAST

2015-04-24 17:45
Prolux firmy OKNOPLAST
Autor: Oknoplast Aranżacja minimalistycznego wnętrza - okna Prolux firmy OKNOPLAST z centralną klamką i zwężonym słupkiem okiennym

W kwietniu 2015 firma OKNOPLAST zaprezentowała nowy system okienny Prolux

W branży stolarki okiennej wciąż trwa wyścig. Przez ostatnie lata jednym z najważniejszych celów, podkreślanych w materiałach promocyjnych był współczynnik przenikania ciepła Uw dla całego okna. Poprawa tego wskaźnika oznacza mniejsze straty energii i tańszą eksploatację budynku, jest więc z pewnością ważna dla użytkownika. Producenci powoli dochodzą jednak do granicy, walcząc coraz częściej o drugą cyfrę po przecinku. Tymczasem polski rynek okien do domów pasywnych, charakteryzujący się najlepszymi parametrami jest wciąż niszowy.

Najbardziej zaawansowanym system okien OKNOPLAST jest wprowadzony do sprzedaży w 2013 roku Winergetic Premium Passive. W oknach tych współczynnik może mieć wartość Uw=0,6 W/m2K. Aby osiągnąć tak wyśrubowany wynik, producent wykorzystał nietypowe rozwiązania, przede wszystkim barierę termiczną SpaceBlock. W ramie rolę izolacji odgrywa aerożel, ze względu na swoje właściwości stosowany m.in. w pojazdach kosmicznych czy kombinezonach astronautów. Materiał jest trzykrotnie cieplejszy od powszechnie stosowanego styroduru. Poza tym jest wytrzymały, okno może mieć wysokość nawet 230 cm. Opcjonalnie okno Winergetic Premium Passive można wyposażyć w trzykomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem (Ug=0,4 W/m2K) albo kryptonem (Ug=0,3 W/m2K).

Taki produkt z powodzeniem można stosować w domach pasywnych, ale jest zbyt drogi dla przeciętnego polskiego inwestora. Trafia raczej na bogatsze rynki środkowoeuropejskie, przede wszystkim do Niemiec.

Zaprezentowany w kwietniu 2015 nowy system Prolux nie jest więc próbą poprawienia wyników serii Winergetic. Tym razem malopolska firma postawiła przede wszystkim na wzornictwo. Dobre parametry izolacji termicznej, akustycznej oraz antywłamaniowej połączono z nową formą. Poszerzyła się gama kolorów, do oferty wszedł m.in. dąb bielony. Projektanci zastosowali profile PVC węższe i smuklejsze niż w dotychczas produkowanych modelach, z dodatkowym wzmocnieniem. Słupek okna zwężono o 1/3 w porównaniu ze standardowym oknem.  Według Mikołaja Placka, prezesa firmy OKNOPLAST, umożliwia to zwiększenie ilości docierającego do wnętrza światła o maksymalnie 22%.

Prolux ma sześciokomorowe profile ramy i skrzydła do zabudowy o szerokości 70 mm.  System Prolux został wyposażony w okucia ProLight produkowane przez firmę Winkhaus. Skrzydło rozwierno-uchylne ma funkcję regulacji uchyłu „FOUR Seasons”. Okno można zamówić w wariancie ColorFull, o jednolitym kolorze i strukturze na całej powierzchni.
System Prolux został nagrodzony złotym medalem na Podkarpackich Targach Budownictwa w Rzeszowie 2015.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej