Drzwi przesuwne bezpieczne w każdej sytuacji

2009-09-16 18:09
Drzwi przesuwne bezpieczne w każdej sytuacji
Autor: GEZE Polska Drzwi wyposażone w napęd FR

Drzwi przesuwne zapewniają dogodną komunikację przy wchodzeniu, wychodzeniu oraz poruszaniu się po budynku. Drzwi automatycznych nie trzeba otwierać, zamykać ani przytrzymywać. Z tych powodów automatyczne drzwi przesuwne są bardzo często wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej tj. centrach handlowych, hotelach, bankach czy szpitalach.

GEZE Polska uzyskała certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej, na mocy którego wprowadza na polski rynek budowlany napędy do drzwi przesuwnych klasy FR (z jęz. niemieckiego drogi ewakuacyjne i ratunkowe), które mogą być wykorzystywane na drogach komunikacyjnych, pełniących jednocześnie funkcje ewakuacyjne. Ten mechanizm do drzwi przesuwnych umożliwia sprawne wydostanie się z budynku w razie pożaru lub innego zagrożenia.

Inteligentne napędy do drzwi przesuwnych: bezpieczna ewakuacja

Standardowe napędy samoczynnie otwierają i zamykają drzwi, a nowoczesna automatyka jest wyposażona w „inteligentne” sterowanie, które zapewnia komfort ich użytkowania drzwi. Należy jednak zauważyć, że główne ciągi komunikacyjne wyposażone w taki rodzaj drzwi z reguły pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – ewakuacyjną. Dlatego w sytuacji zagrożenia drzwi powinny umożliwić każdej osobie przebywającej wewnątrz budynku sprawne i bezpieczne wydostanie się z niego.

– Jak dowodzą badania (University of Leeds), większość osób w chwili zagrożenia stara się wydostać z obiektu drogą którą zna, czyli najczęściej tą, którą wchodzi do budynku – informuje profesor Piotr Izak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Niestety, w przypadku awarii standardowe napędy drzwi przesuwnych mogą stać się barierą uniemożliwiającą skuteczną ewakuację. – Z tego względu stworzyliśmy konstrukcję opartą na zdublowaniu wszystkich elementów odpowiedzialnych za sprawne działanie i niezawodne otwieranie skrzydeł w razie zagrożenia – informuje Jacek Daniel, dyrektor firmy GEZE Polska. Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest moduł sterujący dwoma silnikami. Nawet uszkodzenie jednego z obwodów powoduje rozsunięcie drzwi. Kolejnym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo jest zespół dwóch silników synchronicznych, umieszczonych na wspólnej osi – wyjaśnia Jacek Daniel. Po uszkodzeniu jednego z nich, następuje otwarcie drzwi za pomocą drugiego.

Innowacyjna technologia zastosowana w drzwiach przesuwnych zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i w razie konieczności umożliwia sprawną ewakuację. Systemy te stanowią nową jakość w usprawnianiu ciągów komunikacyjnych pełniących funkcję dróg ewakuacyjnych i z powodzeniem są instalowane w budynkach użyteczności publicznej w krajach Europy Zachodniej, a także w Polsce.

Drzwi przesuwne bezpieczne w każdej sytuacji
Autor: GEZE Polska Drzwi wyposażone w napęd FR
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej