Aluminiowe okna i drzwi podbijają budownictwo mieszkaniowe, w tym także domy jednorodzinne

2012-03-29 11:27
Aluminiowe okna i drzwi podbijają budownictwo mieszkaniowe, w tym domy jednorodzinne
Autor: YAWAL S.A.

Aluminium coraz odważniej wkracza do współczesnego budownictwa mieszkaniowego. Materiał ten, wykorzystywany do tej pory głównie w budownictwie komercyjnym, coraz częściej pojawia się w projektach domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, w tym także w nowoczesnych domach pasywnych.

Zastosowanie okien i drzwi z aluminium jest coraz popularniejsze w budownictwie mieszkaniowym. Aluminiowe okna i drzwi architekci projektują dziś coraz częściej także w budownictwie indywidualnym, doceniając ich lekkość, trwałość oraz nowoczesną estetykę.

Zobacz takze: Fasada aluminowa zawsze czysta

Aluminium ma ponadto znacznie większe możliwości konstrukcyjne niż drewno czy PVC. Jest znacznie bardziej odporne od drewna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym na korozję biologiczną, zapewnia również większe bezpieczeństwo pożarowe. W odróżnieniu od okien wykonanych z PVC, okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego, nie wymagają też tak częstej konserwacji jak okna drewniane.

– Aluminium długo uważane było za metal „zimny”, który nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów termicznych – mówi Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu firmy Yawal, jednego z największych dostawców systemów profili aluminiowych w Polsce – Dlatego okna z aluminium najczęściej wykorzystywane były w obiektach usługowych i budynkach użyteczności publicznej.

Aluminiowe okna i drzwi podbijają budownictwo mieszkaniowe, w tym domy jednorodzinne
Autor: YAWAL S.A.

Teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, profile aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie mieszkaniowym. Złożoność konstrukcji profili i możliwość zastosowania różnego rodzaju wypełnień sprawia, że okna z aluminium są bardziej energooszczędne i gwarantują zachowanie właściwych współczynników izolacyjności cieplnej. Plastyczność i wytrzymałość aluminium pozwala natomiast na uzyskanie profili konstrukcji okiennych, fasadowych i drzwiowych znacznie cieńszych niż drewniane czy plastikowe.

Aluminium nawet w domu pasywnym

Najważniejszą cechą charakterystyczną domu pasywnego jest energooszczędność . Dlatego w budynkach pasywnych wykorzystuje się cały szereg rozwiązań konstrukcyjnych, których podstawowym celem jest ograniczenie do minimum zużycia energii podczas codziennego użytkowania domu. I tak, jednym z ważniejszych elementów energooszczędnych w domu pasywnym są okna, które mogą odpowiadać nawet za 41% strat ciepła. Utrata ciepła następuje także poprzez jego ucieczkę poprzez tzw. mostki termiczne, słabo zaizolowane miejsca budynku. Mogą to być ramy okienne albo źle zaizolowane okna.
– Dlatego nie każde okno nadaje się do domu pasywnego – podkreśla architekt Tomasz Mielczyński z pracowni BUILDgreen Design, która projektuje domy energooszczędne i pasywne – wybierając okna do naszych budynków, kierujemy się kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to odpowiednie współczynniki przenikania ciepła i światła.

Współczynnik przenikania ciepła U, powinien być jak najniższy, zarówno dla szyby, jak i dla ramy okiennej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami w Polsce, współczynnik ten nie powinien przekraczać 1,9 W/(m²K) dla budynku mieszkalnego. Drugim ważnym współczynnikiem jest współczynnik przenikania światła, oznaczony jako G. Jest to procent energii słonecznej, która przenika przez szybę do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenie się nagrzewa. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. W domu pasywnym współczynnik G powinien mieć powyżej 65-70. 
Dla domu pasywnego ważny jest też kształt okna, wielkość szyby i ramy. Jak podkreśla architekt Tomasz Mielczyński – Ważne jest, aby rama okna nie stanowiła bariery dla światła. I tu wkracza aluminium, które dzięki swojej plastyczności pozwala na stworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Możliwość uzyskania wąskich profili sprawia, że okna są bardziej smukłe, co pozwala na zwiększenie powierzchni szyby i na maksymalny dostęp światła do pomieszczenia.

Produktem, który z powodzeniem może być wykorzystywany w budynkach pasywnych, jest system YAWAL TM 77HI. Łączy on estetyczny wygląd z rygorystycznymi wymogami izolacyjności cieplnej, akustycznej oraz ochrony przed wiatrem i wodą.

Zastosowane w trzykomorowym systemie rozwiązania izolacyjności termicznej pozwalają na uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła okna na poziomie U = 0,8 W/(m2K).
– System YAWAL TM 77HI składa się z termoizolowanych profili aluminiowych o przekroju skrzynkowym. Profile skrzydeł i ościeżnic systemu TM 77HI składają się z 2 części aluminiowych, oddzielonych od siebie taśmami izolacyjnymi. Funkcję izolacji termicznej spełniają dedykowane rozwiązania komorowe strefy izolatora wraz z systemem 2-komponentowego uszczelniania centralnego oraz wypełnienia powierzchni wewnętrznej profili w strefie bariery termicznej za pomocą materiałów izolujących – wyjaśnia Wojciech Kulej – Kierownik Produktu, Systemy Okien i Drzwi w firmie Yawal.

Aluminiowe okna i drzwi podbijają budownictwo mieszkaniowe, w tym domy jednorodzinne
Autor: YAWAL S.A. Okno YAWAL system TM 77-HI

Okna w domu pasywnym powinny być duże i umieszczone na południowej elewacji budynku, gdzie słońce w ciągu dnia operuje najdłużej. Opcjonalnie do okien można zainstalować system sterujący, który włączony do centralnego systemu monitorującego, automatycznie dba o właściwe ustawienia, tak by zapewnić odpowiednie wietrzenie wnętrza budynku w okresie letnim.

Aluminiowa elegancja

Dodatkową zaletą aluminium jest duża umiejętność dostosowywania się do oczekiwań użytkownika. Stolarka aluminiowa nie musi być wyłącznie minimalistyczna - możliwy jest także inny wygląd i inna stylistyka. Nowoczesna technologia daje bardzo szerokie możliwości projektowania aluminiowych ram okiennych. Dzięki lakierowaniu i malowaniu odpowiednimi farbami ze zróżnicowaną strukturą, także możliwości kolorystyczne są praktycznie nieograniczone.
 – Najmodniejsze są obecnie powłoki imitujące drewno – mówi Agnieszka Jeznach z firmy Yawal – Wykonane z tak udekorowanych profili okno jest wytrzymałe i lekkie, a jednocześnie odtwarza naturalny deseń drewna, co sprawia, że wygląda jak okno drewniane. Dzięki tej technologii, okna aluminiowe zyskują nowe oblicze, pozwalające na nadawanie wnętrzom ciepłego i przytulnego wyglądu.
Między innymi to właśnie dlatego okna wykonane z aluminium, kojarzone dotychczas wyłącznie z budownictwem komercyjnym, są chętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Są coraz popularniejsze ze względu na energooszczędność i stylistykę - pasują zarówno do bardzo nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury.

Aluminiowe okna i drzwi podbijają budownictwo mieszkaniowe, w tym domy jednorodzinne
Autor: YAWAL S.A. Okna wykonane z aluminium mogą mieć smukłe, eleganckie ramiaki, dzięki czemu dopuszczają do wnętrza więcej naturalnego światła
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej