Okno z klamką wyposażoną w czujnik regulujący temperaturę

2010-08-05 15:52

Okno wyposażone w klamkę AURATON H-1 z pozoru wygląda jak zwyczajne okno. W rzeczywistości jednak klamka okienna jest bezprzewodowym urządzeniem wyposażonym w specjalny czujnik położenia oraz mikroprocesor sterujący z modułem radiowym.

Specjaliści z firmy LARS, stworzyli nowatorski produkt umożliwiający kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach – AURATON H-1. Jest to nowoczesna klamka okienna wyposażona w czujnik położenia oraz mikroprocesor sterujący połączony z modułem radiowym. Urządzenie łączy się bezprzewodowo z modułem wykonawczym AURATON RTH (montuje się go w instalacji grzewczej lub w klimatyzatorze) i sygnalizuje położenie skrzydła okna lub drzwi balkonowych (otwarte, zamknięte, uchylone, rozszczelnione). Gdy system zarejestruje otwarcie okna dłuższe niż 30 sekund, wówczas wyłączy piec lub klimatyzator. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie niepotrzebnych strat energii. Elementy sytemu (klamka okienna oraz moduł wykonawczy) same w sobie są niezwykle energooszczędnymi urządzeniami – mogą pracować stale na jednej baterii nawet przez 20 lat.

Okno z czujnikiem regulującym temperaturę

 – Gdy otwieramy okno, by np. przewietrzyć pokój, klamka rejestruje to zdarzenie i wysyła sygnał do odbiornika umieszczonego w kotle grzewczym lub klimatyzatorze. Skutkuje to czasowym wyłączeniem tych urządzeń. W ten sposób ograniczamy do minimum wszelkie straty ciepła i energii – mówi Maciej Leonhard z firmy LARS.

Wszystkie urządzenia dbające o utrzymanie komfortu cieplnego w naszych domach i mieszkaniach, jak piece i kotły oraz klimatyzatory, pobierają do pracy określoną ilość energii. Choć producenci specjalizujący się w technice grzewczej i klimatyzacyjnej prześcigają się w proponowaniu produktów o coraz wyższej klasie energetycznej i coraz mniejszym zużyciu energii, o prawdziwych oszczędnościach w tej kwestii zwykle decyduje czynnik ludzki. Czasami zdarza się otworzyć okno zimą, nie zakręcając przy tym termostatu grzejnika lub latem, w upalny dzień, kiedy klimatyzator pracuje na pełnych obrotach. Każda taka sytuacja powoduje poważne straty ciepła i energii (nawet 30–50%), a tym samym zwiększa rachunki za prąd.

– Zamontowanie w jednym lub w kilku oknach urządzenia AURATON H-1 zamiast zwykłej klamki pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do pracy domowych instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Samo urządzenie zostało zaprojektowane w technologii, która umożliwia jego ciągłe działanie na jednej baterii nawet przez 20 lat – tłumaczy Maciej Leonhard.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej