Ognioodporne systemy aluminiowe

2009-10-30 10:47
Ognioodporne systemy aluminiowe
Autor: Reynaers Polska CS 77-FP EI60

Współczesne normy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania budynków, a zwłaszcza przepisy ppoż, stają się coraz bardziej restrykcyjne. Zgodnie z nowym europejskim rozporządzeniem przeciwpożarowym, z każdego miejsca przeznaczonego na pobyt ludzi w obiekcie powinny być zapewnione odpowiednie warunki ewakuacji. Zapewniające możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów.

Europejskie przepisy przeciwpożarowe

Wspomniene rozporządzenie ma znaczenie w dużych obiektach, takich jak: centra handlowe, biurowce czy muzea. Czas nagłej ewakuacji ludzi powinien trwać kilka minut, ale gdy sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia zdarzy się w drapaczu chmur, czas potrzebny na opuszczenie budynku może się rozciągnąć nawet do 40 minut i więcej. Dlatego też budynki powinny być wyposażone w odpowiednie systemy przeciwpożarowe, które dzięki swojej konstrukcji nie poddają się łatwo działaniu wysokiej temperatury i płomieni. Systemy przeciwpożarowe są klasyfikowane w zależności od tego, jak długo wytrzymują niszczące działanie czynników zewnętrznych i zachowują szczelność.

Ognioodporne systemy aluminiowe
Autor: Reynaers Polska Próba ogniowa

Profile aluminiowe w systemach okienno-drzwiowych i ścianach osłonowych

Nowe aluminiowe systemy okienno-drzwiowe i ścian osłonowych Reynaers Aluminium pozwalają na bezpieczną ewakuację ludzi z płonącego budynku oraz powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia i dymu.

Ognioodporne systemy z aluminium: okienno-drzwiowy CS 77-FP oraz ścian osłonowych CW 50-FP zapewniają możliwość wykonania dróg ewakuacyjnych z co najmniej 30- lub 60-minutowym (zależnie od rodzaju danego systemu) przedziałem czasowym potrzebnym na bezpieczną ewakuację ludzi znajdujących się wewnątrz budynku. Oznacza to, że ograniczają wzrost temperatury w wydzielonych strefach „wolnych od pożaru” oraz powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia i dymu. Zapewniają także izolację od płonących budynków znajdujących się w bliskim sąsiedztwie.

Jak podkreśla Maciej Przybylski, Prezes Reynaers Polska: „Wszystkie systemy ognioodporne Reynaers zostały poddane specjalistycznym testom, wykonywanym we współpracy z europejskimi jednostkami notyfikowanymi. Opracowano specjalny program badań, aby certyfikacja objęła wszystkie potrzebne konfiguracje”.
Program objął cykl badań dla 23 konstrukcji ognioodpornych w różnych konfiguracjach (konstrukcje wewnętrzne i zewnętrzne, kombinacje pod względem funkcjonalnym) i różnej odporności na działanie ognia (30- i 60-minutowej). Badania odbyły się w Instytucie EFECTIS w Holandii, który koordynował cały program, oraz w ITB w Polsce, IFT w Niemczech oraz WFRGent w Belgii.

Profile aluminiowe okienno-drzwiowe

CS 77-FP został stworzony w oparciu o profile aluminiowe, akcesoria i uszczelki systemu CS 77. Poprzez zastosowanie materiału chłodzącego wewnątrz komór profilu oraz dzięki użyciu samoprzylepnych i pęczniejących pod wpływem wody uszczelek, osiągnięto bezpieczny przedział czasowy przeznaczony na ewakuację ludzi. System CS 77-FP EI 30 pozwala na ochronę przez 30 minut, natomiast CS 77-FP EI 60 gwarantuje ochronę 60-minutową. Użycie wodoodpornych uszczelek, tzw. wsadów chłodzących, mających właściwości higroskopijne, pozwala dodatkowo na skrócenie czasu wytwarzania elementów systemu, a co za tym idzie, redukcję kosztów wykonania konstrukcji. Jest to innowacja Reynaers. Inne firmy jako wkłady chłodzące stosują zazwyczaj płyty g-k (gipso-kartonowe), które wymagają dodatkowych zabezpieczeń przed wilgocią.

System przeciwpożarowy jest dostępny w wariancie drzwi jedno- i dwuskrzydłowych, otwieranych na zewnątrz i antypanicznych, z naświetlami, czyli przeszkleniami nieotwieranymi. Nadaje się również do konstrukcji przeszklonych ścian działowych.

System profili aluminiowych do konstrukcji ścian osłonowych

CW 50-FP został stworzony w oparciu o profile aluminiowe, akcesoria i uszczelki systemu CW 50. CW 50-FP EI 30 gwarantuje 30-minutowy okres bezpiecznego czasu, zanim rozprzestrzeni się ogień, co uzyskano poprzez wstawienie stalowych profili w słupach oraz poprzez użycie ognioodpornych (niepalnych) pęczniejących uszczelek, mających zdolność „samogaśnięcia”. W systemie CW 50-FP EI 60 przedział czasu wzrasta z 30-tu do 60-ciu minut dzięki dodaniu wkładek izolująco-chłodzących.

Ognioodporne systemy nie różnią się wyglądem od standardowych konstrukcji, co pozwala na zachowanie jednakowej stylistyki w całym budynku. Dodatkowym atutem obu systemów jest podwyższenie standardu (klasy) obiektu, w którym są zamontowane.

Ognioodporne systemy aluminiowe
Autor: Reynaers Polska CW50-FP-EI60
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej