Bezramowe okna przesuwne PanoramAH! w Hurst House - nowoczesnej rezydencji wiejskiej w stylu modernizmu

2012-11-29 11:42
Hurst Hous - wielkoformatowe okna przesuwne
Autor: Panoramah! - okna przesuwne Swisstec sp. z o.o. System okien bezramowych PanoramAH! daje nieograniczoną swobodę kształtowania elewacji budynków oraz sprawia, że krajobraz za oknem staje się częścią wystroju wnętrza. Hurst House, projekt John Pardey Architects/ Ström Architects

Gra prostych brył i duże okna: wielkoformatowe bezramowe okna przesuwne w Hurst House to przykład udanego domu z betonu. Dom z betonu na skraju wsi, w bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego pokazuje, że surowa architektura modernistyczna znakomicie prezentuje się nie tylko w otoczeniu zurbanizowanym.

Dom z betonu nawiązujący do stylu modernizmu położony w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii zaprojektowała pracownia architektoniczna John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Minimalistyczny dom z betonu, stali i szkła, wykończony naturalnym kamieniem i drewnem na nowo definiuje pojęcie brytyjskiej wiejskiej rezydencji.

Współczesny modernistyczny budynek stał się integralną częścią przestrzeni, w której się znajduje. Architekci znakomicie wykorzystali w projekcie możliwości szkła - bardzo duże okna przesuwne, które sprawdzają się w każdym otoczeniu, nie tylko w prestiżowych obiektach użyteczności publicznej czy biurowcach, ale też w domach mieszkalnych. Zwłaszcza w rezydencjach położonych w tak pięknej okolicy jak park krajobrazowy.

Hurst House położony jest bowiem na skraju parku krajobrazowego. Wykorzystane w budynku szwajcarskie okna przesuwne PanoramAH! o minimalnej szerokości profilu w pełni otwierają wnętrza budynku na piękne otoczenie.

Widok to część projektu domu 

Marzeniem gospodarzy Hurst House było zbudowanie bardzo nowoczesnego i jednocześnie funkcjonalnego domu rodzinnego, dostosowującego się do zmieniających się potrzeb całej zamieszkującej go rodziny. Architekci zaproponowali niestandardowe podejście do tematu. Bryła budynku składa się z dwóch w nieoczywisty sposób połączonych prostopadłościanów. Pierwszy z nich, nieznacznie zanurzony w ziemi i wykończony kamienną elewacją, otwiera się na dziedziniec od strony południowej. Znajdują się w nim sypialnie dla dzieci. Ustawiona natomiast prostopadle do parteru bryła pierwszego piętra, zawierająca rozległy salon, kuchnię, jadalnię i sypialnię gospodarzy, została przewidziana jako główna przestrzeń wspólna dla mieszkańców budynku. Z tego powodu otwarto ją w pełni na stronę zachodnią, skąd roztacza się piękny widok na pobliski park krajobrazowy.

Atrakcyjna okolica, w której zlokalizowano rezydencję Hurst House, stała się zasadniczą częścią koncepcji architektów projektujących dom. To z tego względu całe piętro od strony parku zostało maksymalnie przeszklone. Wyjątkowo wąskie aluminiowe profile okienne sprawiły, że zatracona została wyraźna granica między wnętrzem a zewnętrzną częścią budynku. Niezależnie od pory roku, mieszkańcy domu mają intensywne poczucie jedności z naturą.

Okna przesuwne i narożne

W Hurst House wykorzystano sięgające od podłogi do sufitu okna PanoramAH!, które można całkowicie rozsunąć powiększając przestrzeń wewnętrzną budynku o ciągnący się wzdłuż całego piętra balkon. Z jednej strony piętra wykorzystano w pełni otwierane okna narożne. Ten sprytny zabieg sprawił, że słońce dociera tam praktycznie przez cały dzień, maksymalnie doświetlając wnętrze.

Rezydencja w zgodzie z naturą

Oprócz funkcjonalności i urody domu, równie ważnym kryterium dla mieszkańców Hurst House była ekologia. Z tego względu budynek jest nie tylko piękną wiejską rezydencją, zintegrowaną wizualnie z naturą, ale też jej przyjazną. Budynek ma bardzo dobrą izolację termiczną, wyposażono go w mały, ale wydajny kocioł gazowy z odzyskiem ciepła, system uzdatniania deszczówki oraz kolektory słoneczne, które zapewniają ciepłą wodę wykorzystywaną przez mieszkańców. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej