Fasada aluminiowa zawsze czysta. Blachy aluminiowe i płyty elewacyjne z powłoką EcoClean™

2011-07-26 12:06
Alcoa_aluminiowe płyty fasadowe
Autor: Alcoa

Firma Alcoa Architectural Products wprowadziła na rynek płyty elewacyjne Reynobond® oraz blachy aluminiowe Reynolux® z powłoką EcoClean™. Pokryta nimi aluminiowa fasada budynku oczyszcza się sama i jednocześnie pozytywnie wpływa na otaczające obiekt powietrze.

Aluminiowa fasada zawsze czysta
Autor: Alcoa

Cztery lata trwały prace specjalistów amerykańskiego koncernu Alcoa, nad zastosowaniem technologii HYDROTECT™ japońskiej firmy TOTO®, opartej na bazie dwutlenku tytanu, do lakierowanego aluminium. Dotychczas możliwe było pokrycie dwutlenkiem tytanu jedynie niektórych powierzchni, takich jak: beton, szkło oraz tworzywa sztuczne bądź ceramika (ponieważ niszczy on każdą materię organiczną, a także warstwy lakieru).

Metoda opracowana przez firmę Alcoa i zgłoszona do patentu zapobiega niszczeniu warstwy lakieru i umożliwia nanoszenie dwutlenku tytanu na aluminiowe elewacyjne płyty warstwowe Reynobond® albo aluminiowe blachy Reynolux®.

Właściwości powłoki EcoClean™

Już przy niewielkiej wilgotności powietrza światłoczuła powłoka z dwutlenku tytanu, określana mianem EcoClean™, działa na słońcu jak katalizator. Elektrony uwolnione pod wpływem promieni UV tworzą rodniki, które rozkładają substancje organiczne, takie jak zanieczyszczenia ptasimi odchodami czy mchem, a także spaliny i cząstki smogu. Dodatkowo, powstaje superhydrofilowa (lubiąca wodę) i wyjątkowo gładka powierzchnia. Już przy niewielkiej ilości deszczu lub rosy rozłożone zanieczyszczenia po prostu ześlizgują się z powierzchni, pozostawiając czystą fasadę.

– Te właściwości fasady sprawiają, że budynek nie jest jedynie konstrukcją – mówi Guy Scheidecker, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Alcoa Architectural Products – Stosując płyty Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™, architekci mogą tworzyć wysokojakościowe i trwałe projekty.

Zalety fasady aluminiowej neutralizującej zanieczyszczenia i smog

Ekonomiczna i przyjazna dla środowiska fasada aluminiowa, w której od wpływem słońca i wilgoci unieszkodliwione zostają cząstki zanieczyszczeń i smogu ma wiele zalet. Właściwości samooczyszczania obniżają koszty użytkowania budynku. Jedyną wadą jest nieco większy nakład pracy na etapie produkcji, który ma jednakże minimalny wpływ na całkowity koszt fasady. W zależności od rodzaju systemu fasadowego firma Alcoa zakłada wzrost ceny na poziomie od 1,5 do 5 procent. Nie powoduje to zwiększenia nakładu pracy na etapie obróbki i układania. Płyty Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™ obrabia się i montuje tak samo łatwo, jak standardowe produkty fasadowe. Przy uwzględnieniu całkowitych kosztów generowanych w trakcie użytkowania, płyty Reynobond® lub blachy Reynolux® są nawet bardziej opłacalne. Ponadto dzięki ciągłemu samooczyszczeniu się fasady atrakcyjność budynku utrzymuje się ciągle na niezmienionym poziomie.

Duże zainteresowanie gospodarki i przemysłu

Do właściwości samooczyszczania należy dodać możliwość oczyszczania powietrza. Powierzchnia 1000 m2 płytek Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™ niweluje tyle samo smogu, co 80 drzew. To odpowiada ilości spalin generowanej każdego dnia przez cztery samochody. W odniesieniu do bilansu ochrony środowiska, aluminiowa fasada z powłoką EcoClean™ może być zatem interesującym i pozytywnym elementem wizerunku każdego inwestora. Dlatego już dzisiaj firma Alcoa Architectural Products otrzymuje konktretne zapytania od przedsiębiorstw, które chcą wykorzystać ten efekt w swoich komunikatach rynkowych.

Więcej o Alcoa Architectural Products

Alcoa Architectural Products w Merxheim we Francji jest spółką córką Alcoa, wiodącego na światowym rynku producenta aluminium. 59000 pracowników w 31 krajach zajmuje się produkcją i dystrybucją szerokiego asortymentu produktów – począwszy od płyt warstwowych stosowanych w budownictwie do folii spożywczej używanej w gospodarstwie domowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej