Automatyczne otwieranie okien

2010-01-21 22:26
Jak kontrolować stopień otwarcia okien w budynkach?
Autor: D+H Wykorzystanie napędów zębatkowych w oknach oddymiających w szklanym dachu.

Specjalne siłowniki do okien, napędy zębatkowe, wyróżniają się wielostopniowym systemem zabezpieczeń oraz szerokimi możliwościami konfiguracji parametrów pracy. Umożliwiają automatyczne otwieranie okien, świetlików dachowych i klap dymowych.

Automatyka otwierania okien i klap oddymiających

Siłowniki do okien to najczęściej nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W przypadku pożaru, kiedy istnieje konieczność szybkiego oddymienia pomieszczeń, sprawność automatyki klap dymowych i okien może stanowić o zdrowiu lub życiu wielu osób oraz znacznie ułatwić przeprowadzenie akcji ratunkowej. Jednak o ile automatyczne otwieranie zwykłych okien nie jest trudne i da się rozwiązać za pomocą zwykłych napędów łańcuchowych, to już bardziej skomplikowane i cięższe konstrukcje poziome wymagają bardziej wyspecjalizowanego podejścia.

Siłowniki do okien - napędy zębatkowe ZA

Firma D+H wprowadziła do swojej oferty trzy nowe napędy zębatkowe z rodziny ZA:

  • ZA 85-BSY+,
  • ZA 105-BSY+, 
  • ZA 155-BSY+.

Konstrukcja siłowników do okien opiera się na zastosowaniu sztywnej metalowej zębatki charakteryzującej się trwałością, o długości do 1200 mm, jako elementu ruchomego, co sprawdza się podczas otwierania elementów poziomych, takich jak świetliki dachowe czy klapy dachowe. Ich bardzo duża siła pchania, dochodząca do 1500 N w przypadku ZA 155-BSY+, sprawia, że będą się one otwierać bez najmniejszego problemu, nawet gdy np. zalegający śnieg zwiększy masę obsługiwanego okna. Siłowniki sprawdzają się również w przypadku zamykania dużych okien pionowych, zbyt ciężkich dla najczęściej stosowanych w takich przypadkach napędów łańcuchowych, których siła ciągnięcia jest nawet kilkukrotnie niższa niż ta oferowana przez napędy zębatkowe.

Dzięki temu, że każdy z trzech modeli charakteryzuje inna siła pchania i ciągnięcia, projektant może dokładnie dobrać do okna taki siłownik, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Dodatkowo zastosowanie mikroprocesora do sterowania elektroniką silnika oraz układu synchronizacji pracy, daje możliwość połączenia i zsynchronizowania do 8 napędów w grupie, co zapewni ich prawidłową pracę nawet w najbardziej wymagających i skrajnych warunkach. Istnieje również możliwość dostosowania szybkości ich działania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu, podczas codziennego wietrzenia pomieszczeń prędkość otwierania i zamykania jest stosunkowo niska, co znacznie zmniejsza generowany hałas. Natomiast w przypadku alarmu, gdy potrzebne jest jak najszybsze uaktywnienie systemu oddymiania, napęd przechodzi w tryb HighSpeed, co znacznie skraca czas potrzebny na pełne otwarcie okna. Daje nam to pewność, że bez względu na to, czy chodzi o codzienne wietrzenie czy awaryjne oddymianie w przypadku pożaru, okna na pewno zostaną otwarte w wymaganym czasie.

Jak kontrolować stopień otwarcia okien w budynkach?
Autor: D+H

Bezpieczeństwo użytkowników napędów zębatkowych

Automatycznie otwierane okna mogą być bardzo niebezpieczne dla nieuważnego użytkownika. Dlatego producent zaopatrzył swoje napędy w szereg systemów zabezpieczających przed przypadkowymi urazami.

Pierwszym zabezpieczeniem jest ochrona pasywna. Im bliżej futryny znajduje się skrzydło okna, tym wolniej następuje proces zamykania, co pozwala na dużo wcześniejsze cofnięcie obiektu blokującego ruch okna. Jeśli jednak to nie wystarczy i obiekt nadal będzie znajdował się na drodze zamykanego okna, to dzięki ochronie aktywnej, nastąpi odwrócenie biegu tak, by nie nastąpiło przytrzaśnięcie obiektu. Wartość graniczną nacisku, powyżej której uaktywniona zostanie aktywna ochrona napędów okiennych, definiowana jest za pomocą unikalnego oprogramowania SW-BSY+. Dzięki niemu istnieje możliwość konfiguracji wszelkich parametrów oraz funkcji dla stosowanych napędów, co pozwoli dopasować pracę automatyki do indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

By zapewnić najwyższą bezawaryjność urządzenia, napędy zębatkowe zostały gruntownie przebadane pod kątem możliwości wystąpienia awarii przez 10 000 podwójnych cykli pracy przy obciążeniu znamionowym. Dodatkowo, zastosowanie elektronicznego wyłącznika przeciążeniowego eliminuje zagrożenie uszkodzenia napędu, a hermetyczne zamknięcie jednostki napędowej zapobiega szkodliwemu wpływowi wilgoci na elektronikę.

Dane techniczne siłowników zębatkowych ZA
  ZA 85-BSY+ (-HS) ZA 105-BSY+ (-HS) ZA 155-BSY+ (-HS)
zasilanie 24 VDC±15% 24 VDC±15% 24 VDC±15%
prąd znamionowy 1 A (2,0 A) 1,2 A (2,2A) 1,4 A (2,5A)
kierunek ruchu - otwieranie  
siła pchania [N] 800 1000  1500 
prędkość wysuwu [mm/s]   
prędkość standardowa 7,1  
prędkość w trybie HS (HighSpeed) przy obciążeniu nominalnym 17  
kierunek ruchu – zamykanie   
siła w III strefie zamykania [N] 800 1000  1000 
siła w II strefie zamykania [N] 800 1000 1000
siła w I strefie zamykania [N] 800 800 800
prędkość zamykania w III strefie [mm/s] 7,1
prędkość zamykania w I i II strefie [mm/s] 5
nominalna siła blokująca [N] 1100
trwałość >10 000 cykli (otwarcie – zamknięcie)
materiał obudowy aluminium anodowane
stopień ochrony IP65
zakres temperatur pracy [oC] od -25 do +55
odporność na wysoką temperaturę 30 min/300oC
dł. przewodu przyłączeniowego [m] 2,5 (przewód silikonowy)
zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+ (3 strefy ochrony)
funkcja rozszczelnienia aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+
funkcja HS dla RWA - szybkie otwieranie  aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej