Nietypowe okna dachowe. Jakie mogą mieć kształty?

2017-03-24 13:47
nietypowe okno dachowe
Autor: redakcja Muratorplus Okrągłe okno dachowe z oferty Fakro

Zdarza się, że architektura budynku, konstrukcja dachu i jego kształt wymagają zastosowania okien nietypowych. Okna nietypowe rzadko co prawda widuje się na dachach budynków, ale warto wiedzieć, że producenci okien dachowych dają takie możliwości.

Nietypowe okna dachowe

Montaż okien nietypowych, w tym przypadku okien dachowych, wynika najczęściej z nietypowej konstrukcji dachu, ale bywa też efektem pomysłowości projektanta czy samego inwestora. Producenci okien dachowych są przygotowani na takie wymagania.

Okna nietypowe
oferowane są w różnych kształtach, w wersji otwieranej i nieotwieranej. Zamawiając okno nietypowe, wystarczy podać kąt nachylenia dachu oraz rodzaj jego pokrycia. Ważne jest też udostępnienie szkicu okna z zaznaczonymi długościami boków oraz z kątami wewnętrznymi okna nietypowego. W zamówieniu trzeba też zaznaczyć, czy okno montowane jako pojedyncze, czy też będzie funkcjonować w zespoleniu.

Na specjalne zamówienie produkowane są okna kolebkowe, dopasowane kształtem do kolebkowego, czyli wygiętego w łuk dachu. Konstrukcja tego okna to wygięte w łuk: ościeżnica, skrzydło okienne oraz pakiet szybowy. Również oblachowanie okna jest specjalnie dopasowane do kształtu okna. Okno kolebkowe jest oknem otwieranym obrotowo z klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła.
Dla inwestorów ceniących oryginalne rozwiązania wśród okien nietypowych znalazły się okna dachowe okrągłe czy takie, których górna krawędź ościeżnicy i skrzydła mają kształt łuku. Tak naprawdę jednak kształt może być dowolny.

okno kolebkowe
Autor: redakcja Muratorplus Okno dachowe kolebkowe firmy Fakro
okno nietypowe
Autor: redakcja Muratorplus Okno dachowe, którego górna krawędź wykończona jest łukiem. Produkt Fakro
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej