PortaMatic - napęd do drzwi wewnętrznych

2016-02-04 8:48
sterownik do drzwi wewnętrznych
Autor: Hörmann Wbudowane oświetlenie ułatwia orientację w ciemności i dooświetla obszar przejścia w drzwiach

Firma Hörmann opracowała napęd PortaMatic przeznaczony do drzwi wewnętrznych. Napęd umożliwia zdalne otwierania i zamykania drzwi, które w tym momencie przestają być problemem np. dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zasada działania napędu do drzwi PortaMatic

Drzwi wewnętrzne zamyka się i otwiera nadajnikiem lub wewnętrznym sterownikiem radiowym z innowacyjnym systemem zdalnego sterowania BiSecur. Nadajnik HS 5 BS i sterownik FIT 5 BS wyposażono dodatkowo w funkcję odczytu położenia drzwi. To oznacza, że aby sprawdzić, czy wszystkie drzwi wewnątrz są zamknięte czy otwarte, nie trzeba przejść po całym budynku, ale wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Drzwi wyposażone w napęd PortaMatic otwierać też można bezdotykowo - za pomocą czujnika zbliżeniowego. Napęd otwiera i zamyka drzwi łagodnie, mechanizm pracuje cicho i jest energooszczędny.

Zintegrowane sterowanie oświetleniem LED

Ten sam nadajnik lub sterownik może służyć nie tylko do obsługi drzwi, ale także sterowania oświetleniem LED. Funkcje oświetlenia napędu PortaMatic można zmieniać dowolnie w zależności od potrzeb. Możemy na przykład zdecydować czy oświetlenie ma być skierowane w dół czy w górę. Funkcja stałego oświetlenia zapewnia orientację w nocy. Sygnał świetlny ostrzega natomiast o uruchomieniu drzwi zanim zaczną się otwierać lub zamykać. Podobną rolę pełni też sygnalizacja akustyczna.
Praktycznym rozwiązaniem jest też funkcja otwarcia częściowego. Napęd PortaMatic można ustawić w taki sposób, aby otwierał drzwi częściowo lub na oścież i zatrzymywał je w danym położeniu przez określony czas, np. dla przewietrzenia pomieszczenia. Napęd PortaMatic może też pełnić funkcję samozamykacza.

Indywidualne ustawienia

Nadajnik lub sterownik radiowy daje możliwość obsługiwania maksymalnie czterech funkcji. Dzięki temu każdy z domowników może korzystać z napędu odpowiednio do własnych potrzeb:

  • w trybie automatycznym drzwi otwierają się po naciśnięciu przycisku na nadajniku lub sterowniku, zamykają natomiast automatycznie po upływie określonego wcześniej czasu (2-180 sekund),
  • w trybie impulsowym otwieranie odbywa się w ten sam sposób, ale zamknięcie drzwi wymaga ponownego naciśnięcia przycisku,
  • tryb półautomatyczny pozwala na otwieranie drzwi po wywarciu niewielkiego nacisku ręką na skrzydło. Aby je zamknąć - wystarczy lekko popchnąć.
  • tryb zamykania drzwi - drzwi otwiera się ręcznie, a tylko zamyka automatycznie po upływie określonego wcześniej czasu (2-60 sekund). 

Napęd daje też możliwość indywidualnej regulacji i łączenia wszystkich trybów pracy.

Produkt nagrodzony Złotym Medalem na targach BUDMA 2016

automatyczny napęd do drzwi
Autor: Hörmann Napęd PortaMatic umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą nadajnika lub wewnętrznego sterownika radiowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej